Sarıgazi Köyü Hakkında bilgi Kandıra Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıgazi Köyü Hakkında bilgi Kandıra Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kandıra Sarıgazi Köyü - Sarıgazi Köyü Hakkında - Sarıgazi Köyü Tanıtımı - Sarıgazi Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: RAMİS İPEK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 262 584 81 38

  Cep Telefonu:
  0 537 676 68 66

  Tarihi

  Bölgemizde yerleşimin (Ümraniye ve Dudullu çevresi) alt paleotik dönemden itibaren açık hava konak yerleri olarak seçildiğini görmekteyiz.Beldemize komşu olan Samandıra merkezinde bulunan 6. yüzyıla ait Bizans Damatrys Sarayı kalıntıları da bölgedeki yerleşimin oldukça eskiye dayandığının kanıtıdır.

  Sarıgazinin, Ümraniye ilçesinin en eski yerleşim bölgesi olduğu sanılmaktadır. Beldenin kuruluşu İstanbul’un fethine kadar dayandırılmaktadır. Evliya çelebi’nin ‘Seyahatname ve Ayvansarayi’ni Hadikatü’l Cevam’isimli eserlerinde Sarı kadı karpyesi olarak adı geçmektedir.

  Evliya Çelebi, Seyahatname’de Sarıgazi’den şöyle bahseder: “İran bahçeleri örneği bir koruluk alanda,bağlı ve bahçeli ikiyüz hanesi, bir camisi, bir okulu, bir tekkesi, bir han, bir hamamı olan yerdir” diyerek kiraz mevsimininde cümle İstanbul halkınında eğlenmeye ve Sarı Gazi Sultan Tekkesini ziyarete geldiğini de belirtir.Sarıgazi ve çevresinde,Celali ayaklanması sırasında çatışmalar olduğunu da yine Evliya Çelebi’den öğrenmekteyiz.

  Sarıgazi köyü Camii

  Ayvansarayi, ‘hadikatü’l Cevami’ adlı eserinde; Sarı kadı karyesi mescidi ile ilgili bilgiler vermektedir.Bu mescid, Üsküdar’daki Atik Valide Camiyi inşa ettiren, III.Murat ’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından yaptırılmıştır.

  Caminin minberi, III. Mustafa ’nın hat (yazı) hocası Bosnalı Osman Efendi’ye yazdırılarak yerine konulmuştur.Ancak bu cami ve minber 1960’lı yılların sonunda yıkılmıştır.

  1972 yılında yeni Merkez Camii yapılmıştır. Yeni caminin dışında duvara dayalı kitabeden 991H. 1583 M. Yılında Nurbanu Sultan tarafından yaptırılan eski caminin, 1275 H. 1858 M yılında III. Selimin ’in başkadını tarafından mihrap ve minberiyle birlikte tamir ettirildiğini öğreniyoruz.

  SARIGAZİYİ TANIYALIM

  Sarıgazi, İstanbul İli Ümraniye ilçesine bağlı bir beldedir. Sarıgazi yerleşim açısından sosyal yaşama uygun coğrafi konumuyla daimi çekim merkezi olmuştur.Anadoludan büyük kentlere yaşanan yoğun göçten en çok nasibini alan beldelerimizden birisidir.Hızlı nüfus artışı gösteren beldemizin,göç aldığı bölgeler arasında Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgeleri ön sıralarda yer almaktadır.Nüfusu 2000 yılı sayımlarına göre 48.600 kişidir.Şimdiki nüfusunun 100.000’lere dayandığı tahmin edilmektedir.

  Beldemiz Samandıra,Yenidoğan,Taşdelen,Çekmeköy ve yukarı Dudullu ile çevrilidir. Sarıgazi düzlük alan üzerinde kuruludur. Beldenin içinden Esinti ve Palamut dereleri geçmektedir. Sarıgazi Merkez,İnönü, Meclis, Emek ve Kemal Türkle olmak üzere beş mahalleden oluşmaktadır. Sarıgazi, 1992 yılında belde belediyesi olmuştur.

  Sarıkadı (Asırgazi) Mehmet Efendi Türbesi

  Bu açık bir türbe olup yeri eskiden çayırlık olan şimdiki Ticaret Lisesi nin bahçesindedir. Yine tanıklarından ögrendiğimize göre, tümsekle belirtilen türbenin yeri, olması gereken yerden 5-6 metre ileride bir yerde tespit edilmiş olup, burası okul bahçesi hem de 19 Mayıs Parkı olarak Sarıgazi Belediyesi tarafından düzenlenmiştir.

  Sarı Kadızade Şeyh Mustafa Türbesi

  Bu türbe taş aypı olup üzeri içeriden beton bir tekne tonoz, dışarıdan ise çatı ile örtülüdür. Kapının üzerinde sülüs kitabeden burasının III. Selim ’in annesi Mihrişah Sultan (1220 H. 1805 M) tarafından tamir ettirildiğini öğreniyoruz. Türbenin içinde ahşap bir sanduka bulunmaktadır. Burada bulunan 19 satırlık kitabeden ebced hesabı ile Şeyh Mustafa Efendi’nin 887 H. 1482 M. Yılında öldüğü anlaşılmaktadır. Eşi ve çoçukları türbenin dışına gömülmüşlerdir.

  Sarıgazi Çeşmeşi

  Bu çeşme Şeyh Mustafa Efendi Türbesinin yanında bulunmaktadır.Düzgün kesme taştan kemerli bölümü bugün yoktur. Çeşmenin mermer ayna taşında ise ta’lik bir yazı ile kitabesi mevcuttur. Çeşmenin kitabesinde Nurbanu Sultan tarafından yaptırılan çeşmenin, Mihrişah Sultan tarafından tarafından türbe ile birlikte tamir ettirildiğini anlıyoruz.

  Sarıgazi Kuyu Bilezikleri

  Kuyu bileziği buğün, Bayram Güneş’in evinin bahçesinde bulunan 1289 H. 1872-73 M. tarihi ve kitabesi olan, som mermerden yapılmış kuyu bileziğidir. Sülüs kitabesinden Sultan Abdülaziz’in üçüncü hazinarı Ebr-i Keman kalfa tarafından kazdırıldığı ve vakfedildiği anlaşılmaktadır.

  Diğer kuyu bileziği ise daha küçük olup bugün veterinerlik binasının arka tarafında, (in situ)bir parçası kırılmış olarak ve etrafı biriket duvarla örülerek muhafaza altına alınmıştır. Bugün Merkez Camisinin su ihtiyacını karşılamakta kullanılmaktadır.

  Kaynak: Sarıgazi Belediyesi Tanıtım kitabı
  (Sarıgazi Belediyesi Yayını)
  Devlet Kitaplığı
  Tomurcuk dergisi
  (60. Yıl İ.Ö.O Dergisi)
  Aktarım : Burçin TOPTAŞ , Orhan YALDIZ

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kocaeli iline 56 km, Kandıra ilçesine 16 km uzaklıktadır

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıgazi Köyü Hakkında Forum Tarih
Sarıgazi Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş