SBS'de ''Braill alfabeli sesli'' soru kitapçıkları

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 28 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  SBS'de ''Braill alfabeli sesli'' soru kitapçıkları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu sene yapılacak Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) görme engelli öğrencilere sınav sorularını Braill alfabesinde ve
  CD ortamında sesli soru kitapçığı şeklinde sunacak. Öğrenciler kullanım becerilerine göre bunlardan birini seçerek sınava girecek.

  Edinilen bilgiye göre, bakanlık sınavlarda görme yetersizliği olan öğrenciler için büyük kolaylık sağlayacak bir uygulama başlattı. Uygulamanın daha önce denemesinin yapıldığı ve başarılı bulunduğu öğrenildi.SBS'ye girecek az gören öğrenciler için 18 puntolu soru kitapçığı ve cevap kağıdı basılacak. Az gören öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacak ve bu öğrencilerin soru muafiyeti olmayacak, başarı puanı tüm sorular üzerinden hesaplanacak.

  Sınava girecek ''görmeyen öğrenciler'' ise tek kişilik salonlarda okuyucu ve kodlayıcı eşliğinde sınava alınacak. Bu öğrencilere sınavda ek olarak 30 dakika ek süre verilecek. Bu öğrenciler başvuru tarihleri arasında öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne müracaat ederek sınavda kullanmak istediği yöntemi, e‐Okul sisteminde açılan ekran üzerinden öncelik sırasına göre tercih edecek. Söz konusu yöntemlerin herhangi birinde yeterince tercih olmaması durumunda MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü öğrencinin tercih sırasına göre en uygun düzenlemeyi yapacak.

  İşitme yetersizliği olan öğrenciler de tek kişilik salonlarda sınava alınacak, sınav süresine 30 dakika ek süre verilecek. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile özel öğrenme güçlüğü olan, yaygın gelişimsel ''Otizm, Rett Sendromu, Asperger Bozukluğu, Atipik Otizm'' gibi bozukluğu, yazma becerisini engelleyecek derecede ince motor becerilerde yetersizliği ya da uzuv kaybı (ampütesi) ve süreğen hastalığı olan öğrenciler, tek kişilik salonlarda sınava alınacak. Bu öğrencilere salonda yardımcı olması için öğretmen görevlendirilecek.Yatağa bağımlılığı olan ya da sağlık kurumunu terk etmeleri sakıncalı olan öğrenciler ise durumunu sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri halinde, tedavi gördükleri sağlık merkezinde sınava alınacak.

  Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler, sürekli kullandıkları araç-gereç ve cihazları kendilerinin getirmesi şartıyla sınavda kullanabilecek.
  AA

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - SBS'de ''Braill alfabeli Forum Tarih
Nusaybin'in SBS'deki başarısı sürüyor Mardin Tanıtımı 9 Ağustos 2010
Nusaybin Sur Dershanesi'nden SBS'de Türkiye Birincisi Mardin Tanıtımı 11 Temmuz 2010
Nusaybin'de SBS'de Başarılı olan 90 Öğrenci geziye götürüldü Mardin Tanıtımı 20 Nisan 2010
SBS'de Puanlar SBS - ÖSS - Sınavlar 30 Nisan 2009
SBS'de Dersler, Soru Sayıları ve Katsayılar SBS - ÖSS - Sınavlar 30 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş