Saraçlar Köyü Çatalzeytin Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Saraçlar Köyü Çatalzeytin Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  saraçlar köyü bilgileri - saraçlar köyü resimleri - saraçlar köyü tanıtım  Saraçlar, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesine bağlı bir köydür.


  Köyün eski büyüklerin anlatmasına göre etnik köken olarak orta asya türkmenistan,manav,kafkas ve yugoslavya ırklarından oluşan göçer insanların tarafından kurulmuş bir köy olarakta bilinir. saygılarımla rasim çelikkıran.


  eskiden ayakkabı yapıldığı için saraç denirmiş ayakkabı yapana ordan kalmis adi SARAÇLAR.


  Kültür

  Köyümüzde emekliler çoğunluktadır.Kültürlü,katılımcı,sosyal ve kültürel etkinliklere eğilimli halk kitlesine sahiptir.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 106 km, Çatalzeytin ilçesine 6 km uzaklıktadır.
  =İklim

  Köy Batı Karadeniz iklim bölgesine girmektedir.İklim özellikleri bakımından yazları serin ve yağışlı,kışları soğuk ve karlı geçmektedir.Yağışlar genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında fazlalık göstermektedir.

  ÜST FLORA Kayın,meşe,karaçam,sarı çam, kavak, gürgen, kestane, göknar, ıhlamur, kiraz,kızılcık,ceviz,ahlat,alıç,dut,erik,elma,fınd ık gibi ağaç türleri..

  ALT FLORA Orman gülü,ayı üzümü,çoban püskülü,böğürtlen,kuşburn,yabani fındık,orman,eğrelti otları,sahlep:diğeradı orkide&güzel kır çiçekleri, gremineler ile çok çeşitli otlardan meydana gelir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 114
  2000 96
  1997 81
  Ekonomi

  Köyümüzde 100 civarında büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Bunlar yerlik ırk veya melezdirler. Köyümüzde yaygın bir göç olması, genellikle yaşlı ve emeklilerin bulunması nedeniyle her evin ihtiyacını karşılayacak ve bakabilecekleri ortalama 1 ile 3 hayvanı bulunmaktadır. Hayvanlar haziran ayından itibaren besi için yaylalara çıkarılmaktadır.

  Köyümüzde tarımcılık gelişmemiştir. Her aile kendilerine yetecek kadar araziyi ekip biçmektedir. Tarım ürünleri açısından köy kendi kendine yetmektedir. Daha çok orman kaplı florasından dolayı, tarım ticari olarak köye katkı sağlamamaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur ve öğrenciler taşımalı eğitimden yararlanmaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saraçlar Köyü Çatalzeytin Forum Tarih
Saraçlar Köyü Hakkında Bilgi Gökçebey Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Saraçlar Köyü Gönen Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010
Saraçlar Köyü Kula Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Saraçlar Köyü Çine Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010
Saraçlar Köyü Kargı Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş