Sarmal Nedir, Sarmal Ne Demektir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Eylül tarafından 9 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Sarmal Nedir, Sarmal Ne Demektir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarmal Nedir?


  [​IMG]
  Sarmal (helis, heliks veya helezon), burgu şekilli, üç boyutlu bir şekildir. Sarmal şekilli gündelik nesnelere örnek olarak silindirik yay, vida, ve minare merdiveni gösterilebilir.Sarmallar biyolojide de yer alır, DNA molekülü birbirine sarılmış iki sarmaldan oluşur, çoğu proteinde de alfa sarmal olarak adlandırılan sarmal yapılar bulunur. Sıfat hali için sarmalsal (helisel, helikal, veya helezonî) kullanılır.

  Tipleri

  Sarmallar dönüş yönlerine göre sağ elli veya sol elli olarak nitelendirilirler. Sağ elli bir sarmal şöyle tanımlanabilir: hayalinizde sarmalı sağ elinizle tutun, baş parmağınız sarmalın eksenine paralel yönde olsun, diğer parmaklarınızı da sarmalın oyuklarının içine yerleşsin. Eğer parmaklarınızın uçları başparmağınıza doğru yönlenmişse sarmal sağ ellidir. Yoksa, sol elli.

  Bir diğer tanıma göre, sarmalın ekseni boyunca baktığınızda sarmalın saat yönünde dönmesi, sarmalın sizden uzaklaşıyor gibi görünmesine neden oluyorsa sarmal sağ ellidir, yoksa sol elli.

  Ellilik (veya kirallik) sarmalın bir özelliğidir, bakış açısına göre değişmez: sağ-elli bir sarmal döndürülerek veya çevrilerek sol-elli olamaz, ancak aynadan yansıması ile sol elli görülür (keza, sol-elli sarmal da sağ-elli olamaz).

  Çoğu vida sağ-elli sarmal şekillidir. Biyolojideki alfa sarmal, DNA'nın A ve B halleri de sağ-elli sarmallardır. DNA'nın Z hali sol-ellidir.

  Bir çift sarmal, geometrik anlamda, aynı eksene sahip iki eşleşik sarmaldır, bunlardan biri ötekinin eksen boyunca ötelenmiş halidir.


  Konik sarmal, bir konik yüzey üzerindeki sarmaldır, koninin tepesine olan uzaklık eksene göre olan açının üssel bir fonksiyonudur.

  Dairesel bir sarmalın sabit eğriliği ve torsiyonu olur. Sarmalın hatvesi, sarmal ekseni boyunca ölçülen, sarmalın bir tam dönüşünün genişliğidir.
  Bir eğrinin teğetinin bir doğruyla yaptığı açı sabitse, bu eğriye genel sarmal denir.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarmal Nedir Sarmal Forum Tarih
Çifte Sarmal (İkili Sarmal) - Çifte Sarmal Nedir? Konu Dışı Başlıklar 9 Ocak 2012
Sarmal Uyak Nedir – Sarmal Uyak Örnekleri Konu Dışı Başlıklar 25 Aralık 2011
İkili Sarmal Nedir - İkili Sarmal Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 18 Mart 2011
Sarmal Uyak Ne Demektir, Sarmal Uyak Örneği Konu Dışı Başlıklar 9 Ocak 2012
Kıymalı Sarmal Börek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 11 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş