Saraydurak Köyü Devrekani Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Saraydurak Köyü Devrekani Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  saraydurak köyü bilgileri - saray durak köyü resimleri - saraydurak köyü tanıtım  Saraydurak, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 53 km, Devrekani ilçesine 23 km uzaklıktadır. Şenlik Köyü'nü geçtikten sonra Ahlatçık Köyü yolundan ya da Alçılar [Kor]) Köyü'nü geçerek Kadıoğlu üzerinden iki yoldan ulaşmak mümkündür. Şekerci, Çal, Aşağıköy, Saray, Börümce, Dorağı, Devrencik, Kına Kayası ve Hacı Köse olmak üzere dokuz parçadan oluşur. Ayrıca daha önce yazları kullanılan Kayabaşı adıyla bilinen yer de daimi yerleşenlerin bulunması nedeniyle ayrı bir mahalle olarak sayılabilir.

  Kadıoğlu'ndan gelen çay köyden geçerek, Elmalı üzerinden Bozkurt'a ulaşır. Çay üzerinde [Aşağıköy ve Çal'da olmak üzere] 2 adet betonarme köprü vardır. Köyde biri Börümce'de diğeri Aşağıköy'de olmak üzere 2 adet okul var ise de taşımalı sistem nedeniyle kapalıdır. Köyün camisi Hacı Köse Köyündedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus

  Göç nedeniyle nüfusu sürekli azalagelen köyün, daimi ikamet eden nüfusu son yapılan [2007] nüfus sayımına göre 99'a düşmüştür.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 99
  2000 117
  1997 139
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi genel olarak hayvancılığa dayalıdır. Köy genellikle dağlık ve ormanlıktır. Ekilebilen arazi sınırlıdır. Geçim kaynağı hayvancılıktır. Köyden şehre göç edenler genellikle inşaat işlerinde ve hamur işlerinde çalışırlar.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saraydurak Köyü Devrekani Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş