Senkaku Köstebeğinin Özellikleri(Mogera uchidai)

'Diğer Hayvanlar' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Senkaku Köstebeğinin Özellikleri(Mogera uchidai) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Senkaku Köstebeği Hakkında - Senkaku Köstebeği Yaşamı - Köstebekler Hakkında  Senkaku köstebeği (Mogera uchidai) köstebekgiller (Talpidae) familyasından bir böcekçil memeli hayvan türü.


  Ryukyu köstebeği olarak da adlandırılır. Şimdilik Japonya'nın kontrolünde olan fakat Çin Halk Cumhuriyeti ile Tayvan'ın hak iddia ettiği tartışmalı Senkaku adalarında endemiktir.

  Tanıma ve Tanımlama


  Cinsinin dokuz türünden biri olup yalnızca tip yeri (Ryukyu Adalarının Senkaku adaları grubundan Uotsuri-Jima'nın batı kıyıları) ile bilinmektedir. 2 Haziran 1979 tarihinde Satoshi Shiraishi ile Shusei Arai tarafından yakalanmış tek bir örneğinin 1991 yılında yapılan bir çalışmayla ayrı tür olduğu kanıtlanmıştır.

  On yıl öncesine kadar monotipik Nesoscaptor cinsi içinde sınıflandırılırken günümüzde Mogera içinde ele alınmaktadır.[1] Mogera insularis türüne daha yakındır.

  Baş-beden uzunluğu 130 mm kuyruk uzunluğu ise 12 mm dir. Kürk rengi koyu grimsi-kahve rengi olup alt kısımları daha soluk renklidir. Kuyruğu göreceli olarak kısadır. Burun delikler dışa doğru yönelmektedir.

  Biyoloji Ekoloji ve Habitat


  Çimenlik alandan toplanmış tek bir bireyden tanımlandığı için biyoloji ve ekolojisi hakkında bilgi yoktur.

  Soy Tehlikesi

  Japonya'nın Kırmızı Liste'sine giren türün habitatı 1978 yılında adalara kasten bırakılan bir çift keçinin (Capra aegagrus) günümüzde 300 sayıya ulaşması sonucu onların tehdidi altındadır. Adaların statüsünün tartışmalı olması yapılacak olan araştırmaları da engellemektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Senkaku Köstebeğinin Özellikleri(Mogera Forum Tarih
Küçük Japon Köstebeğinin Özellikleri(Mogera imaizumii) Diğer Hayvanlar 23 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş