Sekoya / Sekoya Ağacı / Sekoya Ağacı Hakkında

'Doğa ve Bitkiler' forumunda NeslisH tarafından 12 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sekoya / Sekoya Ağacı / Sekoya Ağacı Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sekoya / Sekoya Ağacı / Sekoya Ağacı Hakkında

  [​IMG]

  Sekoya (Sequoia sempervirens), servigiller (Cupressaceae) familyasının Sequoia cinsinden tek bir türle temsil edilen (monotipik) 120 m boy, 7 m çap yapabilen anavatanı Kuzey Amerika olan büyük bir ağaç türü.

  Doğal yayılış alanında 140 m'ye kadar büyür; gövde dibi çok geniş olup uca doğru daralır. Kabuk kırmızımsı kahverengi veya tarçın renginde, 15-25 cm kalınlığındadır, tacı ise dardır. Genç ağaçlarda dallar incedir, sonradan kalınlaşır ve gövdeye çevrel olarak dizilmiştir.

  Yapraklar sürgünlere sarmal olarak dizilmiştir ve iki şekildedir; yan dallar üzerindeki yapraklar 1-2,5 cm uzunluğunda iki sıralı dizilmişlerdir, alt yüzlerinde iki stoma bandı yer alır. Ana sürgünlerin üzerinde yer alan yaprakların ise uzunluğu 1,5-2,5 cm olup uçları sivridir.

  Erkek kozalaklar ovoid 1,5-2 mm olup sarı-yeşildir. Tohum kozalakları çok küçük, olgunlaşınca koyu kırmızımsı kahverengi, eliptik-yumurta veya yumurta şeklinde 2-3,5 x 1,2-1,5 cm'dir. Bir yılda olgunlaşan tohumlar açık kahverengi eliptik-dikdörgen şeklinde 1,5 mm uzunluğundadır. Tohum kanadı 1 mm genişliğindedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sekoya Sekoya Ağacı Forum Tarih
45 yaşındaki sekoya ağacı 14 metreye ulaştı Yurt İçi Haberler 11 Aralık 2008
Sekoya Bitkisi Özellikleri ve Resimleri Bitki Resimleri 27 Haziran 2011
Sekoya (Sequoia) Doğa ve Bitkiler 7 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş