Satılık-Patricia McCormick-Çeviren: Aslı Telseren

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Satılık-Patricia McCormick-Çeviren: Aslı Telseren konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Her yıl yaklaşık 12.000 Nepalli kız, aileleri tarafından bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde Hindistan’daki genelevlere seks kölesi olarak satılıyor.
  ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tahminine göre, dünya çapında her yıl yaklaşık yarım milyon çocuk, seks tacirlerinin mağduru oluyor.

  Satılık için yaptığım araştırmalar esnasında, çok sayıda Nepalli kızın uzak köylerden alınarak Kalküta’nın genelevler bölgesine götürüldüğünü öğrendim. Ayrıca, kızları genelevlerden kurtarıp onlara tıbbi destek sağlayan, mesleki eğitimler veren ve onları topluma yeniden kazandırmak için çaba harcayan yardım ekipleriyle de görüşmeler yaptım.

  Ama kuşkusuz en dokunaklı ve etkileyici olanları, genelevlerden kurtulan kadınlarla yaptığım görüşmelerdi. Bu genç kadınlar, birçok insanın, “tarif edilemez bir dehşet,” olarak ifade ettiği şeyi yaşıyorlar. Ama bu durumu yüksek bir sesle dile getirerek, oldukça asil ve cesur davranıyorlar.

  Bazılarının hikayesi, ülkenin en ücra köylerini kapı kapı gezerek iyi bir iş sözü veren yabancılarla evlerini terk eden kızlara, gerçekte ne olduğunu anlatıyor. Bazıları da, Nepal ve Hindistan sınırda devriye gezen kişilerin, ailesinden ayrı yolculuk eden genç kızları nasıl kaçırıldıklarını anlatıyor. Ve de bazıları da, kendilerini 300 dolar gibi bir paraya satan babaları, ağabeyleri, kocaları ve amcalarıyla mahkemede nasıl yüzleştiklerini.

  Bu kitap, bunca acıya göğüs geren bu genç kadınlar onuruna yazılmıştır.

  Patricia McCormick
  Çeviren: Aslı Telseren
  Maya Yayınları
  Nisan 2009, 150 Sayfa
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Satılık Patricia McCormick Forum Tarih
Satılık Aşk Kitap Özeti - Jill Mansel Kitap Özetleri & E-Kitaplar 23 Ocak 2011
Satılık Güller Kitabı - Ayhan Pala Kitap, Resim ve Dergi 4 Ağustos 2010
Sahibinden Satılık Hüzün Signatür (İmza) Resimleri 16 Mart 2010
Sağlam: Takımımızda satılık oyuncu yok Diğer Takımlar 9 Ocak 2010
Sahibinden satılık! Galatasaray 1 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş