Sarımbey Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sarımbey Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Sarımbey Köyü - Sarımbey Köyü Hakkında - Sarımbey Köyü Tanıtımı - Sarımbey Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: NİHAT BAKAR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(364)2532059

  Cep Telefonu:
  0(532)6138299


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  380

  1997
  331


  İle Uzaklığı:
  21 km

  İlçeye Uzaklığı:
  21 km


  Tarihi

  Çorum Sarımbey Köyü, ilk olarak Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinin Kılıçlar köyünden Sarıbey adında bir kişi yakınlarıyla gelip yerleşmiştir. 17. yy. (1651) yılı il kayıtlarında mevcuttur. Sarıbey adı zamanla değişerek günümüze Sarımbey olarak gelmiştir. Bu oba ilk önce Yozgat Sarımbey köyüne yerlesmistir. Daha sonra Oba reisi 3 kardes arasında çıkan anlasmazlıklar sonucu kardeslerden biri, kendini seven veya destekleyenlerle beraber Çorum'a göç etmis ve Sarımbey köyünü kurmuştur.

  Not: Sarımbey, 16. yüzyıl Osmanlı kayıtlarında Dulkadır Türkmenleri arasında bir oba olarak görülmektedir. Dolayısıyla Sarımbey, adını bu obadan almış olmalıdır. Üstelik Kılıçlılar, bir Avşar topluluğudur. Kuyumcular ise Halep Avşarlarının üç kolundan biri olan Köpekli Avşarlarının bir alt obasıdır. Kuyumcular, Antep ve Maraş yöresinde yerleşmiş, bir bölümü de Orta Anadolu'ya gelerek iskan olmuştur. Sarımbey köyünden olan ünlü halk ozanı Deli Boran da Kuyumculu obasındandır. Hametler ise halen Kayseri-Sarıoğlan-Burunören köyünde varlığını sürdüren (bu köylüler Sungurlu'da akrabaları olduğunu bilmektedir) bir Avşar sülalesidir.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Bektas Eke
  2004 Nihat Bakar
  1999 Nihat Bakar
  1994 Hüseyin Eke
  1989 Veli Bakar  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş