Sekreterlik

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sekreterlik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Programın Amacı

  Sekreterlik programının amacı, kurumların üst düzeydeki idareci elemanlarına yönetimde yardımcı olmak üzere eleman yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Sekreterlik programında matematik, iktisat, işletme, kamu yönetimi, daktilografi, stenografi, iş yazıları, sekreterlik davranışları, muhasebe, büro, sekreterlik ve büro uygulaması gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Meslek derslerinin bir bölümü uygulamalı olarak verilmekte, ayrıca kamu ve özel kuruluşlarda öğrencilere sekreterlik stajı yaptırılmaktadır.

  Gereken Nitelikler

  Programa kız ve erkek öğrenciler alınmakla birlikte kız öğrencilerin mesleğe daha yatkın ve yetenekli oldukları gözlenmektedir. İş bulma konusunda erkek öğrencilerin şansı daha düşüktür. Sekreter olmak isteyen bir kimsenin dikkatli, ayrıntılarla ilgilenmekten hoşlanan, anlayışlı, nazik ve sorumluluk sahibi bir kimse olması beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

  Mezunlara "Sekreter" unvanı verilmektedir. Sekreterler idarecilik alanında üst düzeydeki idarecilerin en yakın yardımcılığını üstlenmekte, özel kalem müdürlüğü ve sekreteryalarda sorumluluk yüklenebilmekte, büro yöneticiliği niteliklerine sahip eleman olarak çalışmaktadırlar.

  Çalışma Alanları

  Mezunlar genellikle özel kuruluşlarda, holding ve büyük şirketlerde, genel müdürlük sekreteryalarında rahatlıkla görev alabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sekreterlik Forum Tarih
Sekreterliklikte Aranan Özellikler Nelerdir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Sekreterlik Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 28 Mart 2011
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Taban Puanları Üniversiteler 20 Ocak 2011
Büro Yönetimi ve Sekreterlik Staj Dosyası Diğer Mesleki Bilgiler 9 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş