SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)

'Resimli Program Anlatımı' forumunda UquR tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım) konusu SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)

  SATA ,Serial ATA nın kısaltmasıdır.SATA'ya şu sıra çoğu kullanıcının kullandığı ve CD-ROM,RW,DVD gibi disk okuyucuları bağlamak için daha uzun sürede kullanacağı sandığım Paralel ATA'nın evrim geçirmiş şeklidir.
  SATA standardı daha ince ,ergonomik kabloların ve daha az iğne sayılarının kullanılmasına olanak veriyor.Ayrıca Paralel veri iletiminde hız sadece kısa mesafeli uzaklıklarda etkiliydi.Uzun mesafelerle veri iletimi gerçekleştiriliyor, ama hız önemli derecede düşüyordu. Bunun nedeni ise, bit sayılarının uzun mesafede rasgele hızlarda gitmesi ve bundan dolayı bir karmaşanın meydana gelmesiydi. Ayrıca, 40 veya 80 iğneli paralel kablolar kalın olduklarından dolayı, yeterince esnek bir yapıda değillerdi. Bu nedenle de, kasanın içindeki hava sirkülasyonunu da etkiliyorlardı.

  SATA'nın pin sayısı da diğer bağlantıya göre daha düşük. Serial ATA için 6 ya da 8 damarlı bir kablo yeterli. Paralel kablolarda bu damar sayısı 40 idi, hatta Ultra ATA 66 ve 100'lerin çıkması ile birlikte damar sayısı da 80'e çıktı. Seri bağlantıda zaman gecikmesinin yaşanması mümkün değil. Çünkü seri bağlantıda, paralel bağlantının aksine sinyal iletimi tek bir kanaldan yapılıyor.
  [​IMG]
  Sata ve paralel ata kabloları arasındaki farkı çok iyi gösteriyor..
  [​IMG]
  [​IMG]
  IDE kablolarını kullanmak istemeyen ve anakartında SATA özelliği bulunan kullanıcılar bir adaptör yardımı ile PATA sabit disklerine SATA veri kablosu takılabilirler

  Şimdi de SATA diskleri Windows XP kuracağımız bilgisayarımıza nasıl tanıtacağımıza gelelim.Windows XP kurulumu yapıyoruz.Kurulum esnasında bu ekranla karşılaştığımızda "F6" 'ya basmalıyız.
  [​IMG]
  "F6" 'ya bastığımızda birşey olmuyormuş gibi görünsede bir süre sonra karşımıza bu ekran gelecek.Biz de yeni bir aygıt eklemek için "S" tuşuna basacağız
  [​IMG]
  Hemen ardından bizden anakartımızla beraber gelen sürücü disketini isteyecek.Disketiniz yoksa kurulumdan önce oluşturmanız gerekir.Büyük olasılıkla bu sürücüler anakartınızla gelen CD'dedir orda da yoksa anakartı üreten firmanın internet adresinden indirebilirsiniz.Disketimizi sürücüye yerleştirip "Enter" tuşuna basıyoruz
  [​IMG]
  İşte disketten sürücü adı okundu ve onaylamamız için bize bir sorgu ekranı geldi."Enter" tuşuna basarak onay veriyoruz
  [​IMG]
  [​IMG]
  Serial ata paralel atanın geliştirilmiş halidir denilebilir.Saniyede 150 mb veri iletimiyle şimdiye kadar ki veri iletişimde ulaşılabilinecek en yüksek hıza ulaşılmıştır.Ama çok yeni bir teknoloji olduğu için eski işletim sistemlerinde serial ata harddisk kullanmak için birkaç ayar yapmak gereklidir ve eski anakartlar bu teknolojiye uyumlu olmadığı için serial ata harddiskleri desteklemezler bu nedenle eski bir ana karta sahipseniz bu teknolojiyi kullanamazsınız.Şimdi win 98 de sata için yapılacak ayarlara gelelim : .biostdan configure sekmesine gelelim ve serial ata ayarı enhanced modda ise bunu compatible şekline getirelim.
  Disket sürücüsü olmayan laptop sahipleri, kurulum sırasında disketle uğraşmak istemeyenlenler ya da herhangibir sebepten disketten nefret edenler için windows xp kurulum cd'sine sata sürücülerinin gömülme işlemi
  bunuda yazdığın mesajdan sonra eklemek istedim arkadaşım kısa bir araştırmadan sonra bulduğum bu resimli anlatım eminim bir çok kişinin işine yarıyacak..
  normalda bu işlem oldukça karmaşık olmasına rağmen nlite adlı sanat eseri bir program sayesinde 2-3 fare tıklamasına dönüştü. ben burada sadece windows xp kurulumunu anlatacağım, ancak program ile windows xp kurulumuna yapabilecekleriniz çok fazla.. (service pack entegre etmek, kurulumu özelleştirmek, yamaları gömmek vb.)

  4 şeye ihtiyacımız var:

  1. windows xp kurulum cd'si (legal olarak sahip olduğunuzu varsayıyorum)
  2. doğru sata sürücüleri : sata disketiniz var ise bir arkadaşınıza disketin içeriğini internete koymasını isteyebilirsiniz ya da internetten sürücüleri bulabilirsiniz..
  3. nlite programı - ücretsiz
  [Sadece pasaj sakinleri linkleri görebileceklerdir. lütfen kısa bir vaktinizi ayırın ve pasajımıza üye olun.. ] not: programın çalışması için .net framework 2.0 gerekli..
  4. cd yazıcı (hard diskten kurmayı biliyorsanız gerek yok.. sadece sürücüleri gömdüğümüz veriyi boot edilebilir olarak cd ye çekmek için)
  Başlıyoruz

  1. Windows xp kurulum cd sini c:\xpcd gibi bir klasöre kopyalayın. Beklenen :

  [​IMG]

  Sata sürücülerinin c:\sata'da olduğunu varsayıyorum, bendeki sürüceler şöyle birşey:

  [​IMG]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 656x504.[​IMG]

  2. nlite programını açın, kutsal dilimiz türkçeyi seçin. 2. ekranda gözata basarak hafızaya çektiğimiz windows xp kurulum cd sini gösterin. Beklenen :

  [​IMG]

  3. nlite'ın 3. ekranının geçin. 4. ekranda "Sürücüleri entegre et" ve "Açılabilir ISO oluştur" u seçin ve devam'a basın.

  4. karşınıza gelen 5. ekranda sürücüleri seçiyoruz.. bize gereken winxp klasörlerindeki *.inf dosyaları. doğru sürücüyü bilmiyorsanız hepsini yükleyin, büyük ihtimalle bir sorun çıkmayacaktır..

  Sürücü eklemek için: "Ekle" -> "tek sürücü"

  SATA\Winxp'deki VIASRAID.INF'yi eklediğmide şu ekran çıktı, doğal olarak winxp'yi seçtim..

  [​IMG]

  ayrıca sürücü klasörümdeki PIDE\Winxp 'deki sürücüyüde ekledim..

  sonuç olarak şu ekran çıktı
  [​IMG]

  TXT-MODE sürücüsünü mutlaka eklemeniz gerekli. Xp kur PNP sürücülerini kullanamaz!

  5. "Devam" a basarak değişiklikleri onaylayın. Kısa bir süre sonra nlite c:\xpcd 'deki kuruluma sürücüleri entegre edecektir. Tamamlandığında "devam" a basın.

  6. "Açılabilir ISO oluşturma" ekranı geldiğinde "ISO Oluştur" a basın ve ISO nun kaydedileceği bir yer seçin.

  7. ISO oluşturma kısmı biraz uzun sürecektir. Bittiğinde ISO yu cd'ye çekerek SATA gömülü Win Xp kurulumunuzu kullanabilirsiniz.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - SATA Disklere Windows Forum Tarih
Almanya ülkemize en fazla hangi ürünleri satar bizden ne alır Ülkeler Coğrafyası 26 Mart 2014
Ülkeler niçin birbirlerine ürün alıp satarlar kısaca Ülkeler Coğrafyası 8 Mart 2014
İstanbul’u iki kez kuşatan İslam devleti hangisidir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2014
Yağ Satarım, Bal Satarım Çocuk Şarkısı Notaları Çocuk Şarkıları & Videolar 17 Eylül 2012
Musatafa Ceceli Bir Yanlış Kaç Doğru Dinle Müzik Videoları 2 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş