Sarıkadı Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıkadı Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kangal Sarıkadı Köyü - Sarıkadı Köyü Hakkında - Sarıkadı Köyü Tanıtımı - Sarıkadı Köyü Resimleri
  İlçe: KANGAL

  İl: SİVAS


  Köy Muhtarı: AHMET KOÇAK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 4776426

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 71

  İle Uzaklığı: 117 km

  İlçeye Uzaklığı: 26 km

  Rakım: 1520 m


  TARİHİ:

  Sarıkadı köyü hakkında elimizde yazılı bir belge olmamakla birlikte 300 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Büyüklerimizden derlediğimiz bilgilere göre bir dönem başka bir medeniyete yerleşim alanı olmuştur, bu düşünceyi destekleyen unsurların varlığı düşünürlerse bu tezin varlığını kabul etmek gerekir. Cumhuriyetten önce bir dönem Kadılık (Kaymakamlık) ve adını da buradan aldığı rivayet edilmektedir. Sarıkadı; köyü iki etnik kökenden (Alevi-Sünni) insanları yüzyıllardır bir arada barındıran, dostça kardeşçe ilişkilerini günümüze taşıyan ve geleceğe taşıyacak olan güzel bir Anadolu mozaiğidir.

  Sarıkadı köyünü oluşturan aileler çeşitli yörelerden çeşitli zamanlarda gelip köye yerleşmişlerdir. Edinilen bilgilere göre (Drejanlar) Samıkıran, Şahin, Yıldırım, Koçak, Çiftkıran, Coşkun, Bulut ve İnce soyadını taşıyan aileler Yamadağı-Malatya yöresinden (Koçgiriler) Polat ailesi Karabel, Doğan ailesi Malatya, Aydın, Kamil, Demir, Demirci, Bayer, Kolik, Seyhan ve Dal aileleri Zara'dan, Bayar ailesi Hafik'ten, Poyraz, Sarıkaya, Karabulut ve Arslan aileleri imranlının çeşitli bölgelerinden gelip yerleşerek günümüz Sarıkadı köyünü oluşturmaktadır.

  İKLİMİ:

  Köyümüz tipik karasal iklim gibi kışları oldukça soğuk ve sert, yazları sıcak ve kurak geçer. Kıraç bir arazi yapısı olduğundan verimli olduğu söylenemez. Buğday, arpa, yulaf, nohut, mercimek başlıca tarım ürünleridir. Az sayıda hayvancılık ve arıcılık yapılmaktadır.

  COĞRAFYA:

  Sarıkadı köyü; Sivas ili Kangal ilçesi Çetinkaya nahiyesine bağlıdır. Sivas'a 100 km, Kangal'a 20 km Çetinkaya'ya 7 km uzaklıktadır. Köyümüz batısında Gürükbekir, doğusunda Sacayağı, Kuzeyinde Taşlık ve Kapçıl, güneyinde Maksutlu köyleri ile sınır komşusudur. Anadolu'nun bir çok yöresinde olduğu gibi köyümüzde çok göç vermiştir.Göç edenler genellikle metropol kentlerde yaşamaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıkadı Köyü Hakkında Forum Tarih
Sarıkadı Köyü Hakkında Bilgi Durağan Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş