Seçmen Kütükleri Askıya Çıkıyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 27 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Seçmen Kütükleri Askıya Çıkıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Seçmen Kütükleri Askıya Çıkıyor

  Bilgisayar destekli merkezi seçmen kütüğü listeleri, 29 Mart 2009'da yapılacak olan yerel seçim nedeniyle bu gün itibariyle askıya çıkıyor. Askıya çıkartılan muhtarlık bölgesi
  askı listesinde kayıtlı olan seçmenlerden kayıtlarında yanlışlık veya eksiklik bulunan, askı süresi içerisinde yerleşim yerini aynı ilçe içinde başka bir muhtarlık bölgesine veya bir ilçeden diğer bir ilçeye nakleden kişiler, ilgili nüfus müdürlüğüne veya nüfus müdürlüğünden alacakları resmi nitelikteki belge ile askı yeri görevlisine veya ilçe seçim kurulu başkanlığına müracaat edecekler.
  Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü listeleri, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesinde yarın askıya çıkartılarak güncelleştirilecek. Listeler, 26 Kasım -05 Aralık 2008 tarihleri arasında askıda kalacak.
  Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi’ne yönelik karar bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan kararda, 22 Mart 2008 tarihli, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 5749 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 298 sayılı Kanunun “Seçmen Kütükleri” kısmında önemli değişiklikler yapıldığı hatırlatıldı. Kararda söz konusu değişiklikler nedeniyle Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğünün 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinden önce askıya çıkartılarak güncelleştirilmesi zorunlu hale getirildiği kaydedildi.
  Kararda, yerel seçimlerinden önce askıya çıkarılacak muhtarlık bölgesi askı listelerinin güncelleştirilmesinin hangi esaslara göre yapılacağı da açıklandı. Listeler 26 Kasım 2008 Çarşamba günü saat 08.00’de askıya çıkarılacak ve 5 Aralık 2008 Cuma günü saat 17.00’de askıdan indirilecek.
  ASKI LİSTELERİ ASILDIKTAN SONRA HALKA DUYURULACAK
  Kararın ekinde yer alan Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarını Gösterir Genelge’ye göre, muhtarlık bölgesi askı listeleri 26 Kasım 2008 tarihinde saat 08.00'de, muhtarlık bölgeleri esas alınarak ait oldukları mahalle veya köylerde halkın kolaylıkla görüp okuyabileceği yerlere asılacak. İlçe seçim kurulu başkanlığı, muhtarlık bölgesi askı listelerinin askıya çıkarıldığını aynı gün ve takip eden her iki günde bir belediye veya zabıta hoparlörü ile halka duyuru yapacak. Ayrıca, ücretsiz olmak kaydıyla, ilçede mahalli gazete, TV ve radyo aracılığı ile de iki günde bir duyuru yapılacak. Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 05 Aralık 2008 tarihinde saat 17.00'de ise askıdan indirilecek.
  BAŞKA İLDE ÖĞRENCİ OLUP OY KULLANMAK İSTEYEN GÜNCELLEŞTİRME YAPTIRACAK
  Karara göre, güncelleştirme amacıyla çıkartılacak olan muhtarlık bölge askı listelerinde şu kişiler güncelleştirme yaptıracak:
  “-Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayan,
  -Başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacı ile listenin askıya çıkarıldığı muhtarlık bölgesine gelen,
  -Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen,
  -Muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik ve adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunan,
  -Olay bilgisi değişen (vatandaşlık durumu gibi),
  - Askerlikten terhis olanlardan listede kaydı bulunmayan (Terhis belgesi veya Askerlik Şubesince verilen belgenin ibrazı gereklidir.),
  -Kamu hizmetlerinden süreli olarak yasaklı olup da, yasaklılık süresi sona erenler.”
  ASKI LİSTESİNE YAZILAMAYACAK OLANLAR
  Muhtarlık bölge askı listelerine bazı kişiler ise yazılmayacak. Kısıtlı veya kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, MERNİS kayıtlarında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olup da, seçmen niteliğine sahip olmakla birlikte MERNİS Adres Kayıt Sisteminde (AKS) bulunmayanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar, kıta çavuşları ve askeri öğrenciler, izinli olsalar bile listelere yazılamayacak.
  ASKI LİSTESİNDE İSMİ BULUNMAYANLARIN YAZIMI
  Askıya çıkartılan muhtarlık bölgesi askı listesinde kayıtlı olan seçmenlerden kayıtlarında yanlışlık veya eksiklik bulunan, askı süresi içerisinde yerleşim yerini aynı ilçe içinde başka bir muhtarlık bölgesine veya bir ilçeden diğer bir ilçeye nakleden kişiler, ilgili nüfus müdürlüğüne veya nüfus müdürlüğünden alacakları resmi nitelikteki belge ile askı yeri görevlisine veya ilçe seçim kurulu başkanlığına da müracaat edecekler.
  Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen, öğrenciler ise öğrenim gördükleri okuldan öğrenci belgesi alarak ve yurtta kaldıklarına ilişkin belge ile ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvuracaklar.
  HİLELİ NAKİLE İTİRAZ EDİLEBİLECEK
  Muhtarlık bölgesi askı listelerine seçmenler ve siyasi partiler askı süresi içinde itiraz edebilecekler. Siyasi partiler, dilekçeleri ekinde sunacakları yetki belgeleri ile partileri adına kimlerin itiraz edebileceklerini mühürlü ve imzalı bir yazı ile ilçe seçim kurulu başkanlığına bildirecek.
  Muhtarlık bölgesi askı listelerine siyasi partilerin ilçe seçim kurulu başkanlıklarına isimlerini bildirdikleri parti yetkilileri, o ilçede oturan tüm seçmenlerle, seçmen kütüğüne yazılmaması gerekenlerden yazılmış olduğu anlaşılanlar itirazda bulunabilecek. Ayrıca; herhangi bir nedenle bir seçim çevresinden diğerine mükerrerlik teşkil etmese bile toplu hileli biçimde nakillerle ilgili olarak itirazda bulunulabilecek.
  Yazılı itirazlar ile bu işler için düzenlenecek tutanaklardan hiçbir suretle resim ve harç alınmayacak. İtirazlar ilçe seçim kurulu başkanının gerekli inceleme ve değerlendirmesi sonucunda 20 aralık 2008 Cumartesi günü saat 17.00’ye kadar kesin olarak karara bağlanacak.
  ÖDENECEK ÜCRETLER
  Askı süresinde muhtarlık bürolarında güncelleştirme nedeniyle yapılacak çalışmalardan dolayı, askı yeri görevlisi olarak görev yapan muhtar veya idari makam tarafından herhangi bir nedenle muhtarlık görevi verilen ihtiyar meclisi üyelerinden bir tanesine yapacakları çalışmaları karşılığında, 26 Kasım 05 Aralık 2008 tarihleri arasında 35 YTL gündelik ücret ödenecek. / İnternet Siteleri - Nusaybinim.com

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Seçmen Kütükleri Askıya Forum Tarih
Tango Galata Kitabı - Seçmen Topuzoğlu Kitap, Resim ve Dergi 24 Ağustos 2011
2011 seçmen listesi Konu Dışı Başlıklar 15 Mayıs 2011
Haziran seçimleri Seçmen Listesi 2011 Konu Dışı Başlıklar 15 Mayıs 2011
Haziran 2011 Seçmen Listesi Konu Dışı Başlıklar 13 Mayıs 2011
Seçmen listesi sorgulama 2011 Haber Arşivi & Gündem 4 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş