Sarah Bernhardt - Sarah Bernhardt Kimdir? - Sarah Bernhardt Hakkında

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sarah Bernhardt - Sarah Bernhardt Kimdir? - Sarah Bernhardt Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarah Bernhardt (d. 23 Ekim 1844 - ö. 26 Mart 1923) Fransız tiyatro aktrisiydi. Ününü Avrupa'da 1870'lerde duyurdu, ve bunun ardından Avrupa ve Amerika'da aranılan biri oldu. Ünü ciddi drama aktristi olarak gelişti ve "Kutsal Sarah" takma adını aldı.

  İlk yılları
  Paris'de Henriette Rosine Bernard olarak doğan Bernhardt; "Youle" ismiyle tanınan Judith van Hard isminde Hollandalı Musevi bir hayat kadınının hayatta kalan evlilik dışı en büyük kızıydı. Babası Fransız bir avukat olan Edouard Bernard olarak gözüküyordu, ve Sarah eğitimini Fransız Katolik okullarında aldı.
  Geçimini sağlayabilmek için, kariyeri aktrislik ve hayat kadınlığınını bir karışımıydı - bu zamanlarda, her iki meslek de bir bakıma skandaldı; ancak hayat kadınları sosyal çevrelerde kabul edilmekteydi ve eğitimli olmaları durumunda eşit olarak görülmekteydiler. Bu vesile ile hayat kadınlığının yanı sıra bazı durumlarda daha saygı duyulan bir mesleğe ek iş olabiliyordu. Duc de Morny sponsorluğunda 1859 yılında tiyatro eğitimi için Convervatoire de Musique et Declamation okutuldu.

  Sahne kariyeri 1862'de başlayan Sarah; ünlü Fransız okulu Comedie Francaise'de bir öğrenciydi. Ünü de 1870'li yıllarda Avrupa'da yayıldı ve Amerika'da New York'a kadar uzandı. Kısa bir süre sonra dramatik aktris olarak bir ün kazandı ve "Kutsal Sarah" lakabını bu dönemin en ünlü aktrislerinden biri olması sayesinde kazandı. Liane de Pougy de başta olmak üzere bir çok genç kadını aktris olarak yetiştirdi ve eğitti.

  Görsel sanatlar ve kayıtlar
  Bir sahne sanatçısı olsa da; Bernhardt bir çok prodüksiyonda kayıt diyalogları da yaptı. Bunlardan ilki de; Jean Racine'in Phedre'sini Thomas Edison'un New York City'i 1880'lerde ziyareti sırasında okumasıydı. Aktrisliğinin yanı sıra; görsel sanatlarla da ilgilendi; ressamlık ve heykeltıraşlığın yanı sıra; Antonio de La Gandara'ya da modellik yaptı. Bunun yanı sıra bir çok kitap ve oyun da yayınladı.
  Bernhardt'ın ayrıca opera üzerinde de etkisi olmuştur. Tosca ve Salome örneğin; operanın en tanınmış iki kadın kahramanı Bernhardt'ın oyunlarında yazdığı karakterler üzerineydi.

  Sosyal hayatı, evlilikleri ve ilişkileri
  Ligne prensi, Belçikalı soylu Charles-Joseph-Eugene-Henri ile bir ilişkisi oldu ve bu ilişkide tek çocuğu olan Maurice Bernhaardt (1864) doğdu. (Prens ise Polonya prensesi Maria Jablonowska (d. 1863 - ö. 1914) ile evlendi) Daha sonraki sevgilileri arasında sanatçılar da vardı. En tanınmışları, Gustave Dore, Georges Clarin, Mounet-Sully, Lou Tellegen, Alphonse Mucha da bunların arasındaydı. Mucha ise tanınmış Art Nouveau'sunu Sarah üzerine yapmıştı.
  Daha sonraki yıllarda Yunanlı Aristides Damala (Jacques Damala) isimli aktör ile Londra'da 1882 yılında evlenen Sarah'ın bu evliliği her ne kadar kağıt üzerinde Sarah 1889'da 34 yaşında ölümüne kadar sürse de; daha ilk yıllarında sona ermişti ve sebebi de genç aktörün morfin bağımlılığıydı.Bu evliliğin son yıllarında da İngiltere kralı Edward VII. ile bir ilişki yaşamıştır.

  Sessiz film kariyeri
  Bernhardt ayrıca sessiz filmlerin en ünlü aktrislerinden biriydi. 1900 yılında Hamlet olarak Le Duel d'Hamlet'i oynamıştı (Teknik olarak bu tam olarak bir sessiz film değildi, silindirler sayesinde film gösterilirken bir yandan da diyaloglar dinleniyordu) Bu filmle beraber 8 filmde ve 2 biyografi filminde oynadı. En son filmi Sarah Bernhardt a Belle-Isle (1912) günlük hayatını anlatan bir filmdi.
  Sarah Bernhardt Fransız Legion D'Honeur (Onur nişanı)'nı 1914'de aldı.

  Kariyerinin sonları
  1915'de, ciddi bir sakatlığın 10 yıl ardından, ayakları tutmuyordu ve tekerlekli sandalyede bir kaç ay geçirdi. Yine de, kariyerine ayakta durabilmesi için tahta bir destek kullanarak devam etti. 1915'de Amerika'da başarılı bir turne ardından; Fransa'ya geri döndü ve kendi prodüksiyonlarında ölene kadar oynadı.
  Başarıları Daniel (1920), La Gloire (1921) ve Regine Armand (1922) yi de içerdi. Fiziksel durumu yüzünden sahne üzerine hareket edemiyordu ancak yaşlılığına rağmen değişmeyen sesi ile izleyicileri etkileyebiliyordu. 26 Mart 1932'de oğlu Maurice'in kollarında öldü ve Fransa'daki Pere Lachaise Mezarlığı'na gömüldü.

  Kitapları

  Dans les Nuages, Impressions d'une Chaise Charpentier (1878)
  L'Aveu, drame en un acte en prose (1888)
  Adrienne Lecouvreur, drame en six actes (1907)
  Ma Double Vie (1907; as My Double Life, 1908)
  Un Coeur d'Homme, pièce en quatre actes (1911)
  Petite Idole (1920; as The Idol of Paris, 1921)
  L'Art du Théâtre: la voix, le geste, la prononciation, etc. (1923; as The art of the Theatre, 1924) ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarah Bernhardt Sarah Forum Tarih
Meryem Sarah Uzerli Kimdir - Meryem Sarah Uzerli Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 24 Mart 2011
Meryem Sarah Uzerli Resimleri - Meryem Sarah Uzerli Fotoları Sanatçı-Ünlü Resimleri 23 Mart 2011
Küçük Prenses Sarah Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 21 Aralık 2010
Postacı Kadın Kitap Özeti Sarah Blake Kitap Özetleri & E-Kitaplar 2 Eylül 2010
Gece Nöbeti Kitap Özeti Sarah Waters Kitap Özetleri & E-Kitaplar 31 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş