Savur Gölbaşı Köyü - Savur Gölbaşı Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 18 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Savur Gölbaşı Köyü - Savur Gölbaşı Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Savur Gölbaşı Köyü - Savur Gölbaşı Köyü Hakkında Bilgi

  Gölbaşı, Savur

  Gölbaşı, Mardin ilinin Savur ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Gölbaşı(Hırbıtılhacci) köyünün adı tahminen 300 sene önce buraya ilk gelen köyün kurucusu Dedemiz Hacı Abdurrahmanın isminden almıştır.O dönemde hacca gitmek çok meşakatli ve zor olduğundan giden çok azdı,Dedemiz o dönemde gidince ismi Hırbıtıl hacci yani Haccinin harabesi veya yerleşkesi anlamında isim almıştır.Gölbaşı isminide yeni köy isimleri konduğu dönemde Savurla gerek kişisel gerekse akrabalık ilişkileri nedeniyle Koşuyolu olarak konan yeni ismi beğenmeyerek Gölbaşı ismini koydurdu. Köyümüz çevrede çok okuyanı Devletin her kademesine memur yetişrirmesi ile tanınır.Köyün okur yazar oranı yüksektir.Gerek okumaya teşvik gerekse köyün yararı ve kalkınması için çalışan herkese teşekkürler,Bundan sonrada çalışacaklara başarılar dilerim.ve yeni köy muhtarımız sayın zeki demir e yapmış ve yapacak tüm hizmetlarinden dolayı çok teşekkürlerimi sunar başarılar dilerim allah utandırmasın ve gönlune göre versin.

  Kültür


  Savur ilçesine bağlı köyler arasından kültür bakımından en gelişmiş köydür.Adına yakışır bir şekilde devam etmesini diliyoruz.

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Tarım Yönünden yeniliğe açıktır.

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu (sadece ilk 5 yıl) vardır .Buradan ulaşabilirsiniz. (MARDİN-SAVUR (Gölbaşı İlköğretim Okulu)) Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup elektrik ve sabit telefon vardır.
  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Gölbaşı Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekürler
   

Bu Sayfayı Paylaş