Selenyum'um Faydaları - Selenyum Ne işe Yarar ?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 3 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Selenyum'um Faydaları - Selenyum Ne işe Yarar ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selenyum'um Faydaları - Selenyum Ne işe Yarar ?

  Selenyum Faydaları

  Beslenmenizde uygun miktarda selenyum minerali alarak selenyum faydaları ‘dan istifade edebilirsiniz. Uygun miktarlarla bazı kanserlerin olasılığını bile düşürebilirsiniz.

  Selenyum Ne işe Yarar ?

  Selenyum kanser ilişkisi ; Selenyum kanserle savaştaki rolü nedeniyle son zamanlarda çok dikkat çekmektedir. Beş yıllık bir çalışma gerçekleştirildi ve bu çalışma günde 200mcg alan insanların %63 daha az prostat tümörü, %58 daha az kolon kanseri, %46 daha az habis akciğer hastalığı olduğunu ve genelde kanserden ölümlerde %39 azalma olduğunu gösterdi. Bu çalışma Cornell Üniversitesi ve Arizona Üniversitesinde gerçekleştirildi.

  Başka çalışmalarda selenyum minerali aynı zamanda serviks, rektum, yumurtalık, mesane, yutak, pankreas ve karaciğer gibi kanserleri önlemede yardımcı olmayı vaat ettiğini göstermiştir. Lösemiye karşı da sonuç vereceği ümidiyle test edilmektedir.

  Bilim adamları, bunu akıllarında tutarak selenyumun yararları ve kanseri iyileştirmedeki çözümler arasında gerçekten yer alabileceği hakkındaki araştırmaya günlük olarak devam etmekteler.

  İlaveten selenyum minerali, öncelikle kanın yapışkanlığını düşürerek ve pıhtılaşma riskini azaltarak, sonra kalp krizi ve inme riskini indirerek kalbi koruyabilir. Dahası, selenyum sağlıklı kalp için kritik olan HDL (“iyi”) kolesterolün LDL (“kötü”) kolesterole oranını yükseltir.

  Sigara içenler veya zaten kalp krizi veya inme geçirmiş olanlar selenyum takviyelerinin mükemmel kardiyovasküler yararlarından istifade edebilirler, gerçi herkes günlük vitamin ve mineral takviyesinde selenyum almakla selenyumun faydaları ‘ndan yarar sağlayabilir.
  Selenyumun Yararları ile Sağlıklı Kalın

  Selenyum yaşlı Amerikalılarda görme bozukluğu ve körlüğün önde gelen sebepleri olan katarakt ve makula dejenerasyonunu önlemede faydalı olabilir.

  Tiroid selenyum ilişkisi ;
  Aynı zamanda her hücrenin doğru çalışmasında gerekli olan tiroit hormonunun vücutta en az aktif olan şeklinden (T4 olarak adlandırılır) aktif olan şekline kadar (T3 olarak bilinir) dönüştürülmesi için de yaşamsaldır.

  İlaveten selenyum, vücuda kendisini zararlı bakterilerden ve aynı zamanda kanser hücrelerinden korumada yardımcı olan sağlıklı bir bağışıklık sistemi için esastır.

  Bağışıklık arttırıcı etkileri, uçukların nedeni olan herpes virüsü ve zona ile mücadelede rol oynayabilir ve aynı zamanda AİDS e nedeni virüs olan HIV e karşı olası etkileri için de incelenmektedir.

  Selenyum E vitamini ;
  E Vitamini ile birleştirildiği zaman, selenyumun bazı antienflamatuvar yararları olduğu da görülmektedir. Bu iki besin romatoit artrit, sedef hastalığı, lupus ve egzama gibi kronik hastalıkları iyileştirebilir.
  Son Bulgular

  Son çalışmalar selenyumun deney tüpünde hücrelere normal hızlarda büyüme ve ölmede yardımcı olarak onları kanserli hale gelmekten koruyarak göreceli hızda etkili olduğunu göstermiştir. Uzmanlar selenyumun kanserle mücadele ile ilgili yararlarının vücutta da hızla etki etkili olabileceğini de sanmaktadırlar.

  Agriculture Research gazetesine göre, farelerdeki araştırmalar, her ikisi de antioksidan olan selenyum minerali veya E vitamini eksikliğinin gayri faal uyur virüsleri, hastalık nedeni faal durumlarına dönüştürebileceğini göstermiştir. Bu selenyumun, her ikisi de uyuyan herpes virüsünün yeniden etkinleşmesinden kaynaklanan uçuklara ve zonaya karşı neden etkin olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

  Selenyum Ne Kadar Alınmalıdır ?

  Selenyum içeren gıdalar dışında selenyum takviyeleri de (selenyum tabletleri) alınabilir. Önerilen günlük selenyum dozu erkekler için 70mcg ve kadınlar için 55mcg dir. Bazı durumlarda 600mcg a kadar bir miktar alınabileceği belirtilmektedir. Eğer selenyum tabeti alıyorsanız, günde 600mcg ‘den fazla alınmamalıdır. Fazla selenyum kullanımı ağız kokusu ile beraber depresyona, mide bulantısı ve kusmaya, sinirliliğe ve saç – tırnak kaybına sebep olabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Selenyum'um Faydaları Selenyum Forum Tarih
Çalışmanın bireysel ve toplumsal açıdan faydaları maddeler halinde kısaca Eğitim Bilgileri 13 Şubat 2017
Arkadaş grubunun toplumsallaşma sürecindeki faydaları Rehberlik 18 Ocak 2017
Cemaat ile namaz kılmanın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir kısaca Dinimizin Direği Namaz 6 Aralık 2016
Günlük gazetelerin faydaları kısaca Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016
İnsanlığa hizmet etmiş kişileri tanımanın ve onları örnek almanın faydaları kısaca Sorular ve Cevaplar 24 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş