Sarnıçköy Köyü Malkara Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarnıçköy Köyü Malkara Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarnıçköy Köyü Malkara Bilgileri - Sarnıçköy Köyü Hakkında - Sarnıçköy Köyü Tanıtımı - Sarnıçköy Köyü Resimleri
  İlçe: MALKARA - İl: TEKİRDAĞ

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Tekirdağ
  Bilgiler
  Nüfus 529 [(2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 59300
  Alan Kodu 0282
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Tekirdağ
  İlçe Malkara
  Web Sitesi arnıçköy, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Malkara ilçesinin kuzeyinde, îlçeye 11 km. uzaklıkta, 514 nüfuslu bir köydür. Köy küçük bir ovanın kenarında kurulmuştur. Arazisi küçük tepeciklerden ve düzlüklerden meydana gelmektedir. Köyün yakınından Hayrabolu suyu geçmekte ve bu suya karışan küçük bir derede köyün içinden geçmektedir.

  Adım, yeraltı sularının çok bol olması ve yüzeye yakın olmasından dolayı, su deposu anlamına gelen Sarnıç tan almıştır. Sarnıç köyü 1877 - 1878 Osmanlı Rus Savaşma kadar bir çiftlik durumunda bulunuyordu. 1978'den sonra Bulgaristan'ın sivrikaya kasabasından buraya göç eden yörükler köye yerieşerek, buradaki arazileri satin almışlar ve köyü kurmuşlardır. Bu köylülerin dedeleri Orhanbey zamanında başlayan ve Fatih dönemine kadar devam eden yörük akınları sırasında Suriye ve Hatay dolaylarından Rumeliye geçen yörüklerdir. Bunlar hayvanları ile birlikte Bulgaristan'ın Sivrikaya kasabasına kadar giderek oraya yerleşmişlerdir. Burada iken hayvanları ile yazın yaylaya, kışın da kışlaklara giden, göçebe hayatı yaşayan bir toplum durumundaymışlar. 93 Harbinden sonra Sarniç'a gelerek buraya yerleşmişlerdir. Köyden Çanakkale savaşma katılıp şehit olanlarda bulunur. Köy sınırları içinde tarihi bir höyük bulunmaktadır. Bu höyük açılmış ve Traklara ait bir oda mezar ortaya çıkarılmıştır. Cumhuriyet ile birlikte Sarnıç köyünde de önce 3 yıllık eğitim öğretim yapılan okul açılmış, daha sonra 5 yıla çıkarılmıştır. Taşımalı eğitim başlayıncaya kadar buradaki okulda eğitim ve öğretime devam edilmiştir. Taşımalı sistemle birlikte buradaki öğrenciler Batkın İlköğretim Okuluna taşınmaya başlanmıştır. Köyde okuma yazma oranı % 100' dür. Köyün mevcut sosyal ve kültürel yapışı itibai ile birbirine bağlı, birbiri ile uyumlu, birlikte hareket edebilme özelliğine sahip bir köydür. Köyün ekonomik yapışı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyün ekilebilen 6.000 dönüm arazisi bulunmaktadır. Ayrıca oldukça geniş bir meraya sahiptir. Köyde buğday, arpa,kanola, mısır, ve üretilmektedir. Köyde bilinçli, oldukça verimli süt ve besi hayvancılığı da yapılmaktadır. Koyun, gibi küçükbaş hayvanda beslenmektedir. Köy günde 9 ton civarında süt üretmektedir. Köyün sınırları içinde ayrıca linyit kömürü çıkmaktadır. Köyde 1960'tan sonra Almanya'ya işçi olarak giden vatandaşlarda bulunmaktadır. Sarnıç köyü ekonomik ve sosyal yönden oldukça ileri bir durumdadır.

  Kültür

  Köyde trakya ve rumeli kültürü etkilidir.

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 71 km, Malkara ilçesine 11 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 529

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Saim Özden
  2004 - Saim Özden
  1999 - Rıdvan Aytaç
  1994 - Saim Özden
  1989 - Saim Özden
  1984 - Saim Özden

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyde tarım ve kalkınma kooperatifi vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, internet sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarnıçköy Köyü Malkara Forum Tarih
Sarnıçköy Köyü Hakkında Bilgi Altınekin Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Sarnıçköy Köyü Bornova - İzmir İzmir Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Sarnıçköy Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Sarnıçköy Köyü Büyükorhan Bursa Bursa Tanıtımı 26 Nisan 2010
Sarnıçköy Köyü Pazaryeri Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş