Sarıgüzel Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıgüzel Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Sarıgüzel Köyü Bilgileri - Sarıgüzel Köyü Hakkında - Sarıgüzel Köyü Tanıtımı - Sarıgüzel Köyü Resimleri  Sarıgüzel ,Kahramanmaraş Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:KAHRAMANMARAŞ

  İle Uzaklığı:105 km

  İlçeye Uzaklığı:105 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:0
  1997:1570

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği bir hikayeye dayanır.Yıllar önce bizim köyün içinden bir kervan yolu geçermiş,Suriye ve Halepden gelen kervanlar Maraş'tan yukarı Elbistan`a giderken ceyhan nehrinin kenarından uzun bir yol sürerek gelirler ve çok yorulurlarmış.Burada kısık adında meşur bir dar geçit var eskiden yol kesiciler buraya pusu kurar ve soygun yaparak geçim sağlarlarmış.Yorgun argın gelen kervan sahipleri bizim köyde bir adamın bahçesinde biraz nefes alır dinlenir ve öyle yola koyulurlarmış.İşte bu adam dediğimiz kişi sıradan bir adam değilmiş.Bu adam itibarlı yiğit ve eşkiyaların korktuğu bir zatmış.Burada herkes güvende sayılırmış.Ama bu adamın adını kimse bilmezmiş.Yalnız bu adam çok temiz ve çok güzel giyinirmiş.Bu alışkanlık köyde hala devam ediyor.Eskiden insanlar kuşak bağlar şalvar giyer ve başlarına sarık sararlarmış.Bizim kahramanımız ise bu sarığı herkesten daha güzel sararmış.Kervancılar ise adını bilmedikleri bu adama "sarığı güzel adam" derlermiş.Bu adamın yaşadığı yer, gel-zaman git-zaman sarığı güzel'in yeri adını almış.Tabiki bu ağızdan Sarıı Gözel gibi söylenirmiş.Bizim köyün adı bundan sonra Sarııgözel'in köyü olarak anılmaya başlanmış.Bu isim zamanla Sarıı gözel, Sarıı Özel ,Sarozel,Sarözel,Sarıı Güzel gibi isimlerlede anılmış ve sonunda SARI ve GÜZEL kelimelerinin birleşmesiyle SARIGÜZEL olarak yazıya geçmiş.

  Kültür

  Sarıgüzel Köyü; Kuzdere, Çakı, Payamlı(Bademli), Ekizce obalarından ve Mollahasanlar,Gürbük,Fakılar,Darlık ve Yastılar mezralarından oluşmaktadır. Çok engebeli ve obaların birbirine uzak olduğu bir coğrafyada kurulmuştur. Bütün obaların halkının tamamı yörük kökenlidir. Halkının geçim şartları oldukça kısıtlıdır. Bundan dolayı sürekli göç vermektedir. Ekonomisi bağcılık ve ceviz üretimi üzerinedir. Az miktarda hayvancılık da yapılmaktadır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş merkezine 105 km uzaklıktadır.Zeytin ılıcası kaplıcalarının kuzeyinde yer alır. En yakın dağ Berit dağıdır.Ceyhan nehri köy sınırından geçer.

  Komşu Köyler

  Kertmen,Hacınınoglu,Hacıbudak,Kabaktepe köyü komşu köylerdir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: KAMİL ELMA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (344) 249 35 27
  Cep Telefonu: 0 (535) 511 30 66

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık evi vardır ancak sağlık ocagi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun 60 km asfalt geri kalani toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıgüzel Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş