Sekücek Köyü Hakkında Bilgi Yeşilyurt Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sekücek Köyü Hakkında Bilgi Yeşilyurt Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sekücek köyü bilgileri - sekücek köyü tanıtım - sekücek köyü resimleri  Sekücek, Tokat ilinin Yeşilyurt ilçesine bağlı bir köydür.


  SEKÜCEK KÖYÜ’NÜN TARİHİ

  Köyümüz OĞUZ boylarından BEYDİLİ Aşiretlerinden olduğu, Sivas`ın Hafik ilçesine bağlı BEYDİLİN köyünden ayrılarak Anlatılanlara göre, yaklaşık 1700/1730 yılları arasında, Kır Ali ve Haroğ Koca adındaki iki göçmen aileleri, eşya ve hayvanlarıyla birlikte. Tokat yöresinde Osman beyle karşılaşırlar, gelin sizi güzel bir yere yerleştireyim, komşu olur geçiniriz diye şu an Çırdak köyündeki çeşmenin olduğu yere yerleşim yeri olarak kurulmasını ister. Bir süre sonra biz burada ibadetimiz rahat yapamayız diye. Arabacı Musa köyünden ileri gelen bir kişi ile dert yanarlar o kişi de şu ileride bir seküce yerim var, oraya yerleşin" der. Bu iki göçmen buraya gelir, Rumlardan kalma çeşmeyi ve Bulgur sokusunu bulunca yerleşirler. Köyün adını "SEKÜCEK" korlar. Daha sonra Çapak, Gölcük,Hubyar ve Yeni köy den gelenler buraya yerleşmişler.Sekücek köyü o dönem Sivas Yıldızeli İlçesin baglıdır. Şu an Tokat Yeşilyurt ilçesine baglı Sekücek köyü ilçeye 7 km uzaklıktadır. Köyün yerleşim yeri yüksek olduğundan kışları sert geçer. Köyde halk tarım ve hayvancılıkla geçinir. Ancak bu iki kaynak yeterli değildir. Topraklar verimsiz az ve sulanamaz durumdadır. Hayvancılık ise mera azlığından ailelere yeter durumda yapılmamaktadır. Köyün nüfusunun çoğu ekonomik nedenlerden dolayı köyden büyük kentlere göç etmiştir.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgiler

  1970 yılına kadar GİYİM Bayanlar: üç peş işlemeli gömlek yakalık baş örtüsü kırmızı üzerine böbrek dilimli veya yuvarlak siyah baskı,kadınlar fes giyer kızlarsa fessiz saçbagı denilen boncuk takınırlar ,önde önlük belde saçaklı kuşak üstüne arka bağ denilen bağ takılırdı boncuk işlemeli, don iki parçadan oluşur bir bölümü kumaş diger bölümü bez ganelde şehire gidilirken bürük örtünürlerdi,bir yabancı gelince yüzünü sarar göstermazlerdi sadece gözleri görünürdü. Erkekler: Başlerına kasket giyerler özel günler için gençler terlik denilen işlemeli püsküllü terlik takarlar başlarına,kumaşdan yapılma yalek beyaz bez üzerine işlemeli gömlek pantolon yarina şalvar ayakta dolak veya yün örme çorap giyerlerdi  YEMEKLER

  Beyaz Lahanadan yepılan bat, Kül gömbesi çörek,Ekmek aşı
  Coğrafya

  Tokat iline 64 km, Yeşilyurt ilçesine 7 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 244
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi Vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sekücek Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş