Selimiye Köyü Yenişehir Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Selimiye Köyü Yenişehir Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selimiye Köyü Yenişehir Bilgileri - Selimiye Köyü Hakkında - Selimiye Köyü Tanıtımı - Selimiye Köyü Resimleri


  İlçe: YENİŞEHİR - İl: BURSA
  Köy Muhtarı: HALİM KOCAMAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yOK


  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 610 [(2000)
  Rakım 250 metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16900
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Yenişehir
  Web Sitesi
  Selimiye, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eski ismi Kabaçınar'dır. Bu ismi eski yıllarda köyün girişinde bulunan ve dibinde bir kuyu bulunan yaşlı bir çınardan almıştır. Köyde halen çok sayıda tarihi çınar vardır. Bugün Yenişehir ilçesinde yaşlılar hala bu köyü Kabaçınar Köyü olarak bilirler. Selimiye ismi sonradan verilmiştir.

  Selimiye Köyü 1876 Osmanlı - Rus savaşı Sonrası Bulgaristan 'dan göç ederek buraya yerleşen insanların oluşturduğu bir köydür.Köy halkına o yıllarda Yenişehir ovasında yer verilmişse de, o tarihlerde buraları bataklık olduğundan ,aşırı sivrisinek yüzünden buraya yerleşmeyip; şimdiki araziye yerleşmişlerdir.

  Köy Kurtuluş savaşı sırasında Yunan işgaline uğramış büyük zülum görmüştür.Köy gemlik yolu üzerinde olduğundan ve stratejik önemi olduğundan işgal edilmiştir.Özellikle Sakarya savaşı sırasında Yunan kuvvetlerinin bir kısmı taaruzlarında ve geri çekilmelerinde bu hattı çok kullanmışlardır.

  Kültür

  Bu köy geleneklerine bağlı bir köydür. Fakat zamanla her yerde olduğu gibi burada da gelenek ve görenekler değişmeye başlamıştır.

  Kıyafetler: Köyün özellikle orta yaş ve yaşlıları Ferace denen baştan ayaklara kadar uzanan siyah bir örtü giymektedirler. Erkeklere ait özel bir kıyafet yoktur.

  Düğünleri: Köyde evlenme düğünleri 1-Kız isteme 2-çevre düğünü 3-nişan düğünü 4-Cumartesi gecesi kına eğlentisi 5-Pazar günü davullu zurnalı gelin alıcısı ve düğün aşamaları ile olur. Çok eskiden düğünün bir gün sonrası paça düğünü de yapılırmış.

  Köyde eğitim düzeyi iyi düzeydedir. Bu köylü olup okuyarak iyi meslekler edinen çok kişi vardır. Köyden çıkmış Doktor, Hakim, subay,Astsubay,polis ve Öğretmen gibi bir çok seçkin mesleğe ait insanlar vardır. Bunun sebebi köyde 1935 yılından bu yana ilkokul olması olarak açıklanabilir.

  Coğrafya

  Bursa iline 44 km, Yenişehir ilçesine 15 km uzaklıktadır.Köyün kuzeyinde avdan dağları vardır.Köy orta şekilde engebeli bir araziye sahiptir.öyde kuzeye doğru yükselti hızla artar.Köy sınırları içinde çamlı tepe ve Kocataş tepesi isimli 2 küçük tepe vardır kış aylarıda buralarda avcılar güvercin avlarlar.

  İklim

  Köy Akdeniz kara iklimlerinin görülebildiği geçiş iklimindedir. Bazen çok sıcak olabildiği gibi, bazen don olayları da görülebilir. Köye yağışlar özellikle kış ve ilkbahar aylarında düşer. Bu iklime uygun olarak bol bol bamya ekimi yapılır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 610

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.özellikle bu köyde bamya ekimi yapılır.Yenişehir'in en ünlü bamyası bu köyde ekilir.Ayrıca köyde buğday ,ayçiçeği, taze fasulye ve salçalık domates ekimi yapılır.Köyde ekonomik değeri olan küçük işletmeler tavuk çiftlikleri mevcuttur.Ayrıca faal halde akaryakıt istasyonu mevcuttur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Refik İÇEN
  2004 - Halim Kocaman
  1999 - Halit SAĞ
  1994 - Hilmi Sağlık
  1989 - Hilmi Sağlık

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır; sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Selimiye Köyü Yenişehir Forum Tarih
Selimiye Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Selimiye Köyü Hakkında Bilgi Gölcük Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Selimiye Köyü Hakkında Bilgi Sulusaray Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Selimiye Köyü Armutlu Yalova Yalova Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Selimiye Köyü Çarşamba Samsun Samsun Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş