Savaşların insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 29 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Savaşların insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Savaşların insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Savaş insanların yaşama hakkını elinden almaya kadar ileri boyutlara varır. İnsanların her hakkı korunmalıdır. Fakat savaşlar ile insanlar
  yaşama hakkından mahrum kalır. Nice insanlar ölür niceleri sakat kalır evsiz barksız kalır ailesini kaybedersevdiklerinden uzak kalır. Savaş ekonomik düzeni alt üst eder. Bu da bölge insanlarını doğrudan etkiler. İnsanlar aç susuz kalır. Savaşlar birçok hastalığı beraberinde getirir. İlaç sıkıntısı baş gösterir. Hastalar ilaç hatta hastane bulamaz. Savaştan sonra yaşam şartları zorlaşır sorunlar ortaya çıkar.

  İnsanlar fiziksel açıdan sorunlar yaşamakla birlikte ruhsal açıdan da sorunlar yaşarlar. Savaşta insanlara acı veren ölüm korkusu vardır. İnsanlar hayatları boyunca bu korku ile başa çıkmaya çalışırlar. Her an bir savaş olabileceğini düşünerek korku ve hüzün içinde yaşarlar. Bunun dışında bir insanın sakat olarak yaşamına devam etmesi ya da gözleri önünde yakınlarını kaybetmesi de çok acı olabilir. Bu yüzden savaş psikolojik olarak insan üzerinde büyük bir etki bırakır.

  Savaşın insan yaşamındaki etkisi fazladır. Savaşın etkileri kendini her alanda gösterir. Bu etkiler kalıcı olup çok uzun bir süre devam edebilir.

  SAVAŞIN ZARARLARI

  Savaşın etkisi büyüktür. Gerek insan yaşamına gerekse çevreye büyük bir zarar verir. Savaşların olmaması için gereken önlemlerin alınması gerekir.

  Savaş ülkeler bloklar ya da bir ülke içerisindeki büyük gruplar arasında gerçekleşen silahlı mücadeledir. Savaşlar genellikle dini milli siyasi ve ekonomik amaçlara ulaşmak için gerçekleştirilir.

  Savaş nefretin dolaysız dışavurumudur. Kullandığı teknoloji ne olursa olsun hangi kriterlere göre değerlendirilse değerlendirilsin doğası gereği yıkıcıdır. Bu yıkıcılık savaşın bizzat başladığı andan çok önce başlar ve savaşın bitiminden çok sonraya kadar biyolojik psikolojik ekolojik yıkımlar olarak kendini yaşamın her alanında gösterir.

  Savaşlar sonrasında birçok can kaybı olur. Mağdur ve suçsuz insanların canına kıyılır. Ölmeseler bile hayatlarının geri kalanı birçok problem içinde geçer ve kötü duruma düşerler. Savaş insanların yaşamını alt üst eder. Savaş ile insanlar hayata küser. Savaşta insan haklarına saygı göstermeyip insanlara büyük bir haksızlık yapılır.

  Günümüzde bazı yerlerde savaşlar hala devam etmektedir. Peki savaşların önlenmesi için ne yapılmalıdır? Barış olan yerde savaş yoktur. Eğer ülkeler barış ve hoşgörü içinde yaşarsa ülkeler arası olumlu bir iletişim kurulursa savaşların sayısı azalır ve bu kadar yıkım önlenmiş olur.

  Hiroşima ve Nagasaki’de atom bombası atılınca insanlar öldü sakat kaldı yakınlarını evlerini kaybetti hatta doğan çocuklar sakat olarak doğdu. Bu savaşta olduğu gibi birçok savaşın etkileri büyük ve yıkıcı olmuştur. Savaşlar bu özelliğinden dolayı çevreye ve insanlara çok büyük zararlar getirmektedir.

  Savaşlar yıkıcı ve zarar verici bir etkiye sahiptir. Bu yüzden toplumlar arasında barış sağlanmalıdır ve savaşlar en aza indirilmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Savaşların insanlar üzerindeki Forum Tarih
Savaşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir, Savaşların İnsan Üzerindeki Etkisi Seviyeli-Ciddi Konular 7 Ağustos 2011
Savaşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir Psikoloji 9 Mayıs 2011
Savaşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 3 Mart 2011
Otuz yıl savaşlarının diplomasi tarihinde yeri ve önemi nedir? Tarihi Bilgiler 16 Kasım 2016
Balkan savaşlarının neden ve sonuçarı kısaca Tarihi Bilgiler 19 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş