Sarıkaya Köyü Milas Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıkaya Köyü Milas Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milas Sarıkaya Köyü - Sarıkaya Köyü Hakkında - Sarıkaya Köyü Tanıtımı - Sarıkaya Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: Sadık BAŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon:
  528 11 00

  Cep Telefonu:
  0532 293 099

  Sarıkaya, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı yörük-türkmen köyüdür. Gökseki ve Sarıkaya olmak üzere iki mahalleden oluşur.

  Tarihi

  Köyün adı; Doğu tarafında bulunan, bir tarafı yamaç şemlinde, tırmanılabilen ve bu bölümde de evlerin bulunduğu, sarı renk görüntüsündeki kayalıklardan gelmektedir. Batı tarafı zirveye yaklaşık 250-300 m yakına kadar evlerin bulunduğu bu kaya şeklindeki tepenin doğu tarafı da 150 m civarında ve uçurumdur.

  Kültür ve Yemekleri

  Köy düğünleri ve giyim tarzı ile bilinir. Perşembe akşamından (kız evinde cümbüşlü kemanlı kız düğnü, erkek evinde davullu zurnalı erkek düğnü) başlayıp, Pazar günü gelin alma ve akşamında balo ile biten ve kıza takılan altınlarıyla ünlüdür.

  Yemeklerde zeytinyağı olmazsa olmazdır. Ekmek evlerde kadınlar tarafından yapılır. (Günümüzde Bodrum Bazlama olarak tanınır) Sebze ağırlıklı yemek kültürü vardır. Özellikle Tilkişen veya sarmaşık otu Zeytin yağıyla ve sütle yapılır. Envai çeşit otlardan yapılan kavurmalar yoğurtla birlikte çok güzel olur.

  Coğrafya

  Muğla iline 83 km, Milas ilçesine 14 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 367
  1997 370

  Ekonomi

  Sarıkaya Muğla'ın Milas ilçesinde yeralan bir köydür. Memba suyu kaynakları, tarihi eserleri, tarihi eser niteliğinde eskı yapı evleri ve bacaları ile tanınan köy ayrıca son 15 yılda açılan maden ocakları ile bilinmektedir.

  Felspat maden rezervi çok olan köyde çıkan maden doğrudan işlenmiş ve işlenmemiş olarak yurt dışına (Polonya, Hollanda, İtalya gibi ülkelere) ihraç edilmektedir.

  Köyden kente olan yoğun göçlerle birlikte köyde son zamanlarda yaşlı çevreler kalmış, 20 yıl önceki köy nüfusundan birçok kişinin Milas'a ve çevre ilçelere taşınmasıyla köy nufusunda çok gerileme olmustur.

  Yoğun olarak zeytincilik ve hayvancılıkla uğraşan köy halkı geçimini bu yolla sağlamaktadır. Sıcak yaz günlerinde köye 10-15 km uzaklıkdaki yüksek tepelere ve yaylalala göç eden halk yaklaşık 3-4 ay buralarda kalmakta, serin su kaynakları ile tarımla uğraşmaktadır.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılık olarak sığır denilen büyükbaş havycancılığı yapılmaktadır. 30 yıl kadar önce keçi sürüleri bulunmakta iken bugün için keçi besleyen bulunmamaktadır. Tavuk her evde mutlaka vazgeçilmez bir hayvandır. Aileler yumurta ihtiyaçlarını kendi besledikleri tavuklardan gidermekteler.

  KÖYDE ESKİDEN BERİ ARICILIK YAPILMAKTA OLUP, KÖY EKONEMİSİNE OLUMLU KATKISI VARDIR. ARICILIK 20-25 YIL ÖNCESİNE KADAR KARAKOVAN DENİLEN OYMA KOVANLARLARLA

  YAPILMAKTA İDİ. VARUA HASTALIĞININ ORTAYA ÇIKMASI SONUCU (BU KOVANLARDA BAKIM ZOR OLDUĞUNDAN) TÜM OYMA KOVAN ARILARI YOK OLDU. DAHA SONRA FENNİ KOVANLARDA ARICILIK YAPILMAYA BAŞLANDI. ŞU ANDA KÖYDE 1000'E YAKIN ARI KOVANI BULUNMAKTADIR.(Mehmet KAYA) Zeytincilik hemen her ailenin başlıca temel veya ek gelir kaynağıdır. Zeytinyağı veya işlenmiş, sofralık hale getirilmiş ve yöreye has Zeytinyağı İçerisinde muhafaza edilen ve limonla lezzzeti artırılan zeytinler her zaman sofraların baş yemeği konumundadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıkaya Köyü Milas Forum Tarih
Sarıkaya Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Sarıkaya Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Küçüksarıkayalar Köyü Hakkında Bilgi Bahşılı Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Sarıkaya Köyü Hakkında Bilgi Delice Kıırkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Sarıkayalar Köyü Hakkında Bilgi Bahşılı Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş