Sarıköy Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıköy Köyü Pazarcık Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pazarcık Sarıköy Köyü Bilgileri - Sarıköy Köyü Hakkında - Sarıköy Köyü Tanıtımı - Sarıköy Köyü Resimleri  Sarıköy,Kahramanmaraş Pazarcık ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: PAZARCIK

  İl:KAHRAMANMARAŞ

  İle Uzaklığı:76 km

  İlçeye Uzaklığı:26 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000: 610

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün asıl adı Sarıl olarak bilinmesine rağmen bazı resmi kaynaklarda Sarıköy olarak geçmektedir. Aslen Karamanlı Avşarlarının soyundan gelirler.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek olarak geçmişten gelen birçok adet devam etmektedir. Yemekleri içli köfte, dolma, köfteyahni, kömbe sayılabilir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kendi ilçesi olan Pazarcık'a göre iklim açısından daha sıcak bir köydür. Bu sıcaklıkta da güney yamaca kurulu olmasının etkisi büyüktür.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım arazisi çok geniş ve verimli olmasına rağmen sulama suyunun olmaması köyün ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir. Köyde antepfısıtığı yetişmektedir. Bundan 10 yıl öncesine kadar çok iyi bağları olmasına rağmen insanların ilgisizliği bağcılığı öldürmüştür.

  Muhtarlık

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. İlköğretim okulu 2006-2007 eğitim öğretim yılında ilçede ilköğretim okulları arasında birinci olmuştur. İl merkezinde yapılan yarışmada da dereceye girmiştir. İlköğretim okulu sportif faaliyetlerde de başarısını kanıtlamış bir çok müsabakada ödül almıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıköy Köyü Pazarcık Forum Tarih
Sarıköy Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Sarıköy Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Sarıköy Köyü Çine Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010
Sarıkoyak Köyü Çamlıyayla Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010
Sarıköy Köyü Merzifon Amasya Amasya Tanıtımı 26 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş