Sekikışla Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sekikışla Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sekikışla köyü bilgileri - sekikışla köyü tanıtım - sekikışla köyü resimleri  Sekikışla, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi:Bu köy halkı daha önceleri göçebe hayatı sürmekte iken YILDIZ DAĞI'na yayalaya giderlermiş ve kışın da köyün bulunduğu yere kışlamaya gelirlermiş.SEKİ:Yüksek basamak demektir.KIŞLA:Kışlanacak yer anlamına.SEKİKIŞLA da yüksekteki kışlık yer.Köyün o zaman ki durumuna göre kışın yamaçta orman içinde yaptıkları toprağa oyma barınaklarda yaşarlarmış. karslı oğulları ve cünük oğulları tarafından kurulmuştur
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Sekikışla köyü gelenek ve görenekleriyle, bozulmaya karşı direnen Anadolu köylerinden biridir. Köyde gelenekler ve görenekler devam etmektedir. Kız kaçırma olayları pek görülmemektedir. Büyüklere hürmet, küçüklere şefkat ve sevgi eskiden olduğu gibi devam edegelmiştir. Nişan ve düğünlerde teknolojinin bazı nimetlerinden yararlanılsa da düğünler davul ve zurna eşliğinde yapılmaktadır. Perşembeden başlayan düğünler pazar günü gelin almaya kadar devam eder. Perşembe akşamı bayrak dikme, cuma akşamı kız evinde kına gecesi ve cumartesi günü erkek evinde misafirlere düğün yemeği verilir. Köyde akrabalık bağları kuvvetlidir. Hemen hemen köydeki herkes birbiriyle kız alıp vermeden dolayı akraba sayılır. Köyde helle çorbası meşhurdur.
  Coğrafya

  Tokat iline 105 km, Zile ilçesine 35 km uzaklıktadır. Köyümüz dağın kuzey eteklerine kurulmuş olup, güneyde yaraş köyü, batıda haremikışla, doğuda ise narlıkışla ile komşudur. Kuzeyinde ise geniş bir vadi bulunur. Bu vadiden çekerek ırmağı geçmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 128
  1997 113
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarımda en fazla kurusoğan ve şeker pancarı ekimi yapılır. Bunun yanında buğday, arpa, nohut, mercimek ve bahçe tarımı da yapılmaktadır.
  Muhtarlık  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sekikışla Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş