Seçim barajını yüzde 7'ye indirecek öneri

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Seçim barajını yüzde 7'ye indirecek öneri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anayasa değişiklik paketine, meclis dışı muhalefetin de istediği olan siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması ve seçim barajının düşürülmesi gibi maddeler de bulunacak.

  BEHÇET GÜNGÖR'ün haberi

  Anayasa değişiklik paketine, AK Parti'nin istedikleri olan HSYK'nın, Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmesi gibi değişiklikler konulurken, meclis dışı muhalefetin de istediği olan siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması ve seçim barajının düşürülmesi gibi maddeler de bulunacak.

  BARAJ DÜŞÜYOR

  AK Parti'nin hazırladığı paket içinde muhalefetin de kabul edeceği anayasal değişikliklerin olması için çaba gösterilecek. AK Parti değişiklik paketine siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak değişiklikleri alarak, meclis içinden destek almayı planlıyor. Meclis dışında kalan muhalefetin de değişikliklere destek vermesi için seçim barajını düşürmeyi planlıyor. Yeni seçim barajının yüzde 7 olması hesaplanıyor.

  YARGIDA DEĞİŞİKLİK


  AK Parti ayrıca HSYK, Anayasa Mahkemesi ile yüksek yargının yapısını değiştirecek anayasa değişikliklerini de bu paket içine alacak.

  Değişiklikler kapsamında, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması ile ilgili Anayasa'nın 145. maddesinin değiştirilmesi çalışması da bulunuyor.

  Yeni Şafak
   

Bu Sayfayı Paylaş