Sazlık Kedisi (Felis chaus)

'Kedi ve Köpekler' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sazlık Kedisi (Felis chaus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sazlık kedisi veya Saz kedisi (Felis chaus), bazen Bataklık vaşağı ya da Cangıl kedisi olarak da tanımlanır. Görece uzun bacaklı ve kısa kuyruklu bir yaban kedisidir. Asya'nın nemli bölgeleri bu kedinin mekanıdır.


  [​IMG]

  Özellikleri
  Sazlık kedisinin belirgin bir iz ve işareti olmayan bej rengi kürkü vardır. Sadece kuyruğunda siyah halkalar bulunur. Kulaklarının ucunda vaşağı çağrıştıran siyah kıllı perçemler bulunur. Bu onun bataklık vaşağı olarak da tanımlanmasına yol açar. Vücut boyu 70 cm olup buna ilaveten 30 cm kuyruk gelir.

  Yaşam alanı ve dağılımı
  Sazlık kedisinin habitatı, bataklıklar, nemli çayırlar, sazlık ormanlar ve kıyı çalılık ve fundalıklardır. İstisnai olarak görece daha kuru çevrelerde de sazlık kedisi görülür. Ancak buralarda da su kaynağı yakınını arar. Sazlık kedisi Indochina Yarımadası ve Sri Lanka'dan, Hindistan ve Mezopotamya üzerinden İdil Deltası ve Sincan Uygur Bölgesi'ne kadar bir alana dağılmıştır. Afrika Kıtası'ndaki tek popülasyonu, Mısır'da, aşağı Nil Vadisi'nde görülür. Ayrıca Türkiye'de de bulunan bir kedi türüdür.

  Yaşam Tarzı
  Sazlık kedisi genelde sazlıkları mekan tutan, tek başına hareket eden bir kedidir. Özellikle gündüz faal olarak görünür. Suya bağımlı olmasına rağmen ağırlıklı olarak tavşan, fare, kuş
  86 günlük bir gebeliğin ardından sazlık kedisi 3-4 yavru dünyaya getirir. Azami ömrü 14 yıldır. gibi kara hayvanlarını avlar.


  Vikipedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sazlık Kedisi (Felis Forum Tarih
Sazlık Kedisi Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 15 Şubat 2012
Sazlıköy Hilmi Fırat İlköğretim Okulu Bilgileri Söke Aydın Aydın Tanıtımı 12 Mart 2011
Sazlıköy Hacı Halil Paşa İlköğretim Okulu Bilgileri Söke Aydın Aydın Tanıtımı 12 Mart 2011
Sazlıkaya Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Sazlık Köyü Toprakkale Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş