Saraylı Köyü Hakkında bilgi Gölcük Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Saraylı Köyü Hakkında bilgi Gölcük Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gölcük Saraylı Köyü - Saraylı Köyü Hakkında - Saraylı Köyü Tanıtımı - Saraylı Köyü Resimleri

  Tarihi

  Saraylı Köyü, adını bir rivayete göre Büyük İskender'in sarayının burada olması dolayısıyla aldığı söylenmektedir.Gerçekten de köyün çeşitli yerlerinde yapılan kazılarda döneme ait bulgulara rastlanmıştır.Ayrıca köyün merkezinde asırlık çınar ağacı vardır.Bu çınaraltı ve kahveler, çaylarını yudumlarken insanların günlük yorgunluklarını atıp, söyleştikleri, yaşanmaya değer bir dinlence ortamı oluşturmaktadır.

  Yine bir rivayete göre, bir derviş, çingene kılığında bir yolculuğa başlamış.Amacı yöre insanını tanımak.Derviş, Saraylı'ya gelinceye kadar, gezdiği ve fikir edindiği yerleri tanımlarken şöyle demiş; " Ereğli, Ulaşlı kanlı bıçak.Halıdere halden anlamaz.Değirmendere selam almaz.Örcün misafir sevmez.Sür eseğini çingene, Saraylı'ya." Saraylı' ya gelen derviş, gördüğü ilgi ve sevgiden son derece hoşnut kaldığı için, bir sonraki gerçek kimliğiyle gerçekleştirdiği ziyaretinde köyün camisine şuan hala bulunmakta olan tarihi kapıyı armağan etmiş. Bu rivayet köyümüzün büyükleri tarafından sürekli anlatılır.

  Rivayet bir yana, gerçekten de Saraylı insanı sıcak kanlı, misafirperver yapısını korumaktadır.Belki de bu yüzden civar köyler içinde en çok kozmopolitleşen köy olma özelliğine sahip.Çeşitli nedenlerle göç eden, farklı etnik yapıya sahip insanlar, buraya gelerek yaşam alanı bulmuş ve yerleşik düzene geçmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kocaeli iline 20 km, Gölcük ilçesine 3 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Fındık,kiraz, üzüm, erik, şeftali, incir,dut, nar,kestane, ceviz gibi tadına doyulmayacak pekçok meyve ve sebzenin yetiştirildiği köyün en gözde meyvesi;Sivri Tepe'nin çavuş üzümüdür.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 497
  1997 - 649

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır buna rağmen taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saraylı Köyü Hakkında Forum Tarih
Saraylı Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Aşağı Saraylı Köyü Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010
Saraylı Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Sarayli Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 6 Mart 2010
Saraylı İlköğretim Okulu Bilgileri Gölcük Kocaeli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 12 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş