Seçköy Köyü Osmangazi Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Seçköy Köyü Osmangazi Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Seçköy Köyü Osmangazi Bilgileri - Seçköy Köyü Hakkında - Seçköy Köyü Tanıtımı - Seçköy Köyü Resimleri  İlçe: OSMANGAZİ - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 702 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16370
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Osmangazi
  Web Sitesi
  Seçköy, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Osmangazi ilçesine bağlı bir köy. Bursa’nın kuzeyinde, kente 32 km uzaklıktadır. Daha önce Gemlik’in Ericek Köyü’nün aşiret başkanı , burasını beğenip seçmiş.Ve ‘seç-tim’ dediği için bu adı aldığı söylenmektedir. 1685 Tarihli bir kadı sicilinde adı geçen “Şeyhköy” bu olmalıdır. Kaynaklarda adı “Şeyhköy” olarak Gösterilen köy ile Seçköy’ ün aynı olduğunu Sanıyorum .Çünkü özellikle son yıllardaki yıllıklarda Seçköy’ün adı geçmezken Şeyhköy’ü vardır. Nitekim eski haritalarda da Seçköy’ün Şeyh Biçiminde yazıldığı görülmüştür. Olasılıkla adı , Şeyh’ten galattır. 1895 ve 1908 yıllığına göre 139 hane bulunan köyde 1927 yılında 370 , 1990 yılında 771 , 1997 yılında 700 kişi yaşamaktaydı. Köyün bulunduğu alan ormanlıktır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Köyün en önemli sosyal etkinliği her yıl mayıs ayı sonunda pazar gününe rastlıyacak şekilde düzenlenen ve "Dide Şenliği" (Dede Şenliği) diye adlandırılan programdır. Bu kapsamda Köyün arkasında tepede bulunan dedenin mezarı başında bütün köylü toplanır Kur'an okunur, dua edilir, gelenlere pilav ve helva dağıtılır. Bu arada taze asma yaprağından yapılmış yaprak sarma ikram edilmesi de adet haline gelmiştir. Bu program Köyden başka yerlere taşınmış olan Seçköylülerin de katılmış olmaları dolayısıyla uzun zamandır hatta yıllardır bir birini görememiş kişiler için önemli bir fırsattır. Köyde düğün ve sünnetlerde davet yemekle başlar. Cenazelerde de katılanlara cantık diye adlandırılan Bursa'ya has bir pide çeşidi ikram edilir.

  Dünyaca ünlü ozan Nazım Hikmet tarafından Bursa mapushanesinde keşfedilip yetiştirilen ünlü ressam İbrahim Balaban Seçköy'de dünyaya gelmiştir ve uzun yıllar burada yaşamıştır; kendisi gibi ressam olan oğlu Hasan Nazım Balaban da bu köyde doğmuş ve köy okulunda 2 yıl okumuştur.

  Seçköy, Nazım Hikmet'in "Memleketimden İnsan Manzaraları" destanında ve İbrahim Balaban'ın iki tablosu için yazmış olduğu şiirlerde geçmektedir.

  Coğrafya

  Bursa iline 32 km, Osmangazi ilçesine 32 km uzaklıktadır. Rakım 460 metredir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 663
  2000 702
  1997 795

  Köyün nüfus yapısı yaklaşık tamamını Manav (Batı Anadolu'da yoğunlaşan Türk soylu halk) oluşmaktadır. Köy uzun yıllar Bursa merkeze göç vermiş olup köyden göç edenler özellikle atıcılar semtinde yoğunlaşmış durumdadırlar.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımsal faaliyetler her geçen yıl meyvecilik yönünde gelişmektedir. Meyve olarak Bursa siyah inciri, kiraz, şeftali, zeytin, erik, üzüm başta olmak üzere çeşitlilik gösterir. Özellikle İncir ve kiraz ihracat kalitesinde bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Diğer taraftan karpuz, kavun, domates, biber, bamya, fasülye üretimi köylünün diğer üretim ve gelir kaynağıdır. Köyde üretilen meyve sebzeler organik ve hormonsuz olması dolayısıyla özellikle tercih edilmektedir. Hayvancılıkla ilgili faaliyetler köyde meyveciliğin gelişmesiyle birlikte sürekli azalmaktadır. Şu anda köyde keçi ve koyun besleyen bir kaç aile kalmıştır. diğer ailelerde ise sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına beslenen büyük ve küçükbaş hayvanlar bulunmaktadır. Köyde tarımsal konularda danışmanlık yapmak üzere görevli ziraat mühendisi bulunmaktadır. Köyde köylünün tarımsal faaliyetlerini desteklemek, gerek ihtiyaç duydukları mazot, gübre, ilaç vs. ürünleri temin etmek, gerekse ürünlerini değerlendirmelerine yardımcı olmak üzere başarılı çalışmaları bulunan kooperatif bulunmaktadır. Meyve sezonunda ihracatçı firmalar ve büyük şehirlerin hallerinde faaliyet gösteren tüccarlar köyde meyve alım ofisleri açmaktadırlar.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Rıfat DOĞRU
  2004 - Hasan BALABAN
  1999 - Hüseyin ŞAHİN
  1994 - Enver TETİK

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. İlköğretim okulunda 8 derslik 70-80 arası öğrenci bulunmaktadır. Okulda ana sınıfı da açılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi kısmi olarak vardır. Bursa'nın doğal gaz şebekesi köyden geçmesine rağmen köyde doğal gaz şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çocuk parkı bulunmaktadır. Yeni İlköğretim okulu binasının yapılması sonrasında boşa çıkan eski okul binası muhtarlığa tahsis edilmiş olup muhtarlık tarafından sosyal tesis ve düğün salonu olarak düzenlenmiştir. Köye ulaşım Demirtaş-Avdancık Köyü üzerinden, Dürdane rampası-Selçukgazi Köyü üzerinden ve Gemlik- Muratoba Köyü üzerinden ulaşım mümkündür. Diğer taraftan köyün Dışkaya, Ericek, Şükriye, Hamidiye ve Katırlı köyleriyle yol bağlantısı vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Seçköy Köyü Osmangazi Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş