Selamlı Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Selamlı Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selamlı Köyü Hakkında - Selamlı Köyü Resimleri - Kırıkkalenin Köyleri


  Tarihi

  II.Mustafa’nın padişahlığı, Köprülü Fazıl Mustafa’nın sadrazamlığı, Mehmet Paşanın vezirliği zamanında, aşiretlerin iskânları için Tokat Voyvodası ve kadısına bir ferman gönderilir. Fermanı alan Tokat kadısı Mustafa Bey, Bozok kadısı başta olmak üzere, çevre sancak kadıları ve nahiye idarecilerinin derhal Bozok’ta toplanmasını emreder. Bunun üzerine Tokat beyi Abdullah Efendi, Bozok kadısı ve aynı zamanda iskân memuru tayin edilen Ebu Bekir Efendi, Sorgun kadısı Ömer Efendi, Budaközü kadısı Mehmet Efendi, Anadolu müfettişleri vezir Mehmet Paşa ve Yusuf Paşalar, dergâh-ı âli kapıcı-başlarından Mustafa bey, Bozok’un emlâk kazası nâibi Mustafa bey, Türkmen oymaklarının beyleri, oymakların kethüdâları(muhtarları) ve vilayetin ahalisinden oluşan bir meclis oluşturularak gelen ferman okutulur. Vilâyet halkı onların harabe yerlerde iskan edilmelerini istediklerini, eğer Rakka’ya iskân edilirlerse kendilerinin diğer kazalar gibi eşkiyaya tahammül edemeyip etrafa dağılıp perişan olacaklarını, bu yüzden onların iskânlarını kabul ettiklerini bildirirler ve her kaza buna dair ayrı ayrı birer hüccet tanzim ederler (MAD ts.nu. 8458, s.28-29). Kendilerinden bir şahsa zarar veren olursa, zararlarını tanzim edecekleri gibi, cezaları tertip olunup hazine-i âmire’ye teslim eylemek üzere 2500 kuruş nezr vermeyi kabul eyledikleri de ayrıca hüccet olunup hazine defterlerine kaydedilir.” (Kasım 1696 evahır-ı rebi-ülevvel 1108), ( mad.ts.nu. 8458, sh 34 )” (4). Gelen bu fermanla aşiretlerin iskânları o tarihte gerekli görülen uygun yerlere yapılır. Mamalı-Selamlı oymağı en çok Çankırı, Yozgat ve Kırıkkale toprakları üzerinde yerleştiği görülmektedir.(5) Kayıtlarda adı geçen ve başında Bektaş beyin bulunduğu Mamalı-Selamlı oymağına bağlı obalar şunlardır. “Kâfir-kıran, Kızıllı, Sarılar, Karacalı, Alibeyli, Kırık, Elhac-Ali, Ömer, Mahmut, Turgut, Haydarlı, Yakublu, Beçilü, Keller, Nefesli, Arife Gazili, Çakallı Şarıklısı, Âl-i Ganem, ve Selman Fakılı perakende ve obaları (6).fakılar cavuşlar eski adları cavdır cavundur yeni adları çavuşlar suan kırıkkalenin yukarıkarakısık beldesindedirler

  Mamalı-Selamlı Türkmenlerinin kısa bir süre sonra, belki de Rakka’dan kaçan oymakların teşviki ile yerlerini terk ederek konar-göçer hale geçmişlerdir. Bunun üzerine böyle bir hal vaki olduğu zaman vermeği taahhüt ettikleri kefâlet paralarının tahsili için 1701-1702 yıllarında, mahalli idarecilere emirler verildi. Yerleştirilmelerinin üzerinden altı yıl geçmesine rağmen, yapılan bir tahkikât sonucunda Mamalı-Selamlı oymaklarından iki oymağın yerlerinde meskûn oldukları, diğer 14 oymağın ise yerlerini terk ederek göçmen hayatlarına tekrar devam etmeye başladıkları görülmüştür. Zorlada olsa iskân edilmeleri sağlanarak ceza-î müeyyideyi de ödediği kayıtlarda görülmektedir. Başka bir kaynakta ise şöyle bir bilgi verilmektedir.

  “Mamalı-Selamlı oymağına bağlı olan grupların Akdağ, Sorgun, Süleymanlı-î Kebir kazalarında gösterilen yerlere yerleştirilmeleri iskân mübaşirinin idaresi altında, kadıların da yardımı ve ahalinin de rızası ile boş olan yerlere tatbik edildi. Tahsis edilen toprakların hudutları açıkça belirtilerek tımar, zeamet ve has topraklarından olduğu kaydedilerek Anadolu müfettişi vezir Mehmet Paşanın gayretiyle.Bozok kadısı iken aynı zamanda iskân memurluğu görevine tayin edilen Ebubekir efendiye verilen fermanla, buralara Kasım 1696 evahir-i Rebiülevvel 1108 de iskânları yapıldı“ diye yazmaktadır. ( Cengiz Orhonlu Osmanlı İmparatorluğu'nda Aşiretlerin İskânı sf.84 ).

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek,yemekleri, şehitleri gibi çeşitli ve detaylı bilgilere

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 45 km, Balışeyh ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 280
  1997 100

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ama kapalı oldugundan dolay taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır buna baglı olarakkanalizasyon şebekeside vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Selamlı Köyüne Ait Bir Resim


  [​IMG]

  Kaynak:YerelNET, Vikipedi

  Köyünüze Ait bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Selamlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Selamlı Köyü Mut Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010
Selamli Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 6 Mart 2010
Microsoft Google'ı selamlıyor Google Hakkında Her Şey 11 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş