Savur Tokluca Köyü - Savur Tokluca Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 18 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Savur Tokluca Köyü - Savur Tokluca Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Savur Tokluca Köyü - Savur Tokluca Köyü Hakkında Bilgi

  Tokluca, Savur

  Tokluca, Mardin ilinin Savur ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün halk arasindaki ismi Arapca olan Cevze'dir. Ceviz anlamina gelir. Köy daglar arasinda bir tepe üzerinde kuruludur.
  Köyün hangi tarihte ilk insa edildigine dair su anakadar herhangi bilgi yoktur. Köyün topraklari icerisnde bulunan önemli tarihi kalintilar vardir. Özellikle Ra's al-Kal'a (Arapca: Kale basi)ve Barra Mansora (Arapca: Kurtarilmis bölge disi anlamina gelebilir) denilen daglarin tepelerinde çok eski kalintilara rastlanmakta. Ra's al-Kal'a eskiden bir Kale oldugu bilinmekte, lakin Kale duvarlari zamanla tahrip edilmis köylüler tarafinda degisik sekillerde kullanilmistir. Bazi köylülerin Bizans, Emevi, Ayyubi,Abbasi ve Artukogullarina ait paralar bulduklari gözonunde bulundurursak köyün tarihi çok eski oldugunu söyliyebiliriz.
  Köy halki tamamiyle Müslumandir, aslen Arap'tir. Civar köylerden Kürt ailelerle iliskilerden dolayi bir çok gelin gelmistir. Köy sinirlari, güneyde Arapca konusan köylere Kuzeyde ise Kürtce konusan köylere uzanir.köyün sinirlari icerisinde bölgenin en yüksek daglari mevcudtur. Ra's al-Kal'a dan bir taraftan Mardin sehri diger taraftan Batman sehri gozukur.
  Köyün dogu tarafinda Mantara mezrası mevcud. Tokluca köyünde cikan ic kargasa ve dusmanliklardan dolayi köyun dogu tarafinda bulunan bir tepe üzerinde kuruldu. Mantara mezrasinin kuruldugu tepe eskiden Arapcada bekleme, izleme oturma yeri anlamina mantara tepesinde kuruldu. Mantaralilar zaman icerisinde cokca civarda bulunan Kürt koylerden gelin almasindan dolayi asli Arap olan köylüler Arapca-Kürtce karisik konusmakta.
  Mantaranin dogusunda Mişrak Berte denilen yerde çok eski oldugu gozuken bir magarada tasvirler mevcudttur. Tasvirde agac ve yilan resmi vardir.Yakininda eskiden bir Kilise oldugu soylenmekte.
  Birinci Dünya Harbinde Yemen ve Rus cephesinde asker olarak gidip geri gelmeyenler vardir.
  Osmanli döneminde köylüler Irak'in Musul ve Suriye'ye yerlesen bazi köylüler oldu. 1960'li yillarda Lubnanin baskenti Beyruta is göcü oldu. Hemen hemen her aileden bir iki kisi Lübnanda isci olarak calisti. Lubnanda patlak veren savas sebebiyle halk köye geri döndü. Yurt icersinde özellikle Izmir, Ankara, Mersin, Adana, Kütahya ve Iskenderun'a goc edenler oldu. Yurt disinda ise Hollanda ve Almanya'ya goc oldu. Suriye, Irak ve Suudi Arabistanda'da az da olsa goc edenler var.
  Kültür [değiştir]

  Köyün halki Arap geleneklerine sahiptir. Köylülerin Arapcasi Irak veya Hicaz Arapcasina yakindir. Suriye'nin Sam Arapcasi degildir. Lehcenin Qaf harfinin okunusu ve Eyş (Ne) kelimesinin kullanilmasi buna ornektir.
  Ayş itqul: ne diyorsun? Ayş itseviy: ne yapiyorsun?
  gibi cümlelerden lehcenin Hicazi / Halici lehcesi gurubuna girer. Koylulerden bazi aileler Irak tarafindan zamaninda buraya goc ettikleri rivayet edilir. Tarihci Ibn Said al-Andalusiye göre Milad'tan ikiyuz yil once bu bolgeye Araplar yerlesmis. Cevzelilerin Arapcasi ile diger köylerin Arapcasi arasinda gramer bakimindan hic bir fark yoktur.Bolgede bulunan Araplar kendilerine Mahallami derler. Bu lehceye Suriyenin Halep, Irakin Musul ve ozellikle Irakin Til Ma'ruf bolgesinin Arapcasi cok benzemektedir.

  Civardaki koylerde bulununan koy icerisinde kan davasi 1990'li yillara kadar acik bir sekilde surduruldu. Su anda sicak bir cekisme olmamakla birlikte toplumda az da olsa hala mevcudtur. Koyun halki bu sebeten dolayi iki gruba ayrilmakta. yukari mahalle ve asagi mahalle (haret al-foqani ve haret at-tihteni).

  Köylülerin egitim durumu


  Koyde yasayan halkin egitim seviyesi düsüktür. Köyden göc edip sehre yerlesenler arasinda yüksek egitim görenler vardir.
  Tokluca köylü olup Üniversite mezunu olanlar


  -
  Master:
  - Bahaddin Budak - Orta Dogu Dilleri ve Kültürleri. Hollanda'da InHolland Universitesinde ve Belcika Brüksel Erasmus Üniversitesinde Docent.
  doktor fahrettin basut-2yıl batmanda,halen mersin ilinde gorev yapmaktadır
  Eczaci:
  - Tülay Basut
  Mühendis:
  - Bilal Budak - Elektrik ve Elektronika Mühendisi - Hollanda,
  - Cafer Gündüz - Su Ürünleri Mühendisi Bodrum,
  - Mehmet Gündüz - Inşaat Mühendisi -izmir,
  - Mustafa Gündüz - Makina Mühendisi-Almanya,
  - Medeni Basut - Inşaat Mühendisi- İstanbul teknik universitesi
  Avukat:
  - Ismail Basut - Batman
  Ilahiyatci / Imam Hatip:
  - Zekeriya Budak - Hollanda Adalet Bakanligi bünyesinde Hapishanelerde Manevi Rehber,
  - Molla Selim oğlu molla Abdurrahim vefat etmistir,
  - Molla Muhyeddin Balıkesirde ikamet etmektedir,
  - Haccı ibrahim Bilim oğlu Molla Afif Mardinin bir köyünde resmi imamlık yapıyor
  Veteriner Hekim:
  -Abdulkadir Öztep -Yüzüncü Yil Üniversitesi Veteriner Fakültesi
  Ogretmen:
  - Döküm ögretmeni: Muhammed Öztep - Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu
  - Haccı Yusuf Kartak oğlu Abdulgani Denizlide Tc.çevre ve orman bakanlığı lisanslı olan (denizlivaril kimyasal geri kazanım ltd şti ) kurmuş bir sanayici olarak ikamet ediyor
  - Selim Kartak: Iktisadi ilimler akademisi mezünü denizlide yaşıyor,
  - Semseddin Aykuter: Din ve Kültür Hocasi Izmir'de,
  - Hüseyin Budak: İngiliz Dili ve Edebiyatı Öğretmeni - İzmir,
  - Samira Budak: Ilk Okul Sinif Ogretmeni - Hollanda'da,
  - Ismail Gündüz: Lise Konfeksiyon bölümü ögretmeni - izmir,
  - Hıdır Gündüz: Dersane müdürü Istanbul,
  - Yusuf Basut: Matematik Ögretmeni - Özel Basut Koleji - Batman,
  - Cafer Basut: Kimya Ögretmeni,
  - Süleyman kartal: Ögretmen
  Diger meslekler:
  - Ramazan KARTAL: Orduda Albay
  - Bedreddin Budak Ekonomi bölümü mezunu - Tir Yikama Makinalari Kuran Sirkette Müdür Hollanda,
  - Ömer Basut - İsletme ve İktisat Uzmani
  - Ercan Genç - işletme ve iktisat ve siyasi bilimler politika
  Sanayi ve Isadamlari:
  - Ahmet Budak: Mutahit
  - Aydın BUDAK: Budak Turizm Taşımacılık.

  Köyün en eskilerinden olan bazı aileler gitmis oldukları sehirlede egitime önem vermis Batman'da Basut ailesi 1991 1992 yılında Özel Basut Koleji ile Özel Basut Kültür Lisesi Özel Basut Ana sınıfı açmışlar Iskenderunda Tokluca Köylüleri'nden olan öz ailesi Özel Ilk Ögretim ve Özel Lise açmışlar Batmandaki Basut Koleji bölgenin en önemli Özel okulu olmakla beraber bu okullardan mezun olanlar suan devletin önemli kurumlarında görev yapmaktadırlar
  Köyde kucuk ama eski bir cami vardir. Cami yaklasik 100 kisiyi alir. Köyde Kahvehane vardır. Köyde ILKOGRETİM OKULU vardır. okul 18 dersliklidir ve köyüne gönül vermiş bir hayırsever tarafından yaptırılmıştır. Köyde Lokanta yoktur. Köyde Otel yoktur ama köylüler cok misafir perverdir ve cana yakindirlar, otele ihtiyac yoktur. Köyluler disardan gelenleri kendi evlerinde agirlarlar. Köyde market vardır.

  Coğrafya


  Mardin iline 70 km, Savur ilçesine 23 km uzaklıktadır. Köy sinirlari Güneyde Teffe köyü, Güney batida Killis köyü, Doguda Kérbe Köyü ve Kuzeyde Sicve Köyüne uzanmaktadir.
  Güneyde Bölgenin en yüksek daglarinda Köylülerin topragi var. Bu daga Ras al-Ali (Yuksek Tepe) derler. Bu tepeden Savur, Midyat ve Omerli ilcelerinin koylerinin hemen hemen tümüne kus bakisiyla gorulebilinir. Acik havada Mardin bile gozukur.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 465
  1997 622

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Uzum baglari, karpuzu, mercimegi, nohut'u kalitelidir.
  Koyluler ziraati dogal kaynaklarla sulamakta. 2008 Yilinda ilk defa motorlu sulama yapan koyluler oldu.
  Koy Savur ilcesine bagli olmakla birlikte Köylüler alisveris icin genellikle Midyata giderler.Midyata her gün minubus seferleri mevcudtur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  (2009) - Mehmet Öz
  2004 - Yusuf Batuk (Yusuf hamer ailesindendir)
  1999 - Saban Önen (Merrıke ailesindendir)
  1994 - Saban Önen (Merrıke ailesindedir)
  1989 - Ridvan Güler
  1989 - Ali Budak
  1984 - Ali Budak
  1980 - Ali Budak
  1974 - Ali Budak
  1970 - Sehmus Ozbay

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vard, ve kanalizasyon şebekesi vardır(mantara mezrasındadır). Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak


  1 - Al-Masudi: "Muruc Az-Zahab" 2 - Al-Bakri: "Mu'cam ma ista'cam" 3 - Ibn Sa'id al-Andalusi: "Naswat at-Tarb fi Tarih al-Arab" 4 - Rahmetli yemen gazisi halil bedro 5 - al-Yaqubi: "at-Tarih" 6 - Bahaeddin Budak: "Cevze Tarihi ve Cevzelilerin Arapcasi" 7 - Savur Kaymakamligi 8 - Savur Nufus Dairesi
  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Tokluca Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

 2. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler eline sağlık
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Savur Tokluca Köyü Forum Tarih
Savurgan olmamak için neler yapmalıyız Seviyeli-Ciddi Konular 24 Şubat 2016
Savurganlığın zararlarını nelerdir hangi davranışlar savurganlıktır? Sorular ve Cevaplar 23 Şubat 2016
2016 Savur nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Savur Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Savur Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş