Sarıyar Köyü Aybastı Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sarıyar Köyü Aybastı Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aybastı Sarıyar Köyü - Sarıyar Köyü Hakkında - Sarıyar Köyü Tanıtımı - Sarıyar Köyü Resimleri - Borta Köyü
  İlçe: AYBASTI

  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: Şenel AKYAZI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 452 7152020

  Cep Telefonu: 535.5456464

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 1144

  İle Uzaklığı: 61 km

  İlçeye Uzaklığı: 9 km

  Rakım: 800 m


  Sarıyar, Ordu'nun Aybastı ilçesinin bir köyüdür. Eski adı Borta dır. Bu kelime bir Türk lehçesi olan Çağatayca Yük, bargir, yabu, kiracı hayvanı: borta=Kapı, geçiş toroslarda (antalyanın üst bölgelerinde) anlamındadır. . Sarıyar köyünün Aybastı'ya uzaklığı 11 km dir. Karadeniz sahiline uzakligi ise 40 km dir. Köyün Borta adında bir de yaylası bulunmaktadır. 1990'lı yıllardan sonra İstanbul ve yurtdışına çok göç vermiştir.

  Coğrafya

  Sarıyar köyü, Aybastı ilçe merkezine 9 km mesafede olup kuzeydoğu istikametindedir. Kabataş ilçesi, Sefalık, Beylerli ve Kutlular köylerine komşudur. Sarıyar Köyü; Baş çayır, Aşağı ve Yukarı Çorak, Köy içi, Kölemenli, Cıddo, Kefeli ve Belan olmak üzere sekiz mahalleye ayrılmıştır.

  Köy hemen hemen dağınık bir araziye kurulmuş olup yerleşim dağınıktır. Köyün ulaşımı karayolu ile sağlanmaktadır. Bu yolda zaman zaman iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.


  Nüfusu

  Köyde 350 hane vardır. Yaklaşık 1000 kadar bir nüfusa sahiptir. Yıldan yıla ekonomik nedenlerle göç yaşanmakla beraber halen ikamet eden köy halkının hemen hemen tamamına yakını yaşlı köy nüfusu olarak görünmektedir. Genç nüfusun çoğu İstanbul Güneşli, Üsküdar, Beykoz, Sultanbeyli, ve Arabistan, İsrail, Fransa gibi yerler göç etmiştir. Göç eden bu nüfus yaz aylarında köye bağ bahçe ve ziyaret için dönmektedir.

  Ekonomisi

  Köyün coğrafi yapısı tipik Karadeniz köylerinin özelliklerini yansıtmaktadır. Engebeli yerlişim yerleri birbirinden kopuk, düz alan az, ormanlık vaziyette bir coğrafyaya sahiptir. Bu çetin coğrafyada köy nüfusu geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Fındık, patates, ceviz, mısır, üretimi yapılan köylerde sebzecilik azda olsa görülmektedir. Büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, ve kümes hayvancılığı, yapılmaktadır. Köyde köy merası bulunmaktadır.

  Sarıyar Köyünde Kefeli mahallesinde ve Baş çayır mahallesinde olmak üzere iki tane okula sahiptir. Köyde Sağlık Ocağı bulunmamaktadır. Ama son yıllarda yapılan çalışmalar netice vermemiştir. Köyde beş Camii ve birde Kur’ an kursu bulunmaktadır. Fakat Kur’an kursu faaliyette değildir. Köyde yıllara göre el sanatları kursları ve birinci kademe okuma yazma kursları düzenlenmektir. Küçük olmakla birlikte kişilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek tipte bakkallar bulunmaktadır. Özellikle bu bakkallarda çocuk yiyeceği, sigara ve tüp satılmaktadır. Baş çayırda oldukça iyi durumda futbol sahası bulunmaktadır.

  Köyde elde edilen ürünlere dayalı olarak yöresel yemekler tüketilmektedir. Pancar, et, tavuk, mısır unu, balak, sebze ve meyve, bal, yumurta, süt, peynir, turşu, pirinç çok tüketilmektedir. Özellikle her sofrada lahana türü yemek bulunur. Özellikle kışa hazırlık için yapılan konserve, reçel, elma ve armut pekmezi, salamura, turşu, meyve konserveleri yine önemli derecede köyün besinleridir.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıyar Köyü Aybastı Forum Tarih
Sarıyar Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Sarıyar Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Sarıyar Köyü Hakkında Bilgi Durağan Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Sarıyar Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Sarıyar Köyü Malkara Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş