Sarnıçköy Köyü Kula Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarnıçköy Köyü Kula Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarnıçköy Köyü Kula Bilgileri - Sarnıçköy Köyü Hakkında - Sarnıçköy Köyü Tanıtımı - Sarnıçköy Köyü Resimleri
  İlçe: KULA - İl: MANİSA


  Köy Muhtarı: Mehmet GÜLMEZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  [​IMG]
  Telefon:

  835 1149

  Cep Telefonu:

  0535 770 9734


  Manisa
  Bilgiler
  Nüfus 346
  Koordinatlar
  Posta Kodu 45170
  Alan Kodu 0236
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Manisa
  İlçe Kula
  Web Sitesi http:/
  Sarnıçköy, Manisa ilinin Kula ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy adını, güneyinde yer alan Sarnıç suyundan almıştır. Sarnıç Köyü Germiyanoğulları devrinde Türk hâkimiyetine geçmiştir. Köyde o dönemden kalma, Hacı Bektaş-ı Velî’nin halifelerinden Uşak’taki Koluaçık Hacim Sultan’a bağlı olan ve Yunus Emre’nin en yakın takipçilerinden Said Emre’nin mezarı (yatırı) bulunmaktadır. Zamanla Sarnıç suyu ile Said Emre (Said Dede) arasında menkıbevî bir ilişki oluşmuştur. Osmanlı belgelerinde Said Emre’nin çocuklarının kurduğu Şeyh Said Emre Zâviyesi Vakfı kayıtlıdır. Erken Osmanlı döneminde Sarnıç Köyü bir bey çiftliğidir. Bu durum 1840 yılında yazılan temettuat tahrirlerine de yansımıştır. Nihayet 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren de Sarnıç Köyüne, Gılcan Türkmenlerine bağlı Şehitli Yörük aşiretleri yerleşmiştir.

  Kültür

  Köyün okulu, camisi, Köy muhtarlığı ve Süt kooparatifi vardır. 1964 yılından beri çocuklar lk okulu burada devam etmiştir. İlkokul sonrası lise ve dengi okullarda okuyan gençlerin arasından İmam-Hatip, öğretmen ve benzeri meslek sahibi olanlar da vardır. Sarnıç Köyünde de Türkiye'deki Türk-İslâm köy gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Çocuklara aile büyüklerinin adının verilmesi, sünnet, nişan ve düğün merasimlerinde eski gelenesel özellikler sürdürülmektedir. Köyün yemekleri arasında; sütlü çorba, keşkek; ayrıca karafırın ekmeği, otlu pide ve peksimet de anılmaya değerdir

  Coğrafya

  Sarnıç Köyü, bağlı olduğu Manisa'ya 135 km, Kula'ya 21 km uzaklıktadır. Köy, Gediz nehrine paralel olarak uzanan arazilere sahip olup, Davala Ovasının kuzeyinde, Sarnıç Ovasının doğusunda kurulmuştur. Köyün arazisi doğusunda Güverçinlik ve Burgaz, güneyinde Yurtbaşı Köyü ile Gediz Nehri, batı ve kuzeyinde de Şehitlioğlu köyleri ile çevrilidir. Sarnıç Köyü son yıllarda tanınmaya başlayan Ankara- İzmir yuluna 1,5 km uzaklıktaki Kula-Davala Kalesi peri bacaları yolunun devamında, Ankara-İzmir yoluna 7 km uzaklıkta, Emir Hamamlarına giden yol üzerindedir.

  İklim

  Köy İç Ege Bölgesi'nde olup iklimi, [Akdeniz iklimi]ile [Karasal iklimi]n geçiş noktasında olup yazları sıcak ve kurak, kışları da yağışlı ve Kıyı Ege Bölgesi'ne göre daha soğuktur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  * 2007: 367
  * 2000: 346
  * 1997: 331

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarnıçköy Köyü Kula Forum Tarih
Sarnıçköy Köyü Hakkında Bilgi Altınekin Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Sarnıçköy Köyü Malkara Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Sarnıçköy Köyü Bornova - İzmir İzmir Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Sarnıçköy Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Sarnıçköy Köyü Büyükorhan Bursa Bursa Tanıtımı 26 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş