Seçmeli Anaerobik Canlı Nedir - Seçmeli Anaerobik Canlı Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 11 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Seçmeli Anaerobik Canlı Nedir - Seçmeli Anaerobik Canlı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Seçmeli Anaerobik Canlı Hakkında - Anaerobik Solunum  Bir Seçmeli anaerobik canlı, eğer oksijen varsa aerobik solunum ile ATP yapan, yoksa fermantasyon yoluna geçebilen bir canlıdır. Buna karşın zorunlu anaeroblar oksijen varlığında ölürler.

  Seçmeli anaerobik bakterilere bazı örnek olarak Stafilokoklar (Gram-pozitif), Escherichia coli (Gram-negatif), Corynebacterium (Gram-positif), ve Listeria (Gram-positif) gösterilebilir. Mantar alemindeki bazı canlılar da, örneğin maya, seçmeli anaerob olabilir.

  Solunumdan fermentasyona geçmeyi belirleyen faktörler oksijen yoğunluğu ve ortamda fermante edilebilecek bir malzemenin olmasıdır. Ekmek mayası kültürüne fermante edilebilen bir şekerin eklenmesinin ardından oksijen tüketiminin sona ermesine "Pasteur geçişi" denir. Büyüyen bir kültürde solunum mekanizmasına geçişin enerji maliyeti yüzünden, ortamda yeterince şeker bulundukça solunuma geçiş olmaz. Oysa bir şeker molekülünden solunum yoluyla elde edilebilecek enerji miktarı fermantasyon yoluyla elde edilen miktardan çok daha fazladır.
   

Bu Sayfayı Paylaş