Selmanköy Köyü Ergani Diyarbakır - Ergani Selmanköy Hakkında Bilgi

'Diyarbakır Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Selmanköy Köyü Ergani Diyarbakır - Ergani Selmanköy Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selmanköy Köyü Ergani Diyarbakır

  selmanköy köyü bilgileri - selmanköy köyü tanıtım - selmanköy köyü resimleri  Selmanköy, Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Selman Köyü ilçe merkezinden 13 km uzaklıkta olup Ergani ilçesine bağlı en büyük nüfusa sahip en gelişmiş köydür. Köy yolu asfalttır.Köydeki Selman Sağlık ocağında 3 doktor, 14 hemşire görev yapmaktadır...Ayrıca köyde internet bağlantısı mevcuttur.. Köy merkezinde 2 market 3 kahvehane 1 tane de benzin istasyonu bulunmaktadır. köyün ilköğretim okulu 2008-2009 eğitim öğretim yılında faaliyete girmiştir.köye ulaşım çok rahattır.günün her saatinde erganiye araba bulabilirsiniz.
  Kültür

  köyün kahvehane kültürü çok gelişmiştir.tabi eğer bu bir kültürse....erkekler zamanının büyük çoğunluğunu kahvehanelerde geçirmektedir.son zamanlarda iddaanın yaygınlaşmasıyla gençler arasında bu sefer iddaa tutkunluğu baş göstermiştir.bu türlü kötü alışkanlıkların çok genç yaşlara inmesinin nedeni olarakta;yıllardan beri futbol sahası olarak kullanılan alanın; yeni okul binasının o alanda kurulması nedeniyle gençlerin spor yapabilecekleri uygun alan kalmaması gösterilmektedir.okul binasının kurulabileceği bir sürü boş alan varken niye o futbol sahası niteliğindeki alanda yapıldığı ise kafalarda soru işareti olarak kalmıştır.köyün hemen yakınındaki taşlık alanın temizlenip yeni bir futbol sahası yapacaklarına dair verilen sözlerse tutulmamıştır.
  Coğrafya
  Diyarbakır iline 75 km, Ergani ilçesine 15 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  [[2007] 2001
  2000 1601
  1997 1167
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  kaynak
  yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Selmanköy Köyü Ergani Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş