Sarayyeri Köyü Merkez Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sarayyeri Köyü Merkez Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Sarayyeri Köyü - Sarayyeri Köyü Hakkında - Sarayyeri Köyü Tanıtımı - Sarayyeri Köyü Resimleri
  Tarihi

  Sarayyeri Köyü (Adigece:Kovk'ehable/Qoukvehable/Къоук1ьэхьаблэ),1864 Adıge sürgünü sırasında Çerkesya'nın Karadeniz kıyısından ya da şimdiki Soçi (Adigece:Ş'açe/Шъачэ) metropoliten alanı yöresinden sürülen Şapsığ (Шапсыгъ) ve Vıbıh (Убых) kökenli Çerkesler tarafından kurulmuştur.İlk kafile,anlatıldığına göre 9 aileden oluşuyordu.Bu kafile ilkin Akçaşehir (şimdiki Akçakoca) iskelesine indirilen Çerkesler arasındaydı.Yanlarında ayrıldıkları yerin toprak numunesi,bazı bitki ve meyve tohumları vardı.Şimdiki yerlerine geldiklerinde yaban erikleri (хьагъэц1ырк1ь) olgunlaşmıştı.

  Sarayyeri adının,köyün 3 km kadar kuzeyinde bulunan ve şimdi Düzce Belediyesi sınırları içine alınan Konuralp (Türkçeleştirme kampanyası öncesi adı:"Üskübü" ya da halk arasındaki adı:"Kasaba") saray mensupları için,şimdiki köy mezarlığı ile Melen Çayı arasında ve Melen'in sol üst yamacı üzerindeki bir yerde bir yazlık saray bulunduğu,Sarayyeri adının da oradan geldiği,havadar iklimi nedeniyle saray mensuplarının yazları burada kaldığı anlatılır.Nitekim bu yerde zaman zaman Grek sikkelerinin, yakın zamanlara değin,özellikle yağışlı günlerde yeryüzüne çıkmış halde bulunduğu anlatılırdı.Köyün Çerkesçe adı ise,ilk Çerkes kafilesi önderi Kovk'ı İslam'dan gelme olarak, "Kovk'ı Köyü" anlamında Kovk'ehable (Къоук1ьэхьаблэ) olarak yöredeki Çerkeslerce bilinir.

  Çerkesler ilkin köyün hemen yanından geçen Melen Çayının sağ (kuzey) tarafındaki çayırlarla kaplı geniş tabanlı vadiye (Melen k'ey/"Мэлэн к1эй=Melen vadisi) yerleştiler.Ama çevredeki Türk köylülerin,bu yerin baharları sel suları altında kaldığını söylemeleri üzerine,daha yüksek bir düzlükte bulunan şimdiki köy yerine,Melen'in sol üst tarafına taşındılar.Buraları o zamanlar geniş orman ve çalılarla kaplıydı,yerleşimin ardından orman açma ve tarla oluşturma çalışmaları başlatıldı.Dikdörtgen biçiminde çayırlık bir köy meydanı seçildi ve meydanın çevresine ev ve bahçeler yerleştirildi.İlkin kulübeler (кылы) kurulduğu,komşu Beslanbey (Adıgece:Bırgıhable) köyü ile bazı sınır anlaşmazlıkları yaşandığı anlatılmaktadır.Bu arada köy sınırları da saptandı ve aileler arasında eşit biçimde paylaşıldı.Şimdiki Kadıoğlu Köyü yakınında Kakırtama (Къакъыртамэ) denilen tümsek alan ibadet yeri,dibinde pınarı bulunan asırlık bir meşe ağacı da Kutsal Ağaç (Чъыгэе Чъыг Лъап1о) olarak belirlendi.

  Sarayyeri Köyünün Kovk'ı İslam (Къоук1ьы Ислам) başkanlığında kurulduğu,ilk kafilede üç Kovk'ı,iki Hapıy (Хьапый),bir Abreg (Aбрэгь),bir Nıbe (Ныбэ),bir ve bir Natho (Натхъо) ailesinin bulunduğu anlatılır.Daha sonra,1878'de Rumeli'den sürülen Çerkeslerden, başka köy ve yerlerden bazı aileler de köye yerleşmişlerdir.Köylüler bu kişilere toprak vermiştir.Köye sonradan yerleşen aileler Ğırbı (Гъырбы),Açumıj (Ацумыжъ),Çaçuh (К1ак1ыхъу),Veğul (Огъул1),Tlışe (Л1ыщэ),Hamtıv (Хьамтыу),Bate ÖZATA(Батэ),Tlıf (Л1ыф),Haydeç (Хьайдэч1),Bekımko (Бэкымкъо),Mamhığ (Мамхыгъ) ve Abaza (Азгъэ) aileleridir.Bunların birkaçı Abadzeh (Aбдзах) ailesidir (Tlışe,Ğırbı,Bekımko,).Köyde 1950'lerde ölen Л1ыщэ Hacilyas Varol ünlü bir Adıge halk ozanı,destancı ve öykü anlatıcısı idi.Hacilyas'ın yeğeni Bahri,oğlu Ahmed Ali,Hapıy Yusuf Mahmud,Ğırbı Fuat köyün tanınmış Adıge öykü anlatıcılarındandı.

  Köyde eskiden düzenlenen şarkı şölenlerinden bir örnek görmek için bk."Geguak'o-Vısak'o Toplulukları ve Bir Şarkı Şöleni",internet.

  Köyde 1971-1972 yılına değin Adigecenin Şapsığ lehçesi,baskın olarak konuşuluyordu.Adıgece şimdi,daha çok yaşlı ve orta yaşlı kesim arasında konuşulmakta,gençler ise,daha çok Türkçe konuşmaktadır.

  Köyde yüksek öğrenim görmüş kişiler vardır.Gençlerin bir bölümü dışarıda,bir bölümü de köyden gidip gelerek Düzce'de çalışmaktadır.Köy,Düzce mücavir alanı içinde iken,Düzce belediyesi tarafından,tek yanlı bir kararla belediye sınırları içine alınmış,karar onay için İçişleri Bakanlığına gönderilmiştir.Köyün geniş kamu arazileri vardır.1999 Düzce depreminden pek bir zarar görmemiş olduğundan köye yoğun bir yerleşme olmuş ve köyde lüks villalar inşa edilmiştir.Bu arada köyün etnik kimlik ve geleneğini korumak için,köy merkezine Çerkes asıllı ya da Adıge bağlantılı olmayan nüfus alınmamıştır.

  Buna karşın köy çevresine bu yakın yıllarda bazı Karadenizli (Ordulu,vb) ve Kürt aileler yerleşmişlerdir.

  Coğrafya

  Düzce merkezine 4 km uzaklıktadır.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 260
  1997 286

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi melene bağlıdır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol çamur olup Belediye Otobüs hattı yoktur ayrıca köyde elektrik sabit telefon ve adsl hattı bulunmamaktadır.
  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarayyeri Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş