Sauna ve Yararları

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 11 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sauna ve Yararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tatil köyleri oteller ve spor salonlarının vazgeçilmez birimlerinden olan saunalar metabolizma üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı özellikle son yıllarda çok talep görmektedir. Saunalar daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmamızdaki tartışılmaz etkilerinden dolayı özellikle Avrupa'da neredeyse evlerin de vazgeçilmez bölümleri haline gelmiştir.

  Sauna kültürü her ne kadar Finlandiya kökenli olarak bilinse de asıl ortaya çıktığı bölge Orta Asya'dır ve buradan Rusya'ya oradan da İskandinav ülkelerine geçmiş ve sonraki gelişimini de Finlandiya'da gerçekleştirmiştir. O dönemde Finliler ahşaptan kulübeler inşa edip bu kulübelere düz taşlar dizerlerdi ve alttan odunla ısınan taşların üzerine su dökerek yoğun bir şekilde buhar oluştururlardı.

  Sauna terleme yolu ile vücuttaki su ve toksinlerin dengesini sağlar. Hatta egzersiz yaptıktan sonra saunaya girmek adale ağrılarına sebep olan laktik asidin terleme ile atılmasını sağlar. Sauna banyolarının kardiyo vasküler sistem ve sağlık açısından çok önemli olan kan basıncı üzerinde çok yararlı etkileri vardır. Düzenli olarak saunaya girmek terleme yolu ile gözeneklerin açılmasını ve cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlar. Sauna dolaşım sistemini hızlandırarak düzenleyerek ve özellikle kan proteinlerini arttırarak oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar. Ayrıca saunanın rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi ile yorgunluk stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemi için de olumlu etki yapar. Saunanın antikor üretimini arttırması bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizi dış etkenlere karşı son derece dirençli hale getirir. Bu arada saunanın solunum yolları üzerindeki düzenleyici etkisini de unutmamak gerekir.

  Kısaca sauna hem sağlık hem de güzellik açısından kendinize vereceğiniz ödüllerden biridir.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sauna Yararları Forum Tarih
Sauna Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 22 Mart 2010
Hamilelik Ve Sauna Gebelik ve Annelik 28 Ocak 2010
Beden ve ruh sağlığı için sauna!.. Genel Sağlık 7 Ocak 2010
Osmanlıda tımar sisteminin yararları nelerdir kısaca Tarihi Bilgiler Cuma 22:49
Cemaatle namaz kılmanın kişi ve toplum açısından yararları nelerdir kısaca Dinimizin Direği Namaz 7 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş