Saraycık Köyü Gerger Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Saraycık Köyü Gerger Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saraycık Köyü Gerger -Saraycık Köyü Hakkında - Saraycık Köyü Tanıtımı -Saraycık Köyü Resimleri

  Adıyaman
  Bilgiler
  Nüfus 844 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 02700
  Alan Kodu 0416
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  İl Adıyaman
  İlçe Gerger

  Saraycık (Kürtçe: Masrounî), Adıyaman ilinin Gerger ilçesine bağlı bir köydür.

  Nemrut Dağına oldukça yakın bir köydür. Malatya-Adıyaman sınırında yer almaktadır. Gergere bağlı bir köydür. Bir çok köye göre ulaşım ve yaşam imkanı çok daha iyidir.  Tarihi

  Köyün ne zaman kurulduğu bilinmiyor. Ancak 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğu sanılmaktadır. Drejan aşiretine bağlı 5 köyden biridir. Köy halkı 1970'lerden itibaren göç etmeye başlamıştır. Göç edilen şehirlerin başlıcaları; Malatya, Adana ve İstanbul'dur. Köyden göç eden halk büyükşehirlerde genelde tekstil işiyle uğraşmaktadır.
  Kültür

  Köy halkı Kürt kökenli vatandaşlardan oluşmaktadır. Genelde köyde Kürt adetleri görülmektedir. Ve büyük oranda Kürtçe konuşulmaktadır. Aşiret kültürüne sahiptir köy halkı. Diğer köylerle ilişkilerde takas usulü kullanmışlardır.

  Adıyaman iline 126 km, Gerger ilçesine 24 km uzaklıktadır. Köy 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Masrounî ve Marounî mahalleleri ve yüksek kesimdeki mezralar. Köy dağlık bir alanda kurulmuştur. Ancak köye bakıldığında uzun bir vadinin içine kurulmuş gibi görülmektedir. Dağdan gelen dere vadi içinde diğer köylerden de geçmektedir. Köyün bahar mevsiminde görülmeye değer harika bi görüntüsü vardır. Ayrıca Ağaçlı Köyü ile ortak olan DERAN suyu bulunmaktadır. Köyün kuzeyinde köylülerin Gripiran adını verdikleri bir dağ yeralmaktadır. Bu dağ Malatya-Adıyaman sınırındaki Beydağlarının bir parçasıdır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Güneydoğu'nun tipik iklimi olan yazları sıcak ve kurak kışları yağışlı etkisi bu köyde de görülmektedir. Ancak yüksek bir rakıma sahip bir köy olduğundan sıcaklık aşırı şekilde hissedilmemektedir. Yüksek kesimleri çorak arazidir. Aşşağılara inildikçe hava daha soğur ve devamında birçok ağaç çıkar karşınıza. Köyün tam ortasından bölen bir dere geçmektedir. Adı Kürtçe Guzzîk'tir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 844
  1997 407
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ve hayvancılıkta yeryüzü şekillerini nedeniyle çok yapılamamaktadır. Tarım alanları kısıtlıdır. Dağdan toplanan bitkileri satarakta geçinen aileler vardır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 -
  2004 -
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saraycık Köyü Gerger Forum Tarih
Saraycık Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Saraycık Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Saraycık Köyü Hakkında Bilgi İncesu Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Saraycık Köyü Hakkında Bilgi Seydişehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Arapsaraycık Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş