Sarıdere Köyü Gölyaka Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sarıdere Köyü Gölyaka Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gölyaka Sarıdere Köyü - Sarıdere Köyü Hakkında - Sarıdere Köyü Tanıtımı - Sarıdere Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köy 1850 yılında kurulmuş olup köyü içinden geçen dere ye sarı yaprakların dökülmesi ile adını Sarıdere olarak almıştır.

  Kültür

  Köyde Karadeniz yöresinden gelen vatandaşlar ile Bulgaristan'dan gelen vatandaşlar arasında farklı örf ve adetler yaşanmakla beraber son yirmi yıldan beri oluşan kaynaşma ve evlilikler sonucu ortak kültür oluşumu hız kazanmıştır.Örf ve adetlerde birliktelik oluşturmaya çalışılmakla beraber halen konuşma dilinde şive farklılıkları azalarak devam etmektedir. Bunun yanında köyde okuma oranı yüksek olup 8 yıllk bir ilköğretim okulu vardır ve eğitim düzeyi yüksektir.Köyde çok sayıda genç yüksek öğrenim yapmış olup halen gerek kamu ve gerekse özel sektörde istihdam edilmektedir.

  Coğrafya

  Düzce iline 18 km, Gölyaka ilçesine 9 km uzaklıktadır.Köy güney,batı ve kuzey yönlerden zeminden yaklaşık 200-250 metre yükseklikteki dağlarla çevrilmiş olup batıdan doğuya doğru köye adını veren dere akmaktadır.Ayrıca köyün içme suyu da bu dereden sağlanmaktadır.Köyün yalnızca doğu yönü ovaya doğru açılmakta olup köyün ekilebir alanı Melen çayına kadar uzanmaktadır.Ayrıca dağlara doğru tırmanılırken Düzce Ovası kuşbakışı bir şekilde gayet rahat izlenmekte Ankara - İstanbul karayolu ve otobanda giden araçların sesleri duyulacak kadar bir yakınlıkta bulunmaktadır.

  Köy Muhtarı: CELALETTİN YILDIZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (380) 533 54 64

  Cep Telefonu: 0 (535) 347 72 58  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bunun yanında son yıllarda küresel ısınmanın etkileri de köyde görülmeye başlanmış olup köyde üretilen fındık ürününün kalite ve randımanının olumsuz bir ivme kazandığı görülmüştür. Bu da üreticiyi farklı önlemler almaya itmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 498
  2000 452
  1997 431

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi fındık tarımı ağırlıklı olmakla beraber,mısır,buğday,pancar,patates üretimi ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca 1999 depremi sonrasında emekli olan köylü vatandaşların köye dönüşleri ile nüfus ve yapılaşmada hızlı bir gelişim olmuş bu da ekonomiyi olumlu yönde etkilemiştir.Bunun yanında Teşvik yasası kapsamında kurulan sanayi tesislerinde köyden çalışan gençlerin sayısında artışlar gözlenmektedir.Köyde kurulan minibüs taşıyıcı kooperatifi de ulaşım sorununu tamamen çözdüğünden bu da ekonomik gelişimi olumlu yönde etkilemiktedir.Köyün ekonomik gelişimi ve kişi başına düşen milli gelir düzeyi Türkiye genelindeki köy standartının çok üzerindedir.Özellikle köydeki evlerin görünümü dikkate alındığında bu daha kolay farkedilebilir bir gerçektir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca köyün 66 hanesin de or köy destekli güneş enerji sistemi takılıdır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıdere Köyü Gölyaka Forum Tarih
Sarıdere Köyü Bergama - İzmir İzmir Tanıtımı 22 Nisan 2010
Sarıdere Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010
Sarıderesi Köyü Kurucaşile Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş