Sarıdibek Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıdibek Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Patnos Sarıdibek Köyü - Sarıdibek Köyü - Sarıdibek Köyü Hakkında - Sarıdibek Köyü Tanıtımı - Sarıdibek Köyü Resimleri
  İlçe: PATNOS


  İl: AĞRI


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  355

  1997
  314


  İle Uzaklığı:
  116 km

  İlçeye Uzaklığı:
  36 km

  Rakım:
  1795 m


  Tarihi

  köyün 1400 ile 1500 tarihlerinde mirhamoğlu ailesi büyükleri tarafından kurulmuştur.köy düzlük bir alanda olup etrafı bir çok köyle komşuluk yapmaktadır.köydeki gelenek ve görenekler köy kardeşliği çerçevesinde yaşlılar ve gençler tarafından eski hali ile aynen yaşatılmaktadır..köyde ağalık sistemi hala devam etmektedir..köy;iklimi,manzarası ve eşsiz çekiciliği sahyesinde bir çok sinemaya ev sahipliğini yapmıştır..bunun en basit örneği ise tarık akanın çektirdiği sirbent(siyabend ile hacer(heci) filmidir.köyün etrafındaki köyler;köseler,çaputlu,aktepe,dağalan,bağbaşı,genç ali,zireklidir.

  Kültürü

  -Köyde halen her bayram bayram namazı kılındıktan sonra mezarlık ziyaret edildikten sonra köy büyüğünün evinde halise adlı yöresel yemek birlikte yenilir. -Yemekten sonra bütün köy ewleri tek tek dolaşılarak bayramlaşılır. -Mart ayının içinde kose denilen yöresel oyun gençler tarafından oynanır.köyde beraber ve büyük bir birlik içinde yapılan köy odasında düğün zamanlarında düğün cenaze zamanlarında ise cenaze merasimi olur.düğün olsun cenaze olsun yaşanan bu gibi olaylarda komşu köylerden gelen yakınlar bu köy odasında ağırlanır.birlik içinde hizmetler yapılır.

  YEMEKLERİ

  -Keledoş -Halise -Mırtoğe -Jajerun -Lahana Sarması -Yoğurtlu Kavurma -Tandırda aynalı sazan balığı -Tandırda kuzu çewirme

  Coğrafya

  Ağrı iline 116 km, Patnos ilçesine 36 km uzaklıktadır. -Türkiye'nin 2. büyük dağı olan süphan dağının(4434m) eteklerinde kurulmuştur. -Siyabend ve Hecinin aşk serüveni burda yaşanmıştır. -Süphan Dağı'nın başında yedi(7)göl ve kırk şehit vardır. -Sarı su bölgesinin dipsiz adlı göl bu köye bağlıdır ve aynalı sazan balığı meşurdur. -Yaban ördek ve kaz avı bu sarısu gölünde yapılmaktadır. -Türkiye'nin en büyük gölü olan ve son zamanlarda iç deniz ilan edilen Van gölü'ne uzaklığı 18km dir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.köyün 300 metre aşağısında dipsiz denilen ve etrafı sazlıklarla çevrili olan bir gölü vardır. bazen nemli olan akdeniz iklimini de göstermektedir ama bu çok nadir olur..köyün göneyinde 1km uzaklıkta bulunan ve türkiyenin 2.büyük dağı olan süphan dağı olması nedeniyle kışlar çok sert geçer.kar kalınlığı bazen yer yer 3 metreyi bulur.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır köy muhtarı şu an h.kasım akbaydır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

  2009 -h.kasim akbay
  2004 - h.kasim akbay
  1999 - yavuz akbay
  1994 - yavuz akbay
  1989 - yavuz akbay
  1984 -yavuz akbay

  Altyapı bilgileri

  Köyde,ilköğretim okulu vardır.köyün 2 tane sözleşmeli öğretmeni vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.sağlık evi var ebesi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.manzaralı camisi ve bir imam hatipi vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıdibek Köyü Hakkında Forum Tarih
Sarıdibek Köyü Vezirköprü Samsun Samsun Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Sarıdibek Köyü Adaklı Bingöl Bingöl Tanıtımı 12 Mart 2010
Sarıdıbek İlköğretim Okulu Patnos Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş