Selatin Köyü Germencik Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Selatin Köyü Germencik Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selatin Köyü Germencik Bilgileri - Selatin Köyü Hakkında -Selatin Köyü Tanıtımı - Selatin Köyü Resimleri
  İlçe: GERMENCİK - İl: AYDIN

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Aydın
  Bilgiler
  Nüfus 414 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 09700
  Alan Kodu 0256
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Aydın
  İlçe Germencik
  Web Sitesi

  Selatin, Aydın ilinin Germencik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Selatin Köyü köklü bir geçmişe sahiptir. Araziyi uzun yıllar göçebeler kullanmıştır. 19. yüzyıl başlarında göçebe halkın yerleşik hayata geçmesi ile kurulmuştur. “Selatin” Arapça kökenlidir. Karşılığı ise: “padişahlar, sultanlar” olarak belirtilmektedir. Köy halkına “Selatin” adını sorarsanız; bir kadın efe olan Zala Hatun'un adının farklı telafuz edilmesiyle “Selatin”e dönüşmüştür. Zala Hatun bu çevrede efelerin efesi imiş, ancak saklarmış bir kadın olduğunu... Kadın olduğu öğrenilince de diğer efeler tarafından öldürülmüş, bir kadın efenin liderlik etmesini çekemeyenler tarafından! Artık ne kadar inandırıcıdır bilinmez, ama yerel halkın köylerinin tarihi hakkında çok az şey bildikleri bir gerçek. Aslında gerek Aydın ili, gerekse Ortaklar başlı başına bir tarih zaten. Her karış toprağı da, dağı da, ovası da tarih.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.köy karatekeli yöruklerine ait bir yerleşim yeridir ege ve aydın yöresi yörüklerinin yerleşik düzene geçmesiyle oluşmuştur dağın zirvesine yakın kayalık bir yamacındadır yerleşmek içintercih edilmesinde en büyük etken köyün ortasında muazzam bir su kaynağı ve 800 yıllık bir anıtağaçtır ağaç egede kavak tabir edilen çınar ağacıdır halkın önceki geçim kaynağı hayvancılık olduğundan sukaynağı ve çınarın koyu gölgesi hayvanlar ve insanlar için vazgeçilmez bir ortamdır şimdilerde hayvancılık devam etsede asıl faaliyet incir ve zeytin tarımıdır neyazık ki aydın otabanı tüneli tam köyün altından geçmiştir ve o muzzam su kurumuş anıt ağaçda suyun yokluğuna ayak uydurarak gün be gün kurumaktadır TRT KURUMU köyde çekimler yapmış halkın gelenek ve göreneklerini kayda geçırmistir meşhur yemekleri erkeç eti yahnisi. kavurma .bulgur ve etle yapılan topalak tır ahalisinin misafir perverliği anlatılmaz anca yaşanır kavağın gölgesinde kadın erkek ayrımı yapmadan yüzyıllardanberi devam eden sohpet geleneği halen devam etmektedir bu kültür o insanların öz malıdır başka yerlerden ithal edilmemiştir dileğim başka yelerede ihraç edilmesidir köy halkı benim akrabalarımdır dedem rahmetli 1910 yılında orada vefaat etmiş ve orada defnedilmiştir verilen bilgilere referans olsun diye özelimide yazdım affola

  Coğrafya

  Aydın iline 43 km, Germencik ilçesine 21 km uzaklıktadır. Güneyinde Ortaklar'a 11 Km asfalt yol ile, Kuzeyinde Mehmetler (Tire) köyüne 6 Km stabilize yol ile, Batısında Şirince (Selçuk) köyüne 7 Km stabilize yol ile ulaşım sağlanmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 414
  1997 423

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu ilk üç yıl için vardır, sonraki sınıflarda taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde umumi tuvaleti bulunan bir camii de yer almaktadır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Selatin Köyü Germencik Forum Tarih
Selatin İlköğretim Okulu Germencik Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 31 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş