Selahaddin Eyyubi (1138-1193) - Selahaddin Eyyubi Kimdir?-Selahaddin Eyyubi Hakkında

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Selahaddin Eyyubi (1138-1193) - Selahaddin Eyyubi Kimdir?-Selahaddin Eyyubi Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selahaddin Eyyubi (1138-1193) - Selahaddin Eyyubi Kimdir?-Selahaddin Eyyubi Hakkında


  Mısır Suriye Yemen ve Filistin sultanı ve Eyyubi hanedanının ilk hükümdarı. Kudüs’ü Haçlılardan alarak (2 Ekim 1187) kentte 88 yıl süren Frank işgaline son vermiş Hıristiyanların misilleme olarak düzenledikleri III. Haçlı Seferi’ni etkisiz hale getirmiştir.

  Babası Necmeddin Eyyub Selçuklu emiri İmadeddin Zengi’nin hizmetinde görevliydi. Baalbek ve Şam’da büyüyen Salaheddin iyi bir din eğitimi aldı. Askeri yaşamı Zengi’nin oğlu ve ardılı Emir Nureddin’in komutanlarından amcası Asadeddin Şirkuh’un hizmetine girmesiyle başladı. Şirkuh’un Mısır’ın I. Haçlı Seferi sonucunda kurulan Latin-Hıristiyan devletlerinin eline geçmesini önlemek amacıyla düzenlediği üç sefer sırasında Kudüs’ün Latin kralı I. Amalricus Mısır’ın Fatımi halifesinin güçlü veziri Şavar ve Şirkuh arasında karşılıklı bir mücadele gelişmişti. Salaheddin Şirkuh’un ölümünden ve Şavar’ın öldürülmesinden sonra henüz 31 yaşındayken hem Suriye birliklerinin komutanlığına hem de melik unvanıyla Mısır vezirliğine atandı (1169).

  1171’de Mısır’da Şii Fatımi halifeliğine son vererek Sünniliğe dönüldüğünü ilan eden Salaheddin Eyyubi böylece Mısır’ın tek yöneticisi durumuna geldi. Bir süre için kağıt üzerinde Emir Nureddin’in vasalı olarak kaldıysa da bu ilişki Suriye emirinin 1174’te ölmesiyle sona erdi. Mısır’daki zengin tarım topraklarını mali dayanak olarak kullanan Salaheddin Nureddin’in çocuk yaştaki oğlu adına naiplik talebinde bulunmak üzere küçük ama çok disiplinli bir orduyla Suriye’ye hareket etti. Ama çok geçmeden bu talebinden vazgeçerek 1174’ten 1186’ya değin Suriye Kuzey Mezopotamya Filistin ve Mısır’daki tüm Müslüman topraklarını kendi bayrağı altında birleştirmeye girişti. Zamanla sahtekarlık ahlaksızlık ve gaddarlıktan uzak cömert erdemli ama kararlı bir hükümdar olarak ünlendi. O zamana değin iç çekişmeler ve yoğun rekabet yüzünden Haçlılara direnmede güçlük çeken Müslümanların maddi ve manevi açıdan güçlenmelini sağladı.

  Salaheddin yeni ya da gelişmiş askeri teknikler kullanmak yerine çok sayıdaki düzensiz kuvvetleri birleştirip disiplin altına alarak askeri güç dengesini de kendi lehine çevirmeyi başardı. 1187’de bütün gücüyle Latin Haçlı krallıklarına yöneldi. Düşmanlarının tümüyle yoksun olduğu komuta yeteneğiyle 4 Temmuz 1187’de tükenmiş ve susuzluktan bitkin düşmüş bir Haçlı ordusunu Kuzey Filistin’de Taberiye yakınındaki Hattin’de sıkıştırdı ve bir hamlede yok etti. Haçlıların verdiği kayıpların büyüklüğü Müslümanların Kudüs Krallığı’nın neredeyse tümünü ele geçirmesini sağladı. Akka Betrun Beyrut Sayda Nasıra Caesarea Nablus Yafa ve Aşkelon üç ay içinde düştü. Salaheddin Haçlılara en büyük darbesini ise 88 yıl Frankların elinde kalan Kudüs’ü 2 Ekim 1187’de teslim alarak indirdi.

  Salaheddin’in başarısına düşen tek gölge Sur’un ele geçirilmemesiydi. 1189’da Haçlı işgali altında yalnızca üç kent kalmış ama sağ kalan dağınık Hıristiyanlar zorlu bir kıyı kalesi olan Sur’da toplanarak Latin karşı saldırısının çıkış noktasını oluşturmuşlardı. Kudüs’ün düşmesiyle derinden sarsılan Batılılar yeni bir Haçlı seferi çağrısında bulundu. III. Haçlı Seferi çok sayıda büyük soylu ve ünlü şövalyenin yanı sıra üç ülkenin krallarını da savaş alanına çekti.

  III. Haçlı Seferi uzun ve tüketici oldu. I. Richard (Aslan Yürekli) tartışmasız askeri dehasına karşın hiçbir sonuca ulaşamadı. Haçlılar Doğu Akdeniz’de ancak güvensiz bir toprak parçasına tutunabildiler. Kral Richard Ekim 1192’de dönüş için yelken açtığında savaş sona ermişti. Salaheddin başkent Şam’a çekildi. Uzun seferler ve at üstünde geçen günlerden sonra çok yaşamadı. Akrabaları imparatorluğu paylaşırken arkadaşları Müslüman dünyasının en güçlü ve en eli açık hükümdarının mezarını yaptırmaya yetecek para bırakmadığını gördüler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Selahaddin Eyyubi (1138 Forum Tarih
Selahaddin Eyyubi Kitabı - Hüseyin Karatay Kitap, Resim ve Dergi 10 Ocak 2011
Selahaddin Eyyubî,Selahaddin Eyyubî Kimdir? Selahaddin Eyyubî Hakkinda Hersey Biyografi & Otobiyografi 12 Ekim 2008
Selahaddin-Müzeyyen Kaçaker Anaokulu İstanbul Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Eyyübiler devletini kim kurmuştur? Sorular ve Cevaplar 7 Temmuz 2015
Selahattin Eyyubi Kimdir - Selahattin Eyyubi Hayatı Biyografi & Otobiyografi 29 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş