Saylan Köyü Ünye Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Saylan Köyü Ünye Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ünye Saylan Köyü - Saylan Köyü Hakkında - Saylan Köyü Tanıtımı - Saylan Köyü Resimleri
  İlçe: ÜNYE

  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: Ahmet HOŞNUT

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 452 3583296

  Cep Telefonu: 05354312080

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 440

  İle Uzaklığı: 85 km

  İlçeye Uzaklığı: 8 km


  Tarihi

  Saylan'ın kuruluşu çok eskiye dayanır. Canik bölgesinin Osmanlılara bağlandığı 15. yüzyıl ortalarından itibaren varlığı tüm resmi ve gayri resmi kayıtlarda bugünkü hali ile geçmektedir.

  Saylan, Türklerin Karadenizde ilk duraklarından biridir. Ulaşılabilen en eski yazılı kaynaklara göre Çepniler Ünyeli Türklerin ataları sayılmaktadır.

  Çepni, Oguz-Han'ın oğullarından Gök-Han'ın dört oğlundan en küçüğünün adıdır. Ve beyi olduğu boyun ve oymağın adı "ÇEPNİ" dir. Çepniler Malazgirt zaferinden sonra bir kaç koldan Anadoluya gelmişler ve oraları kendilerine yurt edinmişlerdir. Bir kol da Ortaanadolu'dan ikiyüzbin çadırla Karadeniz'e gelerek Sinop veTrabzon arasında yerleşmişlerdir. Bunlardan bir kaç boy ve oymak da Ünyeyi (Onea-Halibia) fethetmişlerdir. Ünyeyi fetheden Çepni oymağının beyi bugün halen Bayramca denilen yere adını veren Bayram Bey'dir. Oymaklar yerleştikleri yerlere kendi adlarını vermişlerdir. Bu isimler bugün halen yaşamaktadır, Bunlardan en meşhurları halen Ünye'nin en büyük köylerinden biri olan "Saylan" Köyümüzdür. Diğer isim boy ve köy adlarına gelince şöyledir: Balağuz, Alamanan" Bayramca, Cinis, Cimbis, Corgi, Milan,Gökbey Göbeğ, Hüsamlı İncürlü, Kelengerlü, Ketsen, Kurna, Caferlü, Küplü, Mahyalu, Nazır Nazurlu, Saraç, Saraçlu Şuruş, Şahna, Şıhna, Lahna Bozulus, Sülübeg, Turmuşlu, Yazman, Yazmanlu, Yomalu, Karaöy, Karlı, Kargı, Nadur, Nadırlı, Göbü gibi bugün dahi yaşan yöre isimleri buralara yerleşen oymak ve aşiretlerin isimleridir.

  Çepni, cesur ve atak demektir.

  Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde Tapu Defterleri Fihristi'nde 387 numara ile kayıtlı bulunan 926/1520 başlangıç tarihli Tahrir Defteri’nin Canik Livası'na âit bölümünde yer alan kayıtlara göre; Karye-i SAYLAN Nefer 53 Hâne 50 Mücerred 2 Ma'lûl 1 Hâsıl 2694 Hassa-i Küreciyân Nefer 5 Hâsıl 200 Hizmetkârân-ı Kal'a-i Ünye, mâdâm ki hidmet ideler, avârız-ı divâniyeden mu'aflardır. Nefer 8 Hâne 350 Zemîn-i Selimşah, bir çiftlik yer, kim ekerse behresin verir,* Nefer 5 Hâsıl 300 El - Müsellemiye : Nefer 4 Hâsıl 300

  Cumhuriyet tarihi boyunca sürekli 1000-1200 civarında nüfusa sahip olmuştur. Saylan Köyü Cumhuriyet dönemi ve özellikle son dönemde yapılan idari değişikliklerle epeyce bölünmüş ve küçülmüştür. Köyden ayrılan mahallelerle başta Düz Saylan, Pınarbaşı, Kale, Çatalpınar olmak üzere 4 tane yeni ve büyük köy kurulmuştur. Şu an itibari ile Cimbis, Hüsemli, Yerli, Alamanlı, Bazmanlı, Aksırak adlarında 6 mahallesi vardır. Sürekli göç verdiği için nüfusu sabit kalmıştır (Derleyen Av. Kadir ÖZDEMİR).

  Kültür

  Köyün tarihinin eskiye dayanması sebebi ile gelenekleri ve görenekleri de köklüdür. Düğünler genellikle pazar günü yapılır ancak erkek tarafı açısından cuma sabahından başlar ve pazar günü gelin alınıp erkek evine teslim edilmekle nihayetlenir. Cumartesi akşamı erkek tarafında düğün gecesi, kız tarafında da kına gecesi ayrı ayrı yapılır. Pazar günü gelin alma töreninden önce kısa bir mevlid ve Kuran'an okuması yapılır.. Düğünde takı merasiminde tellallık yapan kişinin takı takanları ve takıları ilan etmesi adettendir. Takı töreninden sonra gelin almaya gidilir. Köy'de sebze yemekleri yaygındır. Köyün en bilinen ve en yaygın yemekleri; pancar çorbası, pancar diblevisi, pancar sarması(kara lahana yemekleri), mısır çorbası, mısır ekmeği, mısır unundan yapılan çalmaç, mısır unu ile yapılan sarımsaklı tarhana çorbası, turşu kavurması; melevcen (merulcen), sütlücen, kaldirik, nivik, perzü, tirmit kavurmaları ve yemekleri, kesme makarna, yufka ve su böreği, bayram lokumu, kıvırma tatlısı, kabak tatlısı, dağ çileği reçeli, un helvası.. (Derleyen:Av.Kadir Özdemir)

  Coğrafya

  Ordu iline 70 km, Ünye ilçesine 4-8 km uzaklıktadır. Denizden yüksekliği ortalama 200-300 m. olup köyün en yüksek noktası Cimbis Mahallesinde yer alan 535 m. yüksekliğindeki Kıblekayası'dır. Köy sınırları içinden geçen iki dere mevcut olup; bunlardan Lahna Deresi Cimbis Mahallesinden ve Tabakhane Deresinin bir kolu da Hüsemli Mahallesinden doğar. Saylan Köyü, gerek denizden yüksekliği gerekse eğim oranı ile fındık tarımına en elverişli bölgelerdendir(Derleyen:Av.Kadir Özdemir.)

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bu hali ile gerek denizden yüksekliği gerekse eğim oranı ile fındık tarımına en elverişli bölgelerdendir.(Derleyen:Av.Kadir Özdemir)

  Nüfus

  Yaklaşık 400 hanedir. Devamlı göç veren köy, en büyük göç hareketini 1994 ve sonrasında vermiştir. Fındık vakti olan Temmuz-Eylül döneminde nüfusu 3500-4500 civarına ulaşmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup fındık tarımı açısından Ünye'nin en verimli topraklarına sahip ve en çok fındık üretilen köylerindendir.

  Altyapı bilgileri

  Ünye'ye çok yakın olması sebebi ile köyde, ilköğretimokulu ve sağlık ocağı gayri faaldir, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur, Sağlık ocağı gayri faaldir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saylan Köyü Ünye Forum Tarih
Düzsaylan Köyü Ünye Ordu Ordu Tanıtımı 18 Nisan 2010
Şerif Saylan Kimdir - Şerif Saylan Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 12 Mayıs 2011
Türkan Saylan yaşam savaşını kaybetti Haber Arşivi & Gündem 18 Mayıs 2009
Türkan Saylan'ın evinde de arama Yurt İçi Haberler 13 Nisan 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş