Serçin Köyü Söke Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Serçin Köyü Söke Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Serçin Köyü Söke Bilgileri - Serçin Köyü Hakkında -Serçin Köyü Tanıtımı - Serçin Köyü Resimleri

  İlçe: SÖKE - İl: AYDIN

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Aydın
  Bilgiler
  Nüfus 1507 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 09170
  Alan Kodu 0256
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Aydın
  İlçe Söke
  Web Sitesi

  Serçin, Aydın ilinin Söke ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  SERÇİN KÖYÜ TAM KURULUŞ TARİHİ BELLİ OLMAMAKLA BİRLİKTE YAKLAŞIK 600 YILLIK BİR GEÇMİŞE SAHİPTİR.KÖYÜN İLK İSMİ BİLİNMEMEKTEDİR. KÖY 1930 LU YILLARDAN 1950 LI YILLARIN SONUNA KADAR DA GÖLÖNÜ KÖYÜ ADINI TAŞMAKTADIR.BU BİLĞİYE BU YILLARDA DOĞAN ŞAHISLARIN KİMLİK BİLĞİLERİNDEN ULAŞILMIŞTIR. ANCAK KÖY DAHA SONRA TEKRAR SERÇİN ADINI ALMIŞTIR.BAFA GÖLÜNÜN KENARINDA OLMASI BU İSMİN NERDEN GELDİĞİNİ BİR NEBZE AÇIKLAMAKTADIR.KÖYÜN YAKLAŞIK 600 YILLIK BİR GEÇMİŞİ OLDUĞU BAZI KAYNAKLARA DAYANARAK SÖYLENEBİLİR.SERÇİN İSMİ İSE;BEN SERÇİNLİ OLDUĞUM İÇİN TAHMİN EDEBİLİYORUM. .KÖYDE SERÇE KUŞU ÇOK AYRICA BAFA KUŞ CENETİ OLMASI NEDENİYLE OLABİLİR.AYRICA KIŞLA KÖYÜDE MEVCUT. KIŞ AYLARINDA ZEYTİNLE UĞRAŞAN KÖYLÜLER TAŞINMAKTADIR.
  SERÇİN KÖYÜNÜN İSMİ FARSÇA BİR KELİME OLAN "SEÇKİN" DEN TÜREMİŞTİR.
  Yeni ismi Gölönü olan Serçin Köyü ilk olarak, Serçin Gölü’nün güneydoğusundaki bir koyda kurulmuştur. Buradaki mezar taşlarından köyün 600 yıllık bir geçmişinin olduğu tahmin edilmektedir. Orta Toroslardan gelen yörükler olduğu bilinmektedir. Gölün karşı kıyısındaki köyde çıkan bir hastalık nedeniyle köyü terkederek kurtulabilen 3 aile bugünkü yere inerler. Kış aylarında Serçin Kışlağı olarak bilinen yerde kalırlar. Günümüzdeki köyün 200 yıllık bir geçmişi olduğu söylenmektedir. Tanzimattan sonra iskan mecburiyeti çıkarılınca Kocaormandaki yörüklerden de gelip köye yerleşenler olmuştur. 1961 yılında Bafa Gölü’nün ön kısmında yer aldığı için, köyün adı Gölönü olarak değiştirilmiştir. Gölönü ismini hem yöre halkı hem de çevre köyler tarafından pek kullanılmamaktadır. Herkes köyün eski ismi olan Serçin’i kullanmaktadır. Köy yaklaşık 270 hane olup,

  nüfusu 752 civarındadır.

  Köyde yaşayan ailelerden bazıları çocuklarını okutmak için Söke’ye göç ederek, kışları Söke’de, tarımın başladığı İlkbaharda Serçin’e dönmektedir. Köyün geçim kaynaklarını pamuk, balıkçılık, zeytincilik ve tahıl ürünleri oluşturmaktadır. Büyük Menderes Nehri’nin kış aylarında taşması sonucu köy sular altında kalmaktaydı. Köyün sular altında kalmasını önlemek ve hazine arazilerinin su baskınlarından korumak için 1985 yılında DSİ tarafından toprak bir sedde yapılmıştır. Köy ve araziler sular altında kalmaktan kurtulmuştur. Ancak bu durum Bafa Gölü’ndeki balık potansiyelinin birden azalmasına yol açmıştır. Bafa Gölü’nde su seviyesi azalmaya başlayınca göldeki dengeler bozulmuştur. Bu nedenle D.S.İ. göl ile Büyük Menderes Nehri arasında takriben 15 mt. Genişliğinde bir kanal açarak, Büyük Menderes'in suyunu Serçin gölü'ne aktarmaktadır. Gölün kıyısını sazlıklar ve ılgınlar sarmıştır.Özellikle kuzey bölümündeki ılgınlar dev ağaçlar şeklini almıştır. Göldeki zengin besin kaynağı nedeniyle, kuşların barınma ve üreme yeri olarak kullandıkları bir alandır. Köy içerisinde nesli tehlike altında olan Küçük Kerkenez kuşlarının önemli bir kolonisi bulunmaktadır. Kuşlar için zengin beslenme ortamı olan göle, kuşları gözlemek için dünyanın birçok yerinden kuş gözlemcileri gelmektedir. Gölün kıyısındaki tepelerde genellikle zeytin ağaçları yoğun bir şekilde yer almaktadır. Serçin köyünden, Kışlak'a kadar göl kıyısında devam eden 12 km.lik bir stabilize yol vardır. Kışın genellikle yol çok bozuk olduğundan sadece traktörlerle ulaşım sağlanmaktadır. Bu stabilize yol kış aylarında çevreden gelen doğa yürüyüşçüleri tarafından da kullanılmaktadır. Kışlak’a gitmek isteyen Serçin’liler, stabilize yolu değil genellikle göl üzerinden teknelerle ulaşımı sağlamaktadır. Serçin’in eski yerleşim alanı olan Kışlak’ta, birkaç aile oturmaktadır. Genellikle kış aylarında zeytin zamanı kalanlar çoğalmaktadır. Köy harika bir manzaraya sahiptir. Köyde bulunan evlerin çoğu harap durumda olup, ancak aslına uygun restore edilerek kullanılmaktadır. Köyün karşısında güzel bir manzaraya sahip Uyuz Ada bulunmaktadır. Ayın dolunay olduğu gecelerde köyün, Uyuz Ada’nın ve gölün birleşiminden doğan manzara inanılmaz güzelliktedir. Bu görüntü çok az yerde yakalanabilir. Serçin Gölü’nün su seviyesi çok düşüktür. Ortalama 1-2mt.’yi geçmez. Büyük Menderes Nehri, tarihte bir körfez olan Serçin Gölü’nü de, birçok yerde olduğu gibi millerle doldurmuştur. Özellikle yaz aylarında buharlaşmadan ve Menderesten su verilmemesi nedeniyle gölün su seviyesinde düşüşler olmakta ve kışın sulak alan yerde, yazın insanlar yürüyebilmektedir. Son yıllarda meydana gelen kuraklıklar nedeniyle yağmurun fazla yağmaması, menderesten su verilmemesi, gölün ekolojisinde değişmelere yol açmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve göreneklerinde TÜRK toplumunun yabancı olduğu hiç bir davranış yoktur. yemekleri ise ; köyde tatlı su balıklarından olan sazanla yapılan KILÇIK SEÇME yemeği ünlüdür.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1507
  1997 1530

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ben seçinli olmamaramen yazayım birde Balıkçılık

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ömer Aytekin


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Serçin Köyü Söke Forum Tarih
Serçin İlköğretim Okulu Bilgileri Söke Aydın Aydın Tanıtımı 12 Mart 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş