Selvioğlu Köyü Merkez Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Selvioğlu Köyü Merkez Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selvioğlu Köyü Uşak Merkez - Selvioğlu Köyü Bilgileri - Selvioğlu Köyü Hakkinda - Selvioğlu Köyü Resimleri  Selvioğlu, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: SADIK CANDAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 21 km

  İlçeye Uzaklığı: 21 km

  Rakım: m

  Tarihi
  Köyün ismi köye ilk yerleşenlerin annelerinin isminin Selvi olmasından ileri gelir. Köy 8 mahalleden oluşur;

  Hıdırlar,karabacaklar,hedilar,Dünek,Çuhadarlar,Has anlar,Dolay köy,Hacı Hüseyinler

  KÜLTÜR
  Köyümüz ismiyle özdeşen patlıcanı ile meşhurdur sadece selvioğlu badılcanı çiğde yenir özellikle yanında sığır alanı tomatisi pıransa pürçeği hele hele bide üç dudak dedikleri selvioğlu biberi varsa yufka ekmeğinin arasınakoy üzerine kar yağdı tuz ek hele bi koşaftasıda ayran oluverirse yanında harika olur. Sünnet törenlerinde sabah mevlid okutulur. Düğün törenlerinde sünnet törenlerine oranla daha çok eğlenti yapılır, yemek yenilir ve gelin almaya gidilir. Köyde yapılan düğün, nişan, sünnet gibi törenlerde gündüzleri en az 7-8 çeşit yemek hazırlanır. Akşamları genellikle içkisiz eğlenti yapılır. Bu eğlentilerde köy gençleri Uşak ve yöresinin halk oyunlarını sergilerler.

  Köy halkı arasında büyük çapta bir anlaşmazlık çıkmaz. Çünkü köy adet ve törelerine bağlı olduğu gibi İslam dini emirlerine bağlı yaşamaya dikkat eder. Köylerine olan bağlılıklarını şehre göçenler de devam ettirirler.

  Çarşamba günleri Gediz Yolu üzerinde kurulan pazarda köyde yetişen ürünler satılır ve köylü ile şehre gelenler arasındaki bağ kopmamış olur.

  Köyün bundan önceki neslinde okul fazla aktif değilken yeni neslin okula ve okumaya ilgisi fazladır. Önceden köyde okul vardı ve bütün Selvioğlu köyünün çocukları Dolayköy mahallesine gelir orada eğitim görürlerdi. Fakat öğrenci yetersizliliğinden şimdi çocuklar arabayla köyden Uşak'a geliyor. Öğrenimlerini böyle sürdürüyorlardır.

  Coğrafya
  Uşak merkezine 17 km uzaklıktadır.Köy alanı içerisinde sığıralanı adlı bir piknik yeri bulunmaktadır.Her yıl hıdırellez vb. etkinliklerde köy halkı bu yöreye toplanır ve piknik yapılır.Köyden şehire göçenler Uşak/Merkez Karağaç Mahallesi civarlarına yerleşirler ve geleneksel birliktelik sürdürülmeye çalışılır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 678
  1997 557

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde son yıllarda hayvancılık zayıflamıştır özellikle köye yakın dağların ağaçlandırılmak için sürülmesi ve buraların koruma altına alınması hayvancılığın zayıflamasında büyük etkendir. Köyde hayvancılığın yanında tarım da yapılmaktadır, genellikle kuru tarım yapılır. Buğday, arpa, çavdar, yulaf,haşhaş nohut iklimin elverişli olmasından dolayı en çok tercih edilen tarım ürünleridir. köyde allah rahmet eylesinh eski muhtarlardan galip selvinin patlıcanı ve biberi meşhurdur.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - SADIK CANDAN (hıdırlar)
  2004 - MEHMET ALİ CANSEVER (KARABACAKLAR)
  1999 - MEHMET ALİ CANSEVER (KARABACAKLAR)
  1994 - MEHMET ALİ CANSEVER (KARABACAKLAR)
  1989 - Galip Selvi
  1984 - Ali Toklu

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Herşey çok güzel ama dolay mahallesinden büyük olan hediler mahallesinin ismi burada yok ne bir damla suları var nede yolları bu sitede hep güzel yönleri var bi de acı yönlerini yazalım sesimizi duyuralım dedik uşak selvioğluköyü hediler mahllesi sakinleri olarak bizim de adımızın geçmesini istiyoruz eğer bizde bu ülkenin birer vatandaşıysak ve bizde bu köyde oturuyorsak bizim adımız neden yok sayın yetkililer...biz çok şey istemiyoruz diğer mahallelerin hepsinin evlerinde su varken biz 4 km. lik yoldan eşeklerle su getiriyoruz biz hediler mahllesindeniz 6 mahallemizde su var bizimkinde yok eşşeklerle su getiriyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Selvioğlu Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş