Sen İyilik Yapmaya Layıksın

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda NeslisH tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sen İyilik Yapmaya Layıksın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adamın biri iyilik yapmayı çok severmiş ve iyilik yapmayı bir hayat tarzı haline getirmiş. Sürekli iyilik yapmaya başlamış insanlara. Bir gün, oturmuş ve devamlı iyilik yaptığı insanları göz önünden şöyle bir geçirmiş. Bakmış ki, düzenli bir şekilde iyilik yaptığı insanların bazılarında hiçbir olumlu değişiklik yok. Üzülmüş bunu fark edince. Sonra kendi kendisine bir karar almış. Bundan böyle demiş, iyiliği hak etmeyen kimselere asla iyilik yapmayacağım. Ve iyilik yapmamaya başlamış, hak etmediğini düşündüğü kimselere.

  Bu duygu içini kemirmiş ve hak etmediğini düşündüğü kişilere iyilik yapmaya ara verdiği için rahatsızlık duymaya başlamış. Nihayet bu rahatsızlıktan kurtulmak için, sözlerine kıymet verdiği, saygı duyduğu bir bilgenin yanına gitmiş. Oturmuş dizlerinin dibine ve başlamış başından geçenleri anlatmaya:

  — ‘Efendim’, demiş. ‘Ben iyilik yapmayı bir hayat tarzı haline getirmiş biriyim. İnsanlara iyilik yapıyorum. Ancak bir ara baktım ki, sürekli iyilik yaptığım bazı kimselerde hiçbir olumlu değişiklik yok. Bunu görünce üzüldüm ve bundan böyle hak etmediğini düşündüğüm kimselere kesinlikle iyilik yapmamaya karar verdim. Bu duygu beni epey rahatsız etti. Ne tavsiye edersiniz?’

  Bilge sükunetle dinlemiş adamı. Sözleri bitince, elini dizine koymuş ve tok bir sesle şunları söylemiş:

  — ‘İnsanlar, kendilerine iyilik yapılmaya layık olmasalar bile, onlara iyilik yapmaya devam et.’

  Bu sözler, çok saygı duyduğu bilgenin ağzından çıkınca, adam başından kaynar sular boşalmış gibi olmuş. Kendisini suçlu gibi hissetmiş. Kötü bir adam olduğunu düşünmüş bir an. Günahkâr olduğunu zannetmiş. Yüzü sapsarı kesilmiş, ağzı kurumuş. Takatsiz kalakalmış öylece. Gerekçesini sormaya bile güç bulamamış kendinde.

  Bunun üzerine, adamın gerekçesini sormasına fırsat vermeden, sözünü gerekçesiyle tamamlamış bilge:

  — ‘İnsanlar’ demiş, ‘insanlar, kendilerine iyilik yapılmaya layık olmasalar bile, onlara iyilik yapmaya devam et. Çünkü, sen iyilik yapmaya layıksın
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İyilik Yapmaya Layıksın Forum Tarih
Karşılıksız iyilik yapmak bize neler kazandırır? Eğitim Bilgileri 3 Ekim 2016
Başkasına iyilik bize iyilik başkasına kötülük bize de kötülüktür ne demek Güzel Sözler-Mesajlar 19 Şubat 2016
İyilik ve hoşgörüyle ilgili sözler sloganlar Güzel Sözler-Mesajlar 7 Aralık 2015
İyilik yap iyilik bul kompozisyon kısa Makaleler-Denemeler 26 Mart 2014
İyilik İle İlgili Kompozisyon Kısa Edebi Türler Halk Edebiyatı 8 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş