Selemelik Köyü Bafra Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Selemelik Köyü Bafra Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selemelik Köyü Bafra-Selemelik Köyü Hakkında -Selemelik Köyü Tanıtımı - Selemelik Köyü Resimleri  Samsun

  Bilgiler
  Nüfus 410 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 55400
  Alan Kodu 0362
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Samsun
  İlçe Bafra

  Selemelik, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi


  1924 Lozan Mübadelesi'ne kadar Rum'ların ikamet ettiği köy olup, Lozan mübadelesi neticesi Yunanistan Drama kazası Dratistis, Dratışta belediyesi Küçük Köy'de(Mikrochori) ikamet eden büyüklerimiz bu köye yerleştirilmiş olup, bu köydeki Rumlar Yunanistan'a gönderilerek takas yapılmıştır. Daha önceleri köyün isminin Selamalik olduğu söylenmektedir. Selçuklu'ların ve Ertuğrul Gazi'nin soyundan geldikleri, Konya Karaman Kızıllar Köyünden olup , Osmanlı'nın 1358 ve 1363 yılları arasında Süleyman Paşa idaresinde Trakya'ya geçişleri ile birlikte önce Trakya ve Selanik'e yerleştikleri bilinmektedir. Türk örf ve adetlerini yaşatmaktadırlar.  Selemelik köyü mübadil bir yerleşim yeridir. Burada yaşayan insanlar Atatürkün yaşadığı şehirden getirilip, ilk önce Samsunun merkezinde Çiftlik, Meydan, Bulvar gibi önemli yerlere yerleştirilmiştir, daha sonra yerleştirilen vatandaşlarımız büyükbaş, küçükbaş hayvancılıkla ve özellikle tütüncülükle uğraştıkları için yvancılık için en verimli yerler düz ova şeklinde olan (Günümüz Bafra gibi) yerlere dağılarak yaşamlarını sürdürmek istemişler ve sunulan bu teklife:Biz yaşayacağımız yerleri tespit ettik ve oralarda yaşamak istiyoruz.diyerek geri çevirmişlerdir. Burada Selemelik köyünde ve Asar köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın büyük soy ağacı Atatürk'ün yaşadığı ve doğduğu güzel şehir olan Selanik'ten gelmedirler.


  Selemelik Köyü Tarihi, ATATÜRK öncesi, bir çok savaşa ev sahipliği yapmış olup, çoğunluk RUMLARIN yaşadığı bilinmektedir. Tarih sayfaları aralarına sıkışan, selemek köyü geçmişi yabancı medeniyetlere birçok eski kalıntı ve yapıt/eser bıraktığı görülmektedir. Selemelik ve yakınında bulunan asar köyü civarında yaşanılan savaşlarda köy halkını korumak için o zamanın hükümdarları şuanki derbent ve altınkaya barajının altından karşı tarafa geçiş sağlayan tünel tipinde uzun mağaralar yaptırmış olup ve bu mağaraları kısayol olarakta kullanmıştırlarzeyna'ların yaşadığı bilinmektedir. )  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Her yıl 29 Ekim de Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri yapılmaktadır.mübadillerin geleneksel yemeği olan,mısır unundan yapılan KAÇAMAK, BULAMAÇ,yine undan yapılan KUSKUS, TARHANA çok meşhurdur.Düğün ve merasimlerde yöreye ait yemeklerle birlikte büyük kazanlarda kendi aşçılarınca(EMİN DAYI PİLAVI) yapılan etli pilav meşhurdur.

  Coğrafya

  Samsun iline 64 km, Bafra ilçesine 14 km uzaklıktadır.Köyün muhteşem manzarası köye ayrı bir hava katmaktadır.Derbent barajı hemen köyün aşağısındadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Küresel ısınma netiseci ne gibi değişiklikler olur onu bilemiyoruz.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 410
  1997 -
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy arazilerinin çok az ve engebeli olması özellikle tütün üretimine çok müsaittir. TÜTÜN en önemli tarım ürünü olup, bölgenin en kaliteli tütününü yetiştirmekte idi. 2003 yılına kadar nüfusun % 95 i tütün yetiştirirken bu gün ancak % 10 kadarı tütüncülükle uğraşmaktadır.Çok az olan hayvan yetiştiriciliği de bitmek üzeredir.Genç nüfusun çoğunluğu göç etmiştir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  ( 2009) - Mithat Öztürk

  2004 - Recep Özden
  1999 - Recep Alışkan
  1994 - Süleyman Özel
  1989 - Halil Demir
  1984 - Hasan Alışkan
  (1984 ) - Önceki dönemlerde Musa Önen

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Köyde yaşayan gençlerin göç vermesi nedeniyle genç nüfusun kalmaması sonucu öğrenci azlığı nedeniyle köy okulu eğitime kapatılmıştır. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi mevcuttur. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köye ulaşım Kolay Belediyesi'nin tahsis ettiği belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Selemelik Köyü Bafra Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş