Sazak Köyü Yenice Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sazak Köyü Yenice Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenice Sazak Köyü Bilgileri - Sazak Köyü Hakkında - Sazak Köyü Tanıtımı - Sazak Köyü Resimleri  Sazak, Çanakkale Yenice ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: YENİCE

  İl:ÇANAKKALE

  İle Uzaklığı:85 km

  İlçeye Uzaklığı:14 km

  Rakım:535 m

  Nüfus:

  2000:389
  1997:384

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği: Köy halkını 1877-1878 yılında Tırnovadan göç ederek gelen göçmenler oluşturmaktadır. Köyün kurucularından Koca Ali ile beraber yedi sülale birlikte gelmişler. Köyün ilk kurulduğu yer şu andaki yerine yaklaşık 3km kadar BATISINDA bulunan yukarı sazak oldğu için köyün ismi SAZAK KÖYÜ olarak kalmıştır.köyün kurulduğu alanda değişik noktalarda küçük küçük sızıntı şeklinde kaynak suları olduğu köyün ilk isminin sızak olduğu cumhuriyetin kurulması ile birlikkte sazak ismini aldığı da rivayet edilir. bazıları da küyün adının sazdan geldiğini savunurlar

  Kültür

  Köyün gelenekleri: Sazak köyünün yaşam gelenekleri tipik anadolu köylüsü örf adetlerini ardırmaktadır. Aile bütünlüğüne özen gözterilir, böyük-küçük saygı sevgi bağı devam etmektedir. Köyün ilk kuruluşunda yerleşim yerinin parselenişi eşitlik ilkesine göre ve arazinin topoğrafik yapısı göz önüne alınarak mükemmel denilecek seviyede bir parselasyon yapıldığı görülmektedir.

  Köyün ortak işleri imece usulu ile yapılır. Sazak köyü nün diğer köylere göre birlik beraberlik ruhunu gliştirdiği gözlemlenmiştir

  Yakın köylerle sosyal ilişkileri, alış verişleri kültürel bağları çok iyi durumdadır.

  Yemek kültürü ne gelince: Buna karar vermek için köye gelip bir gün misafir kalmak yeter; Diyebilirim ki yemek çeşidi ve yemeğin lezzeti ile ikram daki samimi sunuş kültürünü hiç bir köy de bulumazsınız. Burada önemli olan yemeğin sunumunda ki güler yüz ve kişiye verilen yemiği rahat olarak yiyebilmesider. Sazak deyince onun teze fasulyesini, kurufasulyesini, kabağını ve tarhana çorbasını anmadan geçerseniz haksızlık yapmış oluruz...!

  düğün yemeklerinde ise keşkek meşhurdur. Öyleki Yenice nin en meşhur keşkeği sayılabilir. Sazak köyünde yapıan keşkeğin en büyük farkı el ile dövülmesidir. Diğer yerlşim birimlerinde genellikle makina ile dövülür.

  Ayrıca şeker bayramlarında, bayram namazının bitmesine az bir zaman kala, köy çocukları köy meydanında caminin önünden başlayacak şekilde sıralanırlar. Bayram namazından çıkan yetişkinlerse köyün bakkalına gider, kese kağıdında akide şekeri alıp sıralanan köy çocuklarının açtıkları poşetlere teker teker bırakırlar ve her çocukla bayramlaşırlar. Çocuklar için eşit şeker paylaşımı olur, herhangi bir ayrım olmaz. Son yıllarda bu adetin yerine getirlmediği gözlenmekle beraber, bahsi geçen adetin Bulgaristan'daki yaşamdan geldiği düşünülür.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 85 km, Yenice ilçesine 14 km uzaklıktadır.kaz gağınb eteklerinde kurulmuş yazları sıcak kışları cok sert bir iklime sahiptir ayrıca marmara bölgesinin en temiz havasını içinde barındırmaktadır

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisinii büyük kısmı tarımdır buna dayalı olarak hayvancılık ormancılık ile gecimlerini sağlarlar

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: : HALİL GÜNAY

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (286) 485 1172
  Cep Telefonu: 0 (536) 528 5281

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi VARDIR. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sazak Köyü Yenice Forum Tarih
Sazak Köyü Hakkında Bilgi Yahlalı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Sazak Köyü Hakkında Bilgi Taşkent Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Sazak Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Sazak Köyü Hakkında Bilgi Gerze Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Sazak Köyü Sivaslı Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş