Sarılı Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarılı Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarılı Köyü Merkez- Sarılı Köyü Hakkında - Sarılı Köyü Tanıtımı -Sarılı Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 202 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23000
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Sarılı, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür


  Tarihi

  Köyün ismi sarı kelimesinden oluşmuştur.Sarı, renki ifade etmektedir.Son olarak kafkasyadan göç yoluyla yerleşildiğine dair bilgiler vardır.Şivesi Azeri lehçesini andırmaktadır. Sarılı Köyü Elazığ' a bağlı merkez köylerden biridir. İl merkezine 25 km mesafede, Malatya-Elazığ karayolu üzerindeki Hankendi Beldesi'nin içerisinden Güneye doğru yolu ayrılmaktadır. 2000 yılı Nüfus sayımına göre 242 kişidir.Yazın bu nüfus 4-5 kat artmaktadır. Köyde toplam 100 hane bulunmaktadır. Sınırları; Güneydoğusunda Badempınarı(Malatacık) Köyü, Kuzeybatısında Hankendi Beldesi, Batısında Göl Köyü, Kuzeydoğusunda Tohumlu Köyü(Kumberiş), Güneybatıda Gökçe(Balanlı)Köyü bulunmaktadır.


  Sarıllı (Sarılı) oymağının Oğuz boylarına mensup olduğu anlaşılıyor. 14. yüzyılın sonlarına doğru Mehmet Saru adlı bir Türk men beyinin Şehrizor'a hakim olduğu, 13. yüzyılda da Erbil Atabeyi Muzaffereddin Gökbürü'ye ait Saru adlı bir kalenin varlığı da biliniyor. Mehmet Saru'nun buyruğundaki Türk men oymağının kendisinden sonra Sarulu adıyla anıldığını ve bu oymağın günümüze kadar varlığını koruduğu anlaşılıyor.


  III. Murad döneminde 31 nefer olarak kaydedilen112 bu topluluğun adı 19. yüzyılın sonlarına tarihlenen Osmanlı arşiv belgelerinde geçmektedir. Musul yöresinde Sünni mezhebini kabul eden Sarılı taifesi reislerinin ödüllendirilmesi hakkında Meclis-i Vükelâ görüşmelerine mahsus 16 Eylül 1892 tarihli tutanak ile, bu topluluk için dini eğitim, okul açılması ve hoca tayin edilmesi bildirilmektedir.


  Musul ile Erbil arasındaki bir kaç köyde yerleşen Sarılı topluluğuna Büyük Zap suyunun sağ ve sol kıyılarında rastlanılmaktadır. Sarılı topluluğu, Zap suyunun kenarında özellikle Hızır adı ile bilinen bölgede yaşarlar. Zap kenarında yer alan Verdek köyü ve çevresi, bu topluluğun yoğun olarak yaşadığı yerlerdir. Ayrıca Şebeklerin yaşadığı köylerin bir kısmında da, Sarılılara mensup topluluklar vardır. Kerkük'e bağlı Karatepe yöresinde Sarayliyye (Saraylı) adı ile bilinenlerin de Sarılıyye yani Sarılılardan oldukları tahmin ediliyor.
  Coğrafya

  Elazığ merkezine 25 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 202

  Ekonomi

  Köylülerin başlıca geçim kaynakları şunlardır:

  TARIM: Köy arazisinin %80'ni susuz olduğundan genelde kuru tarım yapılmaktadır.

  Başlıcaları;buğday,arpa,nohut,mercimek ve hayvan yemi olarak ta fiğ ekilmektedir. Köy arazi bakımından yörenin en büyük köylerinden biridir.topraklarının %80 nini kullana bilmekte diğer kısım dağlık alandır.Dağlık alanlarımızda genelde orman ürünleri fideler ekilmiştir.Son zamanlarda sondaj(derin kuyular)ların artması sonucu karpuz yetiştiriciliği, yaş sebze yetiştiriciliği artmıştır.

  ÜZÜM:Sarılı Köyü yörenin en büyük yaş üzüm(çekirdekli ) üreticisi

  konumundadır.Yukarda da bahsedildiği gibi arazilerinin çoğunluğu susuz olduğundan büyük bir kısmı suya karşı dayanıklı olan üzüm bağlarıyla kaplanmıştır.Son zamanlarda büyük bir artış vardır, yeni üzüm fideleri dikiminde gelecek 10 yılda bölgenin en büyük üzüm üreticisi konumunda olacaktır. Başlıca üzüm çeşitleri:"Boğaz kere,Öküzgözü,Tarnabi, Gelin Parmağı,Acıkıran,Abıkerı,Beyaz üzüm,Kırmızı üzüm,Kıtkıtı,Taşüzümü"dür.

  HAYVANCILIK:Köyde Büyük Baş hayvancılığı ve küçük Baş Hayvancılığı yapılmaktadır.

  Büyükbaş hayvancılık genelde evlerdeki yoğurt ve süt ihtiyacını karşılamak için yöre halkı tarafından beslenmektedir. Küçük baş hayvancılığı son yıllarda artmış ticari amaç için yapılmaktadır. Son yıllarda kanatlı hayvan üreticiliği başlamıştır. 3 tane entegre tavuk üretimi yapılan çiftlik bulunmaktadır. Bunlarda yıllık olarak 100.000-120.000 arasında tavuk üretimi yapılmaktadır.

  ARICILIK:Arıcılığı bir kaç aile hobi olarak yapmaktadır. Genelde evin ihtiyacını

  karşılamak için yapılır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köy Muhtarı Mustafa DEMİR.dir

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mustafa DEMİR
  1999 - Mustafa DEMİR
  1994 - Mehmet DEMİR
  1989 - Mehmet DEMİR
  1984 - Mehmet DEMİR

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köyde Ziraat teknisyen binası vardır ancak kullanılmamaktır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarılı Köyü Merkez Forum Tarih
Sarılık Köyü Merkez Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010
Sarılık Köyü Alaçam Samsun Samsun Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Sarılıca Köyü Varto Kars Kars Tanıtımı 22 Mart 2010
Öğrenciler, 'Çatallı Köyü' Oyunuyla Başarılı Bir Performans Sergiledi Kültür Sanat Haberleri 10 Mayıs 2009
Mustafa Kemal'in hangi özelliği savaşta askerlerinin başarılı olmasını sağladı kısaca Atatürk Hakkında Herşey 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş