Sarıcaova Köyü Kuyucak Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıcaova Köyü Kuyucak Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarıcaova Köyü Kuyucak Bilgileri -Sarıcaova Köyü Hakkında -Sarıcaova Köyü Tanıtımı - Sarıcaova Köyü Resimleri

  İlçe: KUYUCAK - İl: AYDIN

  Köy Muhtarı: HÜSEYİN KAHYAOĞLU


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Cep Telefonu:

  0535 223 95 27

  Aydın
  Bilgiler
  Nüfus 877 200
  Koordinatlar
  Posta Kodu 09950
  Alan Kodu 0256
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Aydın
  İlçe Kuyucak
  Web Sitesi

  Sarıcaova, Aydın ilinin Kuyucak ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Kaynaklar tamamen sözlüdür.Güvenilirliği düşüktür.Yaşlılardan alınan bilgilere göre köy 120-130 yıl önce kurulmuştur. Köyü kuran aşiret evci aşiretidir. Alevi olan evci aşireti İran-horasan üzerinden geldiği bilinmektedir. Çok büyük ihtimalle çorum yöresinde bulunan dört tane evci köyü olan evciorta kışla, evciyeni kışla(şekip şahadoğru bu köylü), evcikuz kışla ve evci çarşağ köyleri aynı aşiretten olduklarından dolayı sarıcaova evcileri ile akrabadır. Bu üç evci köyü ise mardin nusaybin, malatya üzerinden çoruma gelmişlerdir. Sarıcaova evcileri ise Çorum'dan ayrılarak Denizli'ye gelmişlerdir. Evcilerin bir kısmı Denizli'de kalarak Dereçiftlik köyünü kurmuşlardır. Bir kısmıda Aydın'a göç etmiştir. Büyük menderes ovasına ulaşan evcilerin bir kısmı Buharkent,feslek üzerinden sarıcaova yaylasına ulaşmışlardır.(Sarıcaova yaylasına yerleşen evciler daha sonra gelen tahtacılarla beraber köy nüfusunu tamamlayamamışlar ve daha sonra akrabaları olan menderes ovasına yerleşen diğer evcileri köye davet etmişlerdir.) Bir kısmı ise Karıncalı dağın eteklerine yerleşmişlerdir. O zamanın hükümetinden aşiret ağası 900 altına karapınar-yamalak-pamukören üçgenini satın almış ve doksan çadır bu alana yerleşmişlerdir. Ve burada bulunan geygel alevileri ile ilişki içinde bulunmuşlardır.Daha sonra evciler yörüklere yurtlarını satarak sarıcaova yaylasına göç etmişlerdir. Sarıcaova yaylasına kaç çadır geldikleri hakkında bilgi bulunmamaktadır. Ancak bazı bilgiler evcilerin çorumdan geygeller ile geldiğinide göstermektedir. Geygeller ise Amasya, Tokat, Çorumdan gelmişlerdir. Evci aşireti sarıcaova yaylasına yerleştikten sonra BAlıkkesir,Manisa,İzmir üzerinden yanyatır ocağına mensup olan ve büyük ihtimal çaylak aşiretinden olan yanyatır tahtacıları yirmi hane sarıcaova yaylasına gelmişlerdir. Gülden mehmet ve oğullarından alınan bilgilere göre tahtacı aşiretinin bir kolu yirmi hane Kaz dağının denize bakan çamaçlarından gelmişlerdir. Köyde bulunan tahtacı aşiretinin hacı emirli ocağına mensup olan sülaleler ise Aydın kızılcapınardan gelmişlerdir. Burayada Adanadan gelmişlerdir. Sarıcaova köyü bu şekilde iki boy ve üç aşiretten kurulmuştur. Evci alevileri geygellerle evlensede geygellerin köyde aşireti bulunmamaktadır. Türkmen ve alevi olan tahtacı ve evciler köy kurmuşlardır ancak ilk zamanlarda aralarında birlik sağlayamamışlardır.üç aşiretinde kısaca özelliklerine bakarsak bunu daha kolay anlayabiliriz.

  Evciler:Evci türkmen aşireti şah ibrahim veli ocağına talip olup dedeleri(mürşitleri) malatya hekimhan mezirmeden gelmiştir.Ve evciler alevi kızılbaştırlar. çorum ve denizlide bulunan evcilerle olan en önemli ortak özellikleri ise alevide olsa dışardan kız alıp vermemeleridir. Bu yüzden tahtacı türkmenleri ile çekişme içinde olmuşlardır. Aynı köyde bulunmaları iki gurubunda alevi olması ve evcilerin kız alıp vermemesi aralarını açmıştır.Oniki gün oruç tutarlar ve orucu akşam bozarlar.karıncalı sülalesi,erzeneler,kırgızismailler,sepetçiler...bu aşiretin sülaleleridir.

  TAhtacılar/yanyatırlılar:Bu aşiret yanyatır ocağına talib olup dedeleri(mürşitleri) İzmir narlıdereden gelmiştir.Kızılbaştan çok bektaşilerdir.erkan ve sürekleri bektaşiliğe uymaktadır.oruca evcilerden iki gün önce başlarlar ve oniki gün tutarlar.onikinci gün öğleye doğru orucu bozarlar.karacalılar,çavuşlar..bu aşiretin sülaleleridir.

  Tahtacılar/hacıemirliler:Bu aşiret hacıemirli ocağına talib olup dedeleri(mürşitleri) Aydın kızılcapınar köyünden gelmektedir.Ve erkan olarak bektaşiliğe uymaktadırlar.Onbir gün oruç tutarlar ve onbirinci gün orucu bozarlar.Altilılar, basmalılar, sökeliler...bu aşiretin sülaleleridir.

  Görüldüğü gibi kültürden konuşmaya giyinişe kadar ayrı olan bu aşiretler üç cem evinde toplanmışlardır.YAnyatırlılar küccük amadın evinde, hacıemirliler şairmen ananın evinde, evciler ise baba çakırın evinde cem olmuşlardır.tahtacılar kendi içinde evcilerde kendi içinde evlenmişlerdir.

  Günümzde ise bu sorun aşılmış ve köy içinde bütün aşiretler birbirine karışmıştır geçmişteki ayrılıkların ufak bir uzantısı devam etsede genç kuşak bu sorunları aşmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Aydın iline 100 km, Kuyucak ilçesine 40 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 877
  1997 519


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyün nüfusu günümüzde 300 kişidir. Bunun bir kısmı emeklidir.bir kısmı yaşlı nüfüsa aittir. Geriye kalan genç nufus ise tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Tarımda tüketim için çalışmaktalar. Hayvancılıkta ise elde edilen sütlerden gelir sağlamak üzere çalışılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıcaova Köyü Kuyucak Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş