Sazlı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sazlı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Sazlı Köyü Merkez - Sazlı Köyü Hakkında - Sazlı Köyü Merkez Resimleri


  Sinop
  Bilgiler
  Nüfus 286 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 57000
  Alan Kodu 0368
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Sinop
  İlçe Merkez

  Sazlı, Sinop ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi VERİLMEMİŞTİR.
  Kültür

  Köyün geleneksel yemekleri, keşkek, hamur, mısır çorbası, tarhana çorbası, nohut, bazlama, katlama, çörek, börek, ıslama, kuyu kebabı vs. dir.Köyümüzde dokumacılık, elişleri, örgü işleri son zamanlarda iyice azalmış hatta hiç yapılmamaktadır. Köyde evler ahşap ve son yıllarda betonarme şeklinde yapılmaktadır. Üzeri saç veya kiremitle kapatılmaktadır. Eski köy evleri geniş aileleri barındıracak şekilde yapılmıştır. Her odasında banyosu mevcut olan evler de hayat diye tabir edilen genişçe salonlar yer almaktadır.Balkonu mevcut değildir.Misafire ve misafir ağırlamaya büyük önem verilmektedir. Eskiden köyümüze gelen misafirler köy odası denilen misafirhanede ağırlanmaktaydı. 2008 yılında köyümüze yeni misafirhane yapıldı ve gelen misafirler burada ağırlanmakta. Köyümüzde geleneksel spor olan güreşe büyük ilgi vardır. her yıl köyümüzde geleneksel güreşler düzenlenmektedir. Köy düğünleri ve kına geceleri örf ve adetlerimiz birer timsali olarak devam etmektedir. Köy halkı Türk İslam geleneğine bağlı, muhafazakar bir halktır.
  Coğrafya

  Sinop merkezine 56 km, Boyabat ilçesine yaklaşık 45 km. uzaklıktadır. Köyün mahalleri Bağdatlıoğlu( yukarı mah.) Aşağı mah., Kiranpara mah., Kayadibi mah., Salamoğlu, Findicak mahallesidir. Akbaş, Göller, Ormantepe komşu köylerdir.Köyde kış mevsimlerinde yoğun kar yağışı görülmektedir. Köy yaklaşık 4 ay boyunca kar altında kalmaktadır.Son yıllarda düşmüş olsa da kar kalınlığı zaman zaman 1 metreyi bulmaktadır. Köy kış ayları dışında da bol yağış almaktadır. Ulaşım Sinop - Boyabat karayoluna bağlı olan yol ile sağlanmaktadır. Ancak bu yol hala asfalt değildir. Kış aylarının çetin geçmesinden dolayı ulaşım kışın zorlukla sağlanmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi; Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 180
  2000 286
  1997 348
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Günümüz şartlarında tarım ve hayvancılık da azalmıştır. Ayrıca dışa bağımlılık vardır, köy halkı kendi ihtiyaçlarını bile karşıyacak ekonomik güce sahip değildir. Köyün büyük bölümü sanayileşmiş büyük şehirlere göç etmiş durumdadır. Köy nufusu genellikle yaşlılardan oluşmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Yaşar Yıldırım
  2004 - Yaşar Yıldırım
  1999 - Ali ALBAYRAK (Merhum)
  1994 - Ali ALBAYRAK
  1989 - Sefer YILMAZ (Merhum)
  1984 - Sefer YILMAZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde İlköğretim okulu vardır fakat öğretmeni mevcut değildir. Köy halkı çocuklarını Sinop Merkezde yatılı okutmaktadır. Köyün tarihi bir camisi vardır. İmam evi mevcuttur.Köyün imamı Rafet hocadır. Köyün içme suyu şebekesi yeni yapılmıştır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Posta hizmetleri köye 5 km mesafedeki Soğuksudan yapılır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur, eğer acil yaralı veya hasta olursa, yetiştirilebilirse (Kış şartlarında bu imkansızdır) Sinop Devlet hastanesine nakledilir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde kış aylarında ulaşım yapılamamaktadır. Güneydoğudaki bir köyden daha zor koşullardadır.Elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonu şebekeleri yeni kurulmuştur. Köy halkı temel ihtiyaçlarını Pazar günleri Soğuksuda kurulan pazar yerinden karşılamaktadır. Köyde bakkal, market, fırın, eczane, kafe gibi halkın ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir yer yoktur.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sazlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Sazlıkaya Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Sazlıpınar Köyü Hakkında Bilgi Karapınar Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Sazlı Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Sazlı Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Sazlı Köyü Bismil Diyarbakır - Bismil Sazlı Köyü Hakkında Bilgi Diyarbakır Tanıtımı 28 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş